Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ENGİNARIN FAYDALARI NELERDİR?

Bir deve dikeni türü olan enginar, yenilebilen bir bitkidir. Enginarın yenilebilen bölümü çiçekli tomurcukları olan kısmıdır. Yani enginarın çiçeklenmeden hemen önceki hali yenilebilir bölümünü oluşturmaktadır. Yaklaşık 1.4-2 metre uzunluğuna kadar büyüyebilen enginar bitkisi, içten loblu, gümüşi simli ve mat yeşil renkli yapraklara sahiptir. Enginarın çiçekli bölümü oldukça büyük olmakla beraber, mor renkli tek bir çiçeğe sahiptir.

Günümüzde enginar tarımı özellikle Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak yapılmaktadır. Avrupa’da ise İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerde tarımı yapılan enginar, Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Güney Afrika’nın küçük bir bölümünde yetiştirilmektedir.

Dünya genelinde enginar üretiminde birinci sırayı Mısır alırken, ikinci sırayı İtalya ve üçüncü sırayı ise İspanya almaktadır. Dünya enginar üretiminde İspanya’dan sonra, Peru, Arjantin, Çin, Fas, Cezayir, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa önde gitmektedir.

Haşlanarak pişirilen enginar, özellikle zeytinyağı ile birlikte ideal bir sunum olmaktadır. Enginarı pişirmeden önce temizlenmesi de önemlidir. Dikenli kısmı bir kaşık ya da bıçakla temizlenerek alınabilmektedir. Enginar çabuk kararabilen bir bitki olduğu için, temizlenip yıkandıktan sonra limonlu ve çok az miktar un eklenmiş su içinde bir müddet bekletilmelidir.

Çok iyi bir antioksidan olan enginar, sinarin adı verilen bir kimyasal içermektedir. Enginarın etli yapraklı kısmında bol miktarda bulunan sinarin, ilaç etkisi ve tedavi edici özellik göstermektedir.

Enginar, düşük miktarda yağ ve kolesterol içermektedir. Lif bakımından oldukça zengin bir sebze olan enginar, çeşitli vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. C vitamini, tiamin, riboflavin, niasin, folat, B6 ve B12 vitamini içeren enginar, E vitamini, A vitamini, D vitamini ve K vitamini de içermektedir. Enginar, kalsiyum, demir, çinko, sodyum, potasyum, manganez , fosfor ve çinko gibi mineraller bakımından da zengindir.

Enginarın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre enginar, sindirim sistemi ve karaciğer fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı bir sebze olarak saptanmıştır. Kötü kolesterol (LDL) seviyesini düşürmeye ve iyi kolesterol (HDL) seviyesini yükseltmeye yardımcı olan enginar, koroner kalp hastalıkları ve arter sorunları riskini azaltmaktadır. Faydalı bağırsak bakterileri üzerinde olumlu etkileri olan enginar, tembel bağırsak sendromu semptomlarını iyileştirmeye yardımcıdır.

Kansere karşı koruyucu etki gösteren enginar, kalp hastalıkları riskini de düşürür ve tansiyonu düzenler. Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olan enginar, beyin fonksiyonlarını ve metabolizmayı düzenler, yeni doğan bebeklerde doğum sakatlıklarını önler. Ayrıca, enginar iyi bir karaciğer temizleyicidir.

1.Kanser

GTY_breast_cancer_jef_140917_16x9_992

Enginar, çok yüksek oranda antioksidan seviyesi olan bir sebzedir. Antioksidan özelliği sayesinde enginar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. Polifenol, kemopreventif nitelikleri olan bir bitkisel kimyasaldır ve kanser hastalığının ilerlemesini yavaşlatır. Yüksek oranda quercetin ve rutin içeren enginar, kanserli hücrelerin gelişmesini durdurmaya yardımcı olur.

İyi bir antioksidan olan C vitamini, enginarın yapısında önemli miktarlarda bulunmaktadır. C vitamini, mukozit ve fibrozis etkisi göstererek, meme kanseri riskini azaltır. Sonuç olarak enginar bu özellikleri sayesinde, kanserli hücrelerin yok edilmesini sağlar, prostat kanseri ve lösemi gibi kanser türleri riskini düşürür.

2.Kalp Sağlığı

healthy-heart

Enginar, kalp sağlığını destekleyen ve koruyan birtakım bileşenlere sahip olan bir sebzedir. Kandaki kötü kolesterol seviyesini düşüren enginar, arterlerin yapısını koruyan bir tür yağ içermektedir. Enginar, kardiovasküler sağlığı korur, kan akışını düzenler, tansiyonu dengeler ve ölümcül kalp krizlerine yol açan kötü kolesterol seviyesini düşürür.

3.Tansiyon

blood-pressure-heart-628x363-TS-153747388

Potasyum gibi özel mineraller bakımından zengin olan enginar, bu özelliği sayesinde yüksek tansiyonu önler ve tansiyonu düzenler. Özellikle hipertansiyon ilaçlarının içeriğinde kullanılan enginar, yüksek potasyum minerali içeriği yardımı ile, tansiyon ve tansiyona bağlı olarak gelişen sağlık problemleri ile mücadele eder. Sonuç olarak enginar, tansiyonu düzenlediği için, kalp hastalıkları ve kalp krizi gibi sağlık problemlerini engellediği gibi, koroner kalp hastalıkları riskini de azaltmaya yardımcı olur.

4.Karaciğer Sağlığı

Detox-your-liver-with-milk-thistle

Enginar, yüzyıllardır geleneksel olarak karaciğer dezenfektesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde bile hala enginarın insan sağlığı üzerindeki faydaları tam olarak saptanamamıştır. Çok yönlü bir bitki olan enginar, sinarin ve silymarin adı verilen iki çeşit antioksidan içermektedir. Enginarın yapısında bulunan bu iki tür antioksidan, karaciğere yerleşmiş olan toksin maddeleri dezenfekte etmeye yardımcı olur. Karaciğeri temizleme özelliği olan enginar, karaciğer hücrelerini onarır ve yeniden üretilmesini sağlar.

