Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Enfeksiyon

Enfeksiyon genel olarak hastalık yapıcı özelliği bulunan, özellikle de bir mikroorganizmanın insan vücuduna girip, herhangi bir dokuda ya da organda yaşaması durumudur. İnsandan insana farklı birçok yolla geçebilen enfeksiyon sonucu ortaya çıkan bazı hastalıklar, insanlar arasında bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. İnsan vücudunda çeşitli sebeplerle ortaya çıkan yaralar da enfeksiyon kapabilir. Yaraların tedavi edilmemesi durumunda ya da herhangi bir önlem alınmaması sonucunda yaralar daha çok büyür ve iyileşemez hale gelir.

Enfeksiyon Neden Olur?

Enfeksiyon ya da bir diğer ismiyle infeksiyon; hastalık yapma özelliği bulunan ve herhangi bir yolla insana çok kolay bir şekilde geçen mikropların ya da virüslerin insan vücuduna girmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık durumudur. Enfeksiyon kaynaklı hastalıklar bir bireyden, başka bir bireye çeşitli yollarla geçebilme özelliğine sahip olması nedeni ile bulaşıcı hastalık olarak adlandırılmaktadır. Birçok hastalığa neden olan bazı organizmalar enfeksiyon, virüs, bakteriler, riketsialar ve mantarlardır. Tüm bulaşıcı hastalıklar bir ya da birkaç farklı şekilde başka bir insana geçebilmektedir. Birtakım bulaşma şekilleri bulunmaktadır. Hastalıkların bulaşma şekilleri ise,

 • Hapşırırken, öksürürken ya da konuşurken hasta insanın ağızdan çıkan damlacıkların başkası tarafından içine çekilmesi ile verem, boğmaca, grip ve nezle gibi çeşitli üst solunum yolu hastalıkları ortaya çıkar.
 • Hasta olan bireyle doğrudan deri temasının gerçekleşmesi ile yani öpmek, sarılmak gibi.
 • Hasta olan kişinin kullandığı çamaşır, havlu ve aynı zamanda kişisel eşyalarının dokunulması, kullanılması ile,
 • Hasta olan hayvanların insanlara enfeksiyon taşıması ile hastalık bulaşır. Mesela, anofel cinsi sivrisinekler insanlara sıtma virüsü taşır.
 • Hasta yapma özelliğine sahip olan bakterilerle kirlenmiş olan yiyecekler ve içeceklerin alınması ile hastalık bulaşabilir. Mesela su ile insana bulaşan bazı hastalıklar tifo, dizanteri, kolera ve aynı zamanda paratifodur.
 • Hastalık sahibi olan bir annenin hamilelik sürecinde ya da doğum sırasında bebeğe hastalık bulaşabilir. Bu hastalıklar frengi, kızamıkçık ve gonore konjonktivitidir. Yani bel soğukluğu mikrobundan kaynaklanan göz iltihabıdır.

gebelikte-enfeksiyon-hastaliklari

İnsan vücudunun bağışıklık sisteminde, kişilere zayıflatılmış, ölü mikroplar ya da mikrop maddeleri bazı yollarla verilmektedir. İnsan vücudu bu hastalıklara karşı hastalık belirtileri haricinde antikor üretir. Böylece sağlam olan kişinin bağışıklık sistemi hastalıklara karşı güçlü ve tam bir koruma sağlar. Çoğu hastalıkların tedavisinde ya da önlem amaçlı uygulanan aşıların da tam olarak böyle bir görevleri vardır. Aşılar aynı zamanda her bulaşıcı hastalıkta etki göstermez, sadece bazı hastalıklara karşı olumlu etkiler gösterir ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Bağışıklık sistemi tam olarak güçlü bir hale gelmemiş ve bu nedenle enfeksiyona yakalanma riski daha fazla olanlar ise şöyledir, üç aylıktan daha küçük olan bebekler, yaşlı ya da yatalak olan bireyler, bulaşıcı hastalığın salgın olduğu yerde bulunanlar, ailesinin herhangi bir bireyinde bulaşıcı hastalığı olanlar, kanser gibi bağışıklık sistemini çok zayıflatan bir hastalığa sahip olan bireyler ve aynı zamanda bağışıklık sistemini bastırıcı etkiye sahip ilaç kullananlar. Bu tür grupta yer alan bireylerin bağışıklık sistemi henüz güçlenmemiştir ya da çeşitli sebeplerle işlevini yerine getiremez hale gelmiştir. Bu grupta yer alan bireyler çok daha sık bir şekilde bazı hastalıklara yakalanırlar, enfeksiyonla baş etmeleri daha güç bir hale gelir.

