Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ense Ve Boyunda Karıncalanma Neden Olur, Nasıl Geçer?

Zaman zaman ense ve boyun bölgesine karıncalanma meydana gelir. Bu karıncalanmalar kimi zaman bir kereye mahsus kısa süreli oluşur. Bu durumlar anlık değişimlerden dolayı oluşur ve tedaviye ihtiyaç yoktur. Ancak bazı durumlarda bu karıncalanmalar sıklaşır ve belirli aralıklarla tekrarlanır. Bu tür karıncalanmalar kroniktir. Sizlere bu yazımızda ense ve boyunda gerçekleşen karıncalanmanın nedenlerinden ve uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Ense ve Boyunda Karıncalanma Neden Olur?

Boyun bölgesi

Ense ve boyunda gerçekleşen karıncalanmanın birçok sebebi bulunur. Bu sebepler aşağıda ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.

  • Ense veya boyun bölgesinde oluşabilen fıtık oturuş bozukluğundan, bu bölgeye gelen darbelerden, ters hareket ve zorlamalardan kaynaklı oluşur. Oluşan fıtığın şiddetine göre birçok çeşit belirtiler vardır. Bunlar arasında en sık gözlenen ense ve boyunda karıncalanma ve ağrı oluşmasıdır. İlerleyen durumlarda bu karıncalanma ve ağrılar kol ve bileklere doğru ilerler.
  • Ense ve boyun bölgesine gelen ağır darbeler yüzünden bu bölgelerde birçok sorun oluşabilir. Gelen bu darbenin şiddetine ve gelme şekline bağlı olarak bu bölgelerde uyuşma hissi ve karıncalanma gerçekleşebilir. Bu belirtilerin şiddeti darbe yüzünden oluşan hasarın şiddetine göre değişiklik gösterir. Böyle bir durumda muhakkak en yakın bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.
  • Boyun düzleşmesi bu bölgelerdeki karıncalanmanın sebeplerinden birisidir. Bu genel olarak duruş bozukluğuna bağlı olarak omur bölgesinde oluşan hasarlar sonucu oluşur. Boyun düzleşmesi durumunun olup olmadığını anlamanın en temel belirtilerinden bir tanesi karıncalanma oluşumudur. Bu sebeple karıncalanmanın şiddeti ve süresinde artış boyun düzleşme durumunun şiddetini belirtir.

Boyunda İğne Batma Hissi Neden Olur?

Yukarıda belirtilen sebepler dışında belli başlı nedenler boyunda iğne batma hissi de oluşturur.

  • Psikoloji temelli sorunlar vücutta fiziksel olarak kendilerini gösterirler. Aşırı stres, kaygı ve endişe gibi yoğun duygular boyun bölgesinde iğe batma hissi oluşturabilir. Bu tür duyguların etkisinde kaslar daha gergin bir yapıya bürünür ve bu bölgede bu tür hissiyatlara sebep olur. Bu tür durumlarda sıcak duş almak ve masaj yapmak kasların gevşemesini sağlayarak iğne batma hissinin ortadan kalkmasını sağlar.
  • Bağ dokularında veya eklemlerde oluşan hastalıklara romatizmal hastalıkar denir. Romatizmal hastalıklar vücutta iltihaplı veya iltihapsız belirirse boyun bölgesinde ağrı ve iğne batma hissine sebebiyet verir. Böyle bir durumda doktora gidilerek tedavi alınması gerekir.
  • Kireçlenme olarak bilinen eklemlerde sertleşme durumu boyun bölümünde olduğu zaman şiddetli ağrı ve iğne batma hissi ile ortaya çıkar. Genel olarak eklem sertleşmesi boyundaki eklemlerin ve omurga kemiklerinin zamanla yıpranması ve aşınma sonucu ile oluşur.
  • Boyun bölgesinde oluşabilecek olan enfeksiyonel hastalıklar bu bölgede ağrılara sebep olabilir. Enfeksiyon oluşumları bu bölgeye hasar vererek işlevini aksatmasına sebep olur.
  • Boyunda  bulunan kemiklerde oluşabilecek olan rahatsızlıklar genel olarak bölgede ağrı oluşumuna sebep olur. Bu rahatsızlıklar ilerlemeden önce hafif karıncalanma hissi ve iğne batma hissi oluşur. Ancak kemiklerdeki hastalıklar ilerledikçe bu bölgedeki ağrı ve diğer hissedilen durumlar da ilerler.

Herhangi bir şekilde boyun bölgesinde iğne batma hissi ile karşılaşıldığında muhakkak doktora başvurulmalıdır. Çünkü bu bölgelerde oluşan ağrılar ve diğer hisler ileride daha kötü senaryolara yol açabilir. Bu sebeple uygulanacak olan tedavi ancak doktorlar tarafından belirlenmeli ve en kısa sürede uygulanmalıdır.

Ense ve Boyunda Oluşan Karıncalanma Nasıl Tedavi Edilir?

Boyun bölgesi ağrıması

Yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı karıncalanma durumu oluşabilir. Bunların çoğu cerrahi müdahale gerektirmez ve sadece fizik tedavi uygulaması yeterli olacaktır. Ancak fıtık yüzünden oluşan karıncalanmalarda cerrahi müdahale gerekir. Cerrahi müdahale ile bölgeden fıtığın temizlenmesi gerekir. Bu işleme öncelikle doktor karar vermelidir.

Fıtık temizlendikten sonra fizik hastaya fizik tedavi süreci uygulanarak daha çabuk iyileşmesi sağlanır. Bunların dışında oluşabilecek olan karıncalanmalar tümör kaynaklı olabilir. Bu tarz bir durum hayati tehlike barındırır ve mutlaka doktor gözetimine girerek tedavi alınması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.