Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Endometriozis Hastalığı

Kadın vücudunda yer alan rahmin iç döşemesi kısmına endometrium denir. Bazı durumlarda rahim içi dokusu bulunduğu yerde değil, vücudun farklı bir kısmında büyümeye başlar. Bu duruma endometriozis hastalığı adı verilir. Endometriozis genel olarak 30 ve 40’lı yaşlarda bulunan kadınlarda daha sık görülür ancak her adet döneminde olan kadında oluşma ihtimali bulunur. Endometriozis hastalığı daha önce hiç çocuğu olmamış kadınlarda çok daha sık görülür.

Endometriozis Hastalığı Nedir?

Endometriozis hastalığında genel olarak rahim içinde yer alan doku vücudun farklı bir yerinde de ortaya çıkar. Endometriozis hastalığında yer alan doku aynı rahimdeki doku gibi görünerek, onun gibi davranır. Endometriozis çok sık olarak karnın alt bölgesinde görülür. Bu bölgeler yumurtalıklar, tüpler, rahim yüzeyi, rahmin arkasında yer alan boşluk, kalın bağırsak, idrar torbası ve üreterler şeklindedir. Rektum ve rahim içi dokusu alt karında yer alan organlara, karın zarına yapışabilir. Çok sık olmamakla birlikte vücudun farklı alanlarında da bulunabilir. Yumurtalıklarda büyüyen rahim içi dokusu bir kistin oluşmasına sebep olabilir. Rahim dışında yer alan rahim içi dokusu hormonların değişimine her ay adet döneminde yanıt verir. Adet dönemi sırasında rahim içi dokusu gibi kanar. Her ay yaşanan adet kanaması ile neble dokusu meydana gelir. Hastalıkta yer alan yapışıklıklar aynı zamanda ağrıya sebep olur. Bazı durumlarda yapışıklıkların organları birbirine doğru bağlama özelliği bulunur. Endometriozis hastalıklarında ortaya çıkan şikayetler ilerleyen aşamalarda daha çok artar. Birçok durumda tedavi yapılması hastalığın daha kötü bir hale gelmesini engeller.

Endometriozis Hastalığının Belirtileri

Endometriozis hastalığı daha çok genetik kökenli olan bir hastalıktır. Bu nedenle anne, kız kardeş ya da kız çocuğunda ortaya çıkma ihtimali daha fazladır. Endometriozis hastalığının en sık görülen belirtisi ise kasık ağrısıdır. Bu ağrı cinsel ilişki sırasında, büyük abdestin, idrarın yapılmasında ya da adet döneminden hemen önce meydana gelebilir. Bu hastalığın kesin sebebi henüz bulunamamıştır. Rahim içi döşemesi bir kadının aylık olan adet döngüsü sırasında meydana gelen değişikliklere yanıt verir. Adet görme genel olarak 28 günde bir olur. İlk olarak rahim içi olası bir hamilelik durumuna göre büyük ve aynı zamanda kalınlaşır. Hamilelik durumu oluşmazsa, rahim iç, dokusu kanama şeklinde insan vücudundan atılır ve sonra da incelir. Bu tür metabolik değişiklik süreci yumurtalıklarda üretilen hormonlar sayesinde başlar. Endometriozis hastalığında adet düzensizliği de meydana gelebilir. Hastalık kısırlık gibi ciddi durumların meydana gelmesine de neden olabilir. Bu tür durumlar endometriozis hastalığının belirtileri arasında yer almasına rağmen, farklı sağlık sorunlarının da belirtisi olabilir. Eğer bu tür şikayetlere sahipseniz mutlaka bir doktora danışmanız gerekir. Endometriozis hastalığı belirtileri arasında yer alan kasık ağrısı, hastalığın şiddetlenmesiyle doğru orantılı olmamaktadır. Eğer hafif bir kasık ağrınız varsa bunun nedeni farklı bir hastalık da olabilir. Endometriozis hastalığına sahip olan kadınların aslında herhangi bir şikayeti yoktur. Kadınların hamile olamadığı durumlarda endometriozis hastalığı olabilirler. Bebek sahibi olamayan kadınlarda genel olarak üçte birinde bu hastalık bulunur. Kadınların hamilelik döneminde bu hastalığın çok sık düzeldiği görülür. Endometriozis hastalığında bulunan şikayetleri geçirmeye yönelik ilaçların çoğu hamilelikte üretilen hormonların etkilerini taklit eder.

