Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Epilasyon Sonrası Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak bütün kadınların ortak problemidir. İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan epilasyon yöntemleri arasında en çok ağda tercih edilir. Ağda, doğal bir epilasyon yöntemi olsa da kılı kökünden hızlı ve sert bir şekilde çektiği için uygulandığı bölgede estetik görünmeyen sivilce problemine yol açar. Ağda, vücudu istenmeyen tüylerden arındırıp pürüzsüz bir cilde kavuşulmasını sağlarken uygulanan bölgede sivilce problemine yol açmasına neden olması estetik görünümü bozar. Epilasyon sonrası sivilcelere karşı alınabilecek önlemlerden ve oluşan sivilcelerin nasıl geçeceğinden bu yazıda bahsedeceğiz.

Epilasyon Sonrası Sivilceler Hangi Bölgelerde Çıkar?

bacak

1. Ağda Sonrası Yüzde Sivilcelenme

Yüzde sivilce oluşmasını engellemek için terlememeye özen gösterin. Ağda uygulanan bölgeye, ağdadan hemen sonra 20 dakika kadar buz uygulayın. Yüzünüze ağda uygulamadan önce makyajınızı iyi temizlediğinizden emin olun. Yüzünüzü temizleme jeli ve arındırıcı jellerle iyice temizleyin. Böylece açılan kıl köklerine ciltteki herhangi bir kalıntı girmez. Ağda yaptığınız bölgeyi pudralayarak cildin nemini alın, böylece sivilcelenme probleminin önüne geçmiş olursunuz.

2. Ağda Sonrası Koltuk Altında Sivilcelenme

Koltuk altınıza temas eden kıyafetinizi pamuklu kıyafet olarak tercih edin. Sentetik kumaşlar gibi terleten kıyafetlerden uzak durun. Terlemek sivilce oluşumuna neden olur. Peeling yaparak cildinizdeki ölü deriyi uzaklaştırın. Bunun için peeling içerikli duş jellerini tercih edebilirsiniz. Ciltteki gözeneklerin nefes alması için dar kıyafetler giymemeye özen gösterin. Eğer spor yapıyorsanız 1-2 gün spora ara vermeniz terlemeden dolayı sivilce oluşumu sorununa maruz kalmanızı önleyebilir.

Epilasyon Sonrası Çıkan Sivilcelere Karşı Nasıl Önlem Alınabilir?

ağda

Epilasyondan önce sivilce çıkmaması ve meydana gelen sivilceleri önlemek için şu yöntemler alınabilir:

1. Peeling Yapın

Ağdaya başlamadan önce ağdayı uygulayacağınız bölgeye peeling yaparak ölü cilt tabakasını temizleyebilirsiniz. Bir havluyu ılık suya batırarak havluyu epilasyon gören bölgeye uygulamanız ciltte peeling etkisi yaratacaktır. Böylece cildi fazla yağdan ve ölü hücrelerden arındırırsınız. Peeling etikili vücut şampuanlarını peeling yapmak için farklı bir yöntem olarak kullanabilirsiniz. Ağdadan sonra da sivilce çıkan bölgeyi peeling etkili vücut şampuanı ile yıkayabilirsiniz.

2. Soğuk Kompres Uygulayın

Ağdayı uygulayacağınız bölgeye ağdaya başlamadan önce soğuk kompres uygulayarak sivilce oluşumunu engelleyebilirsiniz. Ağdadan sonra sivilce oluşumunun temel nedeni cildin tahriş olmasıdır. Bu yüzden ağda sonrası sivilceleri önlemek için epilasyon uygulanmış bölgeye de soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bir torbaya beş veya on tane buz koyun ve ve torbayı temiz bir havlu ile sarın. Havluyu tahriş olan ve sivilcelenen bölgelerde 15 veya 20 dakika boyunca gezdirin. Bu yöntem sayesinde sivilcelerin iyileşmeye başladığını çok geçmeden fark edeceksiniz. Epilasyondan sonra soğuk kompres uygulaması çıkan sivilcelerin geçmesinde oldukça etkili bir yöntemdir.

3. Sivilcelere Temas Etmeyin

Epilasyon sonrası oluşan sivilceler ile temas etmemeye özen gösterilmelidir. Elle temas, güçsüz kalan kıl köklerinde bakterilerin çoğalmasına sebep olabilir ve oluşan sivilceler diğer bölgelere de yayılır. Ayrıca sivilceler sıkılmamalıdır. Sivilceyi sıkmak