5.Sindirim Sistemi

Digestion-photo-cut-image

Enginar, lif bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Yapısında bulunan yüksek lif içeriği sayesinde enginar, sindirim sistemi organlarını korur ve sağlıklarını destekler. Düzenli olarak lif içeren gıdaları tüketmek, bağırsak hareketlerinin fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Enginar da yüksek miktarda lif içerdiği için, kabızlık, çeşitli karın bölgesi ağrıları, şişkinlik ve midede gaz birikmesi gibi sağlık problemleri ile mücadele eder. Ayrıca, enginar ishal gibi bağırsak sorunlarını da düzenler ve bağırsak hareketlerini hızlandırır ve rahatlatır.

Enginar, safra kesesi sağlığını da koruyan ve destekleyen bir sebzedir. Sindirimi yumuşatan enginar, mide hareketlerini ve fonksiyonlarını düzenler. Son olarak enginar, safra ve mide sıvılarının salgılanmasını kontrol eder.

6.Alkol Sonrası Kürü

truth-about-hangover

Enginar, müthiş bir karaciğer yatıştırıcıdır. Bundan dolayı, çok fazla alkol tüketiminden sonra enginar tüketmek, karaciğeri toksin maddelerden arındırır ve alkolün sebep olduğu karaciğer yorgunluğunu dindirmeye yardımcı olur.

7.Hamile ve Yeni Doğan Sağlığı

Baby sleeping on pregnant woman's stomach

Sağlık açısından birçok faydası olan enginarın hamile kadınlar ve ceninler için de önemli faydaları bulunmaktadır. Enginar, hamile sağlığını destekleyerek, bebeğin sağlıklı ve normal şekilde doğmasını sağlar. Folik asit bakımından zengin bir sebze olan enginar, anne karnındaki bebeğin nöral sağlığını destekler ve beyin gelişimini sağlar.

8.Kemik Sağlığı

72f1eb684d1fd9ba_454863233.xxxlarge_2x

Enginar, marketten ya da pazardan satın alınabilecek en iyi vitamin ve mineral kaynağıdır. Çünkü enginar, magnezyum, fosfor ve manganez gibi özel mineraller bakımından zengin bir sebzedir. Bu mineraller ise, kemikleri güçlendiren ve birtakım kemik hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteren minerallerdir. Enginar, özellikle osteoporoz hastalığı riskini azaltmaya yardımcı bir sebzedir.

9.Metabolik Fonksiyonlar

energetic-woman

Magnezyum ve manganez gibi iki önemli minerali de içeren enginar, vücudun metabolik süreçlerini düzenlemeye yardımcı olan bir sebzedir. Magnezyum minerali, vücut tarafından kalsiyum emilimini sağlayan proteinlerin sentezlenmesini destekler.

10.Beyin Fonksiyonları

pg-health-benefits-of-dance-02-full

Enginar, beyin sağlığı açısından oldukça faydalı bir sebzedir. Enginar, beyin fonksiyonlarını destekleyerek, beyine daha çok oksijen taşınmasını sağlar. Fosfor minerali içeren enginar bu sayede, beyinin bilişsel faaliyetlerini hızlandırır ve hafızayı güçlendirir.

Fazla Miktarda Enginar Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Sayısız faydası olan enginar, fazla miktarda tüketildiğinde birtakım alerjik semptomların yaşanmasına sebep olabilmektedir.
  • Safra kesesi ya da karaciğer hastalığı ile mücadele eden hastaların, çok fazla miktarda enginar tüketmesi hastalıklarının seyrini şiddetlendirebilir.
  • Safra kanal tıkanıklığı, safra akışının artması nedeni ile meydana gelen bir sağlık problemidir. Enginar ise, safra sıvısının salgılanmasını destekleyen bir sebzedir. Bundan dolayı fazla miktarda enginar tüketmek, bu gibi hastalar için sağlıklı olmayacaktır.
  • Fazla miktarda enginar tüketilmesi durumunda, her ne kadar enginar safra kesesi sağlığını destekliyor olsa bile, safra kesesi taşı oluşumu gibi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Besin Değerleri

Besin Kaynağı Besin Değeri Günlük Tavsiye Edilen Miktar
Enerji 47 Kcal 2%
Karbonhidrat 10.51 g 8%
Protein 3.27 g 6%
Toplam yağ 0.15 g 0.5%
Kolestrol 0 mg 0%
Lif 5.4 g 14%
Vitaminler
Folat 68 µg 17%
Niasin 1.046 mg 6.5%
Pantotenik asit 0.338 mg 7%
Piridoksin 0.116 mg 9%
Riboflavin 0.066 mg 5%
Tiamin 0.072 mg 6%
Vitamin C 11.7 mg 20%
Vitamin A 13 IU 0.5%
Vitamin E 0.19 mg 1%
Vitamin K 14.8 µg 12%
Elektrolitler
Sodyum 94 mg 6%
Potasyum 370 mg 8%
Mineraller
Kalsiyum 44 mg 4%
Bakır 0.231 mg 27%
Demir 1.28 mg 16%
Magnezyum 60 mg 15%
Manganez 0.256 mg 11%
Fosfor 90 mg 13%
Selenyum 0.2 µg <0.5%
Çinko 0.49 mg 4.5%
Bitkisel Besinler
Karoten alfa 8 µg
Kripto-ksantin 0 µg
Lutein-zeaxanthin 464 µg

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.