Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Endodontis

Endodontis, diş pulpasına kadar ilerlemiş olan diş hastalıklarını tedavi etmek amacıyla var olan bir diş bilimi dalıdır. Endodontis diş tedavisi çürüme sebebi ile ağrı yapan dişin çürük olan köklerinin temizlenmesi işlemine verilen isimdir. Bu müdahale iki ya da üç çürük diş için uygulanabilmektedir, daha fazla diş çürüğü için endodontis diş tedavisi uygulanmamaktadır. Çünkü çürük olan dişler iki yanda bulunan dişlere bağlanır ve sağlam olan dişlere baskı yapar, bir süre sonra onların da zarar görmesine neden olur. Diş bilimi dalında pulpa dişin merkezinde ve her diş kökünün kanallarında bulunmaktadır. Pulpa terimi aynı zamanda halk arasında diş özü olarak bilinmektedir, dişin kök kısmında yer alan boşluklarda bulunan, şekil verici, duyusal ve koruyucu gibi birçok işleve sahip olan, içeriğinde birçok damar bulunan, sinir ağları ile sarılmış ve aynı zamanda kök ucundan dişi terk eden bir bağ dokusudur.

Pulpa aynı zamanda dişi besleme işlevinin gören bağlayıcı dokudan, sinirlerden ve kan damarlarından oluşmaktadır. Diş takımı tamamlandıktan sonra her dişin ortaya çıkması aşamasından sonra pulpa, diş tedavisi sırasında ya pulpa odasından ya da kök kanallarından güvenilir tedavi yöntemiyle başarılı operasyonlarla alınabilmektedir. Endodontik tedavi ise halk arasında kanal tedavisi olarak bilir ama aslında pulpanın ya odasından ya da dişlerin kök kanallarından alınması işlemine verilen isimdir. Endodontik diş tedavisi çok ayrıntılı bir tedavi olması açısından hastaları korkutan bir tedavi yöntemidir. Genellikle diş doktorları endodonti diş tedavisini bir ya da iki seans arasında tedaviyi tamamlamaktadır. Endodontis diş müdahalelerinde pulpa enfeksiyon kapmış ise ya da pulpada kalıcı bir hasar bulunuyorsa kanal tedavisi gereken bir müdahaledir. Endodontis çürüklerin tedavi edilmemesi nedeniyle pulpa enfeksiyonuna sebebiyet vermektedir. Özellikle dişlerin iltihaplanması ve çürümesi sebebiyle endodontis diş tedavisine neden olmaktadır. Dişin çürümesi nedeniyle bakteriler enfeksiyona neden olur ve endodontis diş tedavisinin yapılmasını zorunlu kılmıştır. Dişin iltihaplanması, kırılması, çatlaması ya da çürümeye başlaması durumunda endodontis gibi bir tedaviye gerek duyulur.

endodonti-kanal-tedavisi

Endodontis diş tedavisi birçok diş hastalığında dişte enfeksiyon olmamasına rağmen pulpada iltihaplanma görülebilir ve bu durumda endodontis diş tedavisi gibi bir müdahaleyi zorunlu hale getirmiştir. Dişin pulpa kısmında herhangi bir sebepten dolayı meydana gelen iltihaplanma sonucunda dişte ağrıya neden olur, eğer dişte sadece ağrı varsa endodontis diş tedavisi ile müdahale edilebilir ama ağrıyla birlikte dişte şişme de meydana geldiyse bu aşamada endodontis tedavisine başlamayı diş doktorları uygun görmez ve dişin iltihabının ortadan kalkması için ilaç vererek bir süre kullanımın ardından dişin şişliğinin sona ermesi sonucunda endodontis diş tedavisine başlanır. Kanal tedavisi için ilk olarak müdahale edilecek dişin röntgeni çekilir ve iltihabın olup olmadığının kontrolü yapılır. Dişin pulpa kısmında enfeksiyon varsa bu durum iltihaba ve ağrıya neden olmaktadır. Dişin pulpa kısmında enfeksiyon oluşması durumu ise endodontis diş tedavisinin yapılmasına neden olur.

Endodontis diş tedavisinin dişe müdahalenin geç kalınması sonucunda dişte ortaya çıkan enfeksiyon eğer apse aşamasındaysa bu durum dişin altında bulunan kemiğe tamamen zarar verir. Apsenin diş kemiğine zarar vermemesi için endodontis diş tedavisinin zamanında müdahale ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Endodontis diş tedavisinin amacı dişte bulunan enfeksiyon kapmış olan ya da zarar görmüş olan pulpayı dişten ayırarak onu kurtarmak ve zarar görmüş olan dişin boş kanallarını özel bir dolgu malzemesi ile doldurup, dişin çekilmesi gibi en son çare olan kısmın yaşanmamasını sağlamaktır. Endodontis diş tedavisinden sonra müdahale edilen dişin, diğer sağlam dişlerin çevre dokularla ilişkisi kesilerek enfeksiyonun bir daha oluşmaması ve dişin diğer sağlam dişlerin çevre dokularında meydana gelmiş bir hasar varsa onun onarılması amaçlanır. En son çare olan diş çekiminin ya da diş kaybının yaşanmaması için endodontis diş tedavisinde geç kalınmaması gerekmektedir. Endodontis diş tedavisinin gerekli olmaması için dişin ağrıması bile beklenmeden, gerekli ve düzenli diş kontorllerinizi diş doktorunuza yaptırmanız gerekmektedir. Sadece endodontis diş tedavilerinde değil her diş hastalığının başında düzenli olarak diş fırçası ve diş ipiyle dişlerin yeterince temizlenmemesi, dişlerde bulunan bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlamak gelmektedir.

Endodontis Diş Tedavisi Neden Olur?