Enfeksiyonun Belirtileri

Enfeksiyonun neden olduğu bulaşıcı hastalıkların birtakım belirtileri bulunmaktadır ve bu belirtiler genel olarak çoğu hastada yer almaktadır. Bu belirtiler ise, halsizlik, iştahsızlık, baş ağrısı, öksürük, ateş ve aynı zamanda vücudun tamamına yayılan ağrılardır. Bazı bulaşıcı hastalıklarda, yani kızamık, suçiçeği gibi hastalıklarda deri döküntüleri de ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun bazı belirtileri bulunmaktadır. Enfeksiyonlar insan vücudunda yer alan birçok organı hasta yapabilme özelliğine sahip olmaları açısından, insan vücudunda çok farklı belirtiler göstermektedir. İki kişinin geçirdiği aynı hastalığın iki insanda da farklı belirtileri bulunabilir.

Prodrom (başlangıç) belirtileri: Bu döneme aynı zamanda kuluçka dönemi de denilmektedir. Bu süreç her hastalık için geçerli değildir. Bazı hastalıklarda doğrudan basit belirtilerle ortaya çıkar.

Spesifik (özel) belirtiler: Bazı hastalıklarda görülen özel belirtileridir. Bu hastalıklar genel ve lokal belirtilerle birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklara tanı konulması ve uygun tedavi şeklinin belirlenmesinde belirtilerin önemli bir rolü vardır.

Genel belirtiler: Çoğu enfeksiyon kaynaklı olan hastalıklarda bulunan belirtilerdir.

ates1

En yaygın görülen belirtiler ise, ateş, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, deri döküntüleri ve vücudun genelini etkisi altına alan ağrılardır. Bu belirtiler içerisinde en önemli olan ise ateştir.

Enfeksiyon kaynaklı hastalıklarının çoğunda insan vücudunda ateş artar ve bu artış özel patolojik bir durumdan oluşmaktadır. İnsan vücuduna giren ve aynı zamanda çoğalan enfeksiyonun toksinleri ile insan vücudunda yer alan hücreler arasındaki mücadeleden dolayı ısı merkezi uyarılır. İnsan vücudunun bu şekilde uyarılmasından sonra insan vücudunda ısı üretimi artar ve aynı zaman ateş yükselir. Ateşin yükselmesi sonucunda insanlar ani olarak üşümeye ve titremeye başlar. Bu tür durumunda bireyin üzerini çıkarıp, hafif ve ince kıyafetler giymesi gerekmektedir. Bireyin titremesine ve üşümesine rağmen üzerini örtmemeniz gerekmektedir. Ilık bir duş alarak ateşin düşmesine yardımcı olabilir. Ateşin çok terleme ile aniden otuz yedi derecenin altına düşmesine kriz denir. Daha sonra ateş yavaş yavaş düşerek normal bir seviyeye gelir.

Enfeksiyon Tedavisi ve İlaçlar

antibiyotik-kullanmanin-zararlari

İnsan vücuduna çeşitli yollarla giren enfeksiyon, bazı hastalıklara neden olmuş ise, bu durumda doktorunuza giderek uygun bir tedavi yöntemine başlamanız gerekmektedir. Enfeksiyona bağlı olarak gelişen hastalıkların tedavisinde uygulanacak yöntemle ise antibiyotikler (streptokok ve E.coli bakterilerinin sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır) kullanılabilir.

 • Anti-viral ilaçlar: Bu tür ilaçlar temas yoluyla bir diğer insana geçen AIDS, hepatit B, hepatit C, uçuk ve grip tedavisinde kullanılır.
 • Anti-fungal ilaçlar: Bu ilaçlar ise ağız, boğaz ve akciğerlerde oluşan bazı enfeksiyonlara karşı kullanılır.
 • Anti-parazit ilaçlar: Bu ilaçlar da sıtmaya sebep olan parazit gibi çok küçük mikroorganizmalardan kaynaklanan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

Her yeni doğan bebeğe aşı zamanı geldiğinde aşı yaptırılması gerekmektedir. Bebeğin vücudunun kuvvetli ve güçlü olabilmesi açısından tüm aşıların yaptırılması gerekmektedir. Bulaşıcı hastalıkların tedavisi çok fazladır. Bu nedenle hastalık yapma özelliğine sahip olan enfeksiyonun çeşidine göre uygun bir tedavinin uygulanması gerekmektedir. Penisilin iğnesi ya da ona benzeyen antibiyotikler enfeksiyona karşı daima etkilidir. Ama hastalık virüs kaynaklı ise antibiyotik tedavisi yapılmaz, çünkü virüs antibiyotikten etkilenmez.

Enfeksiyona Karşı Alınacak Önlemler

İnsan vücudunu enfeksiyonlara karşı korunmak için alınması gereken birtakım önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler ise aşağıdaki gibidir,

 • Elleri bol su ve sabun ile sık sık yıkamaya özen göstermek.
 • Bazı hastalıkların tedavisinde ve önlem alma aşamasında aşı olmak.
 • Her gün düzenli olarak bol su içmek.
 • Güvendiğiniz yerlerde yapılan ya da satılan besinleri tüketmek.
 • Cinsel ilişkide korunmak.
 • Kişisel birtakım eşyaları paylaşmamak, mesela diş fırçası, tarak, jilet vb. gibi.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.