Bu yazımızda sizlere endometriozis rahatsızlığı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde bu sağlık sorunu hakkında bilinç sahibi olabilirsiniz. Endometriozis nedir, nedenleri nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Endometriozis hastalığı genç yaşlı kadınlarda görülmektedir. Bu hastalık iyi huylu olmak ile birlikte kronikleşen bir hastalık olmaktadır. Endometriozis adı, rahimin iç tabakasını döşeyen tabaka anlamına gelen ve her ay düzenli olarak adet döneminde kalınlaşıp dökülen ”endometrium” adından almaktadır. Rahmin yanı sıra vücudumuzun diğer bölgelerinde de bulunmaktadır. Ancak rahmin dışında bulunan bu endometriumlar bazı komplikasyonlara neden olmaktadır. Bu kapsamda kısırlık veya çeşitli ağrılara neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre birçok kadın bu hastalığa sahip olmaktadır ancak iyi huylu olmasından dolayı hafife alınmaktadır.

Peki Endometriozisin vücudumuzun hangi bölgelerinde bulunmaktadır?

 • Karın boşluğunda ve genellikle yumurtalıklarımızda,
 • Rahimi güçlendirmeye yarayan kordonlarda,
 • Vagina bölgesinde ve kanallar arasında yer alan alanda,
 • Rektum (arka geçit) ile anne karnında arasındaki alan
 • Rahimin dış yüzeyinde
 • Karın boşluğunun bulunduğu alanlarda görülmektedir.
 • Ayrıca nadir vakalarda, deri, gözler, omurga, akciğer veya beyin içindede görülmektedir.

Endometriozis Nedenleri Nelerdir?

Endometriozis sağlık sorununun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiş olan nedenler ise şunlardır;

 • Retrograde menstruation: Bu endometriozis rahatsızlığı için en olası neden olarak görülmektedir. Bu durumda Retrograd menstruasyon, adet kanını ve rahim hücrelerini içeren, pelvik boşluğuna fallop tüpleri sayesinde geri vücut dışına aktarır. Bu durumda endometriyum hücreler büyür ve kalınlaşır. Her adet döngüsü boyunca kanamanın devam ettiği sürece, pelvik organlar, pelvik duvar ve yüzeyler zarar görerek bu hastalığın oluşmasına neden olur.
 • Embriyonik hücre büyümesi: Karın ve pelvik boşluklarında bulunan hücrelere embriyonik hücreler denir. Karın zarının veya daha fazla küçük alanlarda endometriyal doku oluştuğunda, endometriozis gelişebilir.
 • Cerrahi yara implantasyonu: Bir ameliyat, histerektomi veya sezaryen gibi cerrahi operasyonlarından sonra görülme riski oluşmaktadır.
 • Endometrial hücre nakli: Kan damarları veya doku sıvısı (lenf) sistemi, vücudun diğer bölgelerine endometriyum hücreleri nakledebilir.
 • Bağışıklık sistemi bozukluğu

Endometriozis Risk Faktörleri Nelerdir?

Çeşitli faktörler endometriozis oluşumuna neden olmaktadır. Bunlar ise yazımızın devamında yer alan maddeler halinde sizlere verilmiştir.

 1. Daha önce doğum yapmamış olan kişilerde,
 2. Bir veya daha fazla akrabada (anne, teyze ya da kız kardeş) endometriozis sağlık sorunu oluşmuş ise,
 3. Adet akışının vücudun dışına normal geçişini engelleyen herhangi bir tıbbi durum
 4. Pelvik enfeksiyon öyküsü
 5. Rahim anormallikleri

Endometriozis genellikle adet (menarş) başlangıcından sonraki birkaç yıl içerisinde gelişmektedir.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Endometriozisin temel belirtisi genellikle adet dönemi ile ilişkili pelvik ağrı vardır. Birçok kadın kendi adet döneminde kramp ağrıları olsa da, endometriozis olan kadınlarda genellikle normalden çok daha kramplara ve ağrılara neden olmaktadır. Ancak bu sağlık sorununda görülen belirtiler ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Ağrılı dönemler

MİDE FITIĞI BELİRTİLERİ

Endometriozis sağlık sorunun en önemli belirtisi olarak oluşan ağrılar sayılmaktadır. Bu ağrılar oldukça şiddetli olmaktadır. İlk olarak pelvik ağrı ve kramp başlar ve bu ağrılar birkaç boyunca devam etmektedir. Belirli bir zaman sonra bu ağrılar ise, alt sırt ve karın ağrısı olarak devam etmektedir.

2.Cinsellik

İlişki sırasında veya cinsel ilişkiden sonra endometriozis ağrısı yaygın olarak görülmektedir.

3.Sindirim Sırasında Oluşan Ağrılar

What-Your-Stool-Says-About-Your-Health

Bu belirti kapsamında bağırsak hareketleri sırasında ağrılar oluşmaktadır. Özellikle idrara çıkma ile ağrı oluşumu sıkça karşılaşılan belirtiler arasında yer almaktadır. 

4.Kanama Yoğunluğu

crohn hastalığı belirtileri

Regl dönemlerinde (menoraji) yoğun bir kanamaya maruz kalırsınız. Veya kanama dönemleri arasındaki zamana diliminde (menometrorrhagia) ara sıra kanamalarla karşılaşabilirsiniz.

5.Kısırlık

kisirlik

Endometriozis, kısırlık için tedavi görmek isteyen bazı kadınlarda teşhis edilir.

6.Diğer Belirtiler

991-adet-duzensizlikleri-ve-tedavisi

Ayrıca bu belirtilere ek olarak, özellikle adet dönemlerinde, yorgunluk, ishal, kabızlık, şişkinlik ya da mide bulantısı gibi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Bu belirtiler bazı kadınlarda şiddetli ölçüde olurken, bazı kadınlarda kendini hafif belirtiler şeklinde göstermekte olabilir. Yukarıda sizlere vermiş olduğumuz bu belirtiler birçok sağlık sorunu ile benzer belirtilere sahip olmaktadır. Bu kapsamda kişilerin doktor muayenesine gitmeleri gerekmektedir. Kronik ya da şiddetli pelvik ağrıların nedenini kesin olarak belirlemek zor olabilir. Ancak erken sorunu keşfetmek, gereksiz komplikasyonları ve ağrıyı önlemeye yardımcı olabilir.

Endometriozis Komplikasyonları Nelerdir?

 • Kısırlık

Endometriozisin ana komplikasyonu kısırlıktır. Bu rahatsızlığa sahip olan kadınların yarısı hamile kalma sorunu yaşamaktadırlar. Öyle olsa bile, endometriozisa sahip birçok kadın hala gebe olabilmektedir. Doktorlar durumun kimi zamanla daha da kötüye gidebileceğini söylemektedirler.

 • Yumurtalık Kanseri

Yumurtalık kanseri endometriozis olan kadınlarda beklenenden daha yüksek oranda meydana gelir. Ancak kanser oluşumu nispeten daha az görülen bir komplikasyondur. Nadir olmakla birlikte, başka tür kanserler – endometriozis ile ilişkili adenokarsinom – endometriozis olan kadınlarda ileri yaşlarda da gelişim gösterebilmektedir.

Testler ve Tanı

Doktorunuz, hastalığın teşhisi için ilk olarak sizden belirtileri tarif etmenizi isteyecektir. Sonrasında sizlere aşağıda verilen testler yardımı ile hastalık tanısı koyacaktır.

 1. Pelvik muayene
 2. Ultrason
 3. Laparoskopi

Endometriozis Tedavileri ve İlaçları Nelerdir?

Endometriozis tedavisi için genellikle ilaç tedavisi ve cerrahi operasyonlar gerçekleştirilmektedir. Size en uygun tedavi belirtilere ve bulguların şiddetine göre şekillenecektir. Doktorlar genellikle son çare olarak ameliyat önermektedirler.

 • İlaçlar

Doktorunuz, ağrılı adet krampları hafifletmek için,  nonsteroid anti-enflamatuvar ilaçlar (NSAID) ibuprofen, (Aspirin, Motrin IB, diğerleri) veya naproksen (Aleve, diğerleri)ve ayrıca reçetesiz satılan ağrı kesiciler almasını da önerebilir.

 • Hormon tedavisi

Ek hormonlar, kimi zaman endometriozis acısını azaltır, kimi zaman ise giderilmesinde etkili olmaktadır. Hormon ilaçları sorunun büyümesini yavaşlatmak ve endometrial dokunun yeni oluşmasını önleyebilir. Ancak, hormonal tedavi endometriozis için kalıcı bir tedavi biçimi değildir. Bu tedavi kesildikten sonra belirtilerin tekrarı mümkün olabilmektedir.

Endometriosis tedavisi için kullanılan hormonal terapiler ise şöyledir;

 1. Hormonal kontraseptifler
 2. Gonadotropin salan hormon (GnRH) agonistleri ve antagonist
 3. Medroksiprogesteron (Depo-Provera)
 • Konservatif cerrahi

Özellikle hamile olmaya çalışırken, rahim ve yumurtalıkları (konservatif cerrahi) koruyarak mümkün olduğunca başarı şansınızı artırabilir.

 • Yardımcı üreme teknikleri

Yardımcı üreme teknikleri, tüp bebek gibi, hamile olmasına yardımcı olmak için kullanılmaktadır.

 • Histerektomi

Bu tedavi yöntemi şiddetli durumlarda rahim ameliyatı ve rahim (total histerektomi) endometriozisi durumlarında yapılmaktadır. Ancak bir histerektomi tedavisinden sonra hamile kalma ihtimaliniz ortadan kalkmaktadır.

Bu sağlık sorununda, en önemli faktör olarak doktor seçimi yer almaktadır. Ancak sizin yapacak olduğunuz bazı durumlar bulunmaktadır. Bu durumda yapacak olduklarınız ise şöyle sıralanmaktadır;

 1. Bedeninizi sıcak tutun. Bu durumda sıcak banyo kramp, pelvik kaslarındaağrı azaltmasına ve rahatlamanıza yardımcı olabilir.
 2. Bazı reçetesiz ağrı kesicileri alabilirsiniz.
 3. Düzenli egzersizler de semptomların iyileştirmesine yardımcı olabilir.

Bazı kişiler tedavi biçimi olarak alternatif tıbbı tercih etmektedirler. Bu durumda akupunktur sağlık sorununa aşmada sizlere yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak destek grublarına katılarak başka kişilerin duygu ve düşüncelerini öğrenmek sizlere yardımcı olacaktır.