Endometriozis Hastalığı Neden Olur?

Endometriozis hastalığının meydana gelmesine neden olan tüm faktörler henüz bilinmiyor fakat doktorlar bazı noktalara dikkat etmek gerektiğini ifade ediyorlar. Bu noktalar,

Bağışıklık sisteminin zayıf olması ve geriye yönelik adet görme: Çoğu kadın geriye yönelik adet yaşar ancak insan vücudu adet döneminde meydana gelen kanlı hücreleri temizler ve diğer organlara yerleşmesini önler. Adet dönemi sırasında endometrium hücreleri geriye doğru ve tüplerden geçerek karın içine dökülmesini sağlar. Fakat bağışıklık sistemi çok zayıf olan kadınlarda meydana gelen bu hastalıkta, vücuttan atılması gereken doku karın içerisinde yer alan organların yüzeyine yapışır ve orada gelişir. Buna bağlı olarak insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminin yapısında yer alan hücrelerin, endometriozis hastalığının hücreleriyle savaşamadığı düşüncesi açıkça ortaya çıkar.

Dolaşım sistemi ya da lenfatik sistem aracılığıyla yayılma: Endometriozis hastalığında bulunan hücreler, insan vücudunda kan dolaşımına ya da lenfatik dolaşıma geçer. Bu durumda hastalık hücreleri vücut içerisinde yayılır. Bu durum insan vücudunda yer alan göz, akciğer, cilt ve göbek deliği gibi organlarda endometriozis hastalığının neden görüldüğünü açıklar niteliktedir.

Genetik yatkınlık: Endometriozis hastalığına neden olan sebepler arasında sorumlu gen yer almasa da, yeni nesil bireylere genetik olarak aktarılır. Bazı insanlar endometriozis hastalığına karşı daha duyarlı ve genetik olarak daha yatkın olmaktadır.

Çevresel faktörler: Endometriozis hastalığına sebep olan faktörler arasında çevresel faktörlerde etkili olmaktadır. Özellikle büyük şehirlerde daha yoğun bir oranda bulunan çevresel toksinler, hava kirliliği ve dioksin, insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemini ve aynı zamanda üreme mekanizmasını olumsuz bir şekilde etkiler. Bu etki sonucunda ise endometriozis hastalığı meydana gelir.

Endometriozis Hastalığının Tedavisi

Endometriozis hastalığında yapılacak olan tedavi, hastalığın yaygınlığına, hastalık belirtilerini ve aynı zamanda çocuk sahibi olma isteğine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu hastalık ilaçla, gerektiği zaman ameliyatla ya da her ikisi ile birlikte tedavi edilebilir. Endometriozis hastalığında uygulanan ağrı ve kısırlık durumunu geçici bir süre tedavi etmesine rağmen, hastalığın belirtileri tekrar oluşabilir. Bazı endometriozis hastalığında çeşitli ağrı kesiciler kullanılır. Bunlar Apranax, Majezik vb. gibi ağrı kesicilerdir. Bu ilaçlar hastalığın tamamen geçmesine yardımcı olmaz, sadece meydana gelen ağrıların ortadan kalkmasını sağlar. Endometriozis hastalığında ortaya çıkan ağrıyı gidermek için hormonlar da kullanılır. Hormonlar rahim içinin yapısında yer alan dokunun daha fazla büyümesini büyük oranda engeller ancak onların tamamen yok olmasını sağlayamaz. Bu hastalığın tedavisi için uygulanan hormon desteği yumurtalıkların çalışmasını durdurmak için yapılır. En çok kullanılan doğum kontrol hapları ise Gonadotropin salgılatıcı hormon ve Progestindir. Ancak bu haplar her kadının metabolizmasında aynı etkiyi göstermez, yani her bünye için uygun olmayabilir. Aynı zamanda her ilaç tedavisinde olduğu gibi hormon desteğinde de bazı yan etkiler meydana gelebilir. Bu ilaçlar bazı kadınlarda ağrının geçmesine yardımcı olmaz.

Endometriozis hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçlar şunlardır,

Doğum kontrol hapları: Bu tür ilaçlar endometriozis hastalığında ortaya çıkan şikayetleri tedavi etmek için çok sık bir şekilde kullanılır. Endometriozis hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların yapısında yer alan hormonlar adet dönemini düzenli, daha az ve daha kısa süre tutar. Aynı zamanda hastalık şikayetlerinden biri olan ağrının geçmesine yardımcı olabilir.

Gonadotropin-salgılatıcı hormon: Endometriozis hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri Gonadotriopindir. Bu ilaç adet dönemini tamamen kontrol altına almaya yardımcı olan destekleyici bir üründür. Gonadotropin yumurtalıkların belirli bir oranda çalışmasını engelleyerek ostrojen dengesini azaltır. Bu etki menopoza çok benzeyen bir durumunun ortaya çıkmasına neden olur. Gonadotropinin yan etkileri hastaya çok sıcak gelmesi, baş ağrısı, vajinada kuruluk ve kemik yoğunluğunda belirli bir oranda azalmanın yaşanması gibidir. Endometriozis hastalığının tedavisinde kullanılan bu ilacın kullanımı genel olarak en az 3 aydır. Eğer bu ilacı daha uzun süre kullanmanız gerekiyorsa bazı hormon ya da ilaçlar ile desteklemeniz gerekir. İlacın kullanımını tamamladıktan 6 ya da 10 hafta içerisinde tekrar adet görmeye başlarsınız.

Progestin: Endometriozis hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçlardan biri de Progestin hormonudur. Bu hormon hastalığı daha çok küçültmek için kullanılır. Progestin hormonu ostrojen dokusunun üzerinde meydana gelen olumsuz etkileri azaltmaya yardımcı olur. Bu ilacı kullanırken her ay adet görmemenize rağmen bazı durumlarda düzensiz bir şekilde kanama yaşayabilirsiniz. Progestin hap ya da enjeksiyon şeklinde kullanılabilir.

Endometriozis hastalığı tedavisinde kullanılan tek yöntem ilaç ya da hormon kullanımı değildir. Aynı zamanda ameliyat da uygulanabilir. Endometriozis ve etrafında yer alan dokuyu almak için ameliyat yapılabilir. Endometriozis hastalığı eğer çok ilerlemiş ise ve en şiddetli evresinde ise ameliyat en başarılı tedavi şeklidir. Hastalığın tedavisi için uygulanan ameliyat en sık olarak laparoskopi ile yapılır. Laparoskopi ile yapılan ameliyatlarda endometriozis alınır ya da duruma göre yakılır. Her ameliyat laparoskopi ile yapılmaz, bazı durumlarda açık bir ameliyatın yapılması da gerekebilir. Ameliyat sonrasında ağrılarınız geçebilir ancak bazı durumlarda tekrarlayabilir. Ameliyat sonrasında da doktorunuzun kontrolünde ilaç kullanımına devam etmeniz gerekir. Endometriozis hastalığının tedavisinde kullanılan ameliyat geçmişi olan kadınlarda hastalık şikayetleri tekrar başlar. Hastalık ne kadar çok ilerlemiş ise şikayetleri tekrarlama ihtimali o kadar fazla olur. Hastalık şikayetleri arasında yer alan şiddetli ağrı eğer ameliyat ile geçmiyorsa rahminizin alınması gerekebilir. Yumurtalıklarınız da alınırsa bu hastalığın tekrar oluşma ihtimali büyük oranda azalır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.