Endodonti diş tedavisine yeterince ve düzenli olarak dişlerin temizlenmemesi, diş kontrollerinin düzenli bir şekilde gerçekleştirilmemesi sonucunda diş ya da diş eti hastalıklarının ortaya çıkması sebepleri yer almaktadır. Endodontis diş tedavisine en çok dişin iltihaplanarak ağrıması durumu neden olmaktadır. Dişin iltihaplanması ya endodontis diş tedavisi ile dişin kurtarılması ya da dişin tamamen çekilerek, kaybedilmesi anlamına gelmektedir. Eğer dişinizi ısırdığınızda, dişinizi dilinizle hareket ettirdiğinizde ya da dişinize dokunduğunuzda belirli bir acı hissediyorsanız, dişlerinizin sıcak ya da soğuk bir şey yediğinizde, içtiğinizde hassasiyeti birkaç saniyeden daha uzun bir süre içerisinde devam ediyorsa, acı hissettiğiniz dişinizde şişlik ya da kırık varsa, bu dişiniz için endodontis diş tedavisi gerekmektedir.

maxresdefault

Dişin ağrımadan önce diş doktoruna gösterilmesi, düzenli diş bakımının yapılması dişin erken müdahale ile kurtarılmasını sağlamaktadır ama son dakikada yapılan müdahale ile endodontis diş tedavisi uygulanmaktadır. Diş doktorları ve hastalar için en tercih edilen durum insanın kendi sağlam ve doğal dişlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlamak ve onun için gereken özeni, temizliği dişlere göstermek. Endodontis diş tedavisinde müdahale edilmesi gereken dişin ya da müdahale edilmesi gereken diş birden fazla ise onların kökleri temizlenir ve çürük kısımdan tamamen arındırılması sağlanır. Eğer dişin kurtarılması mümkün değilse diş çekilir, bu durumda diş takımında çekilen dişin yerinde bir boşluk olur, bu boşluk yanlarda bulunan dişlerin yer değiştirmesine duruş şeklinin bozulmasına neden olur. Enfeksiyon kapmış olan bir dişe müdahale edilmezse, yani endodontis diş tedavisi uygulanmaması durumunda, vücuda enfeksiyonun yayılmasına neden olur. Endodontis diş tedavisi genellikle geniş alana ya da dişin daha derinine yayılmış olan çürük dişlere müdahale etmek amacıyla uygulanır. Bu uygulamadan sonra diş zayıf duruma düşmektedir.

Endodontis Diş Tedavisi

Endodontis çürük olan dişleri kurtarmak amacıyla, çürük olan dişlerin köklerinin temizlenerek, çürük kısımdan tamamen kurtarılması işlemine verilen isimdir. Endodontis diş tedavisi birçok aşamadan oluşan bir işlemdir.  Müdahale edilecek olan dişe diş doktoru eğer gerek duyarsa anestezi uygular. Anestezi işleminden sonra pulpa odasına ulaşabilmek için dişin içerisinde kavite, yani dişte endodontis tedavisi için dişte açılması gereken boşluktur ve bu boşluğun belirli bir ölçüte açılması gerekmektedir. Açılan kavite aşamasının ardından müdahale edilecek olan dişin kök kanallarının uzunluğunun ölçülmesi gerekmektedir. İşlem görmesi gereken çürük dişin kökleri kanal uzunluklarının belirlenebilmesi için röntgen çekilmesi gerekmektedir. Ölçüsü alınan dişin kök kanalına eğe adı verilen tıbbi malzemenin konulması gerekmektedir. Dişe eğenin konulmasının ardından diş doktoru tekrar röntgen çekerek eğenin kanalın bitiş sınırına ne kadar daha yakınlaştığını belirler. Çürük ya da enfeksiyon kapmış olan dişin, endodontis diş tedavisi için özel olarak kullanılan tıbbi aletler yardımı ile dişte bulunan eğeler dikkatli bir şekilde temizlenir. Dişte oluşturulacak olan kanal özel olarak üretilen antiseptik yıkama solüsyonları ve eğeler aracılığı ile genişletilmesi gerekmektedir. Ardından genişletilen kanalın kurutulma işlemine geçilir.

end

Endodontis diş tedavisinin olumsu bir sonuç verebilmesi için dişte yer alan ana ve aynı zamanda yan kanalların ayrıntılı bir şekilde, her kısmının iyice temizlenmesi gerekmektedir. Diş takımında herkesin üst ön kısımlarında bulunan dişlerde bir tane, alt ön kısımlarda bulunan dişlerde bir ya da iki tane, küçük azı dişleri kısmında yine bir ya da iki, büyük azı dişleri kısmında ise üç ya da dört adet kanal yer almaktadır. Diş takımında yaklaşık on tane farklı bölgelerde yer alan diş kanalları bulunmaktadır ama her kişinin çene yapısı farklı olduğu için diş kanallarının yeri ya da şekli daha farklı olabilmektedir. Dişte yer alan ana ve yan kanalları temizlenirken özel bir tıbbi cihaz kullanılır, tedavi aşamasında kullanılan antiseptik yıkama solüsyonlarının dişin ulaşamadıkları bölgelerinin de temizlenmesini sağlamaktadır. Temizlenen dişlerin kanalları kalıcı tıbbi malzemelerle doldurulur. Müdahale edilen çürük dişin kalıcı dolgu işlemine hazır hale gelene kadar dişin temizlenen ve açık kalan kısmını geçici olarak kapatmak amacıyla dişin üzerine dolgu malzemesi yerleştirilir. Dolgu malzemesinin yerleştirilmesinin ardından malzemenin kalıcı ve sertleşmesini sağlamak amacıyla dişe bir tıbbi cihaz yardımı ile müdahale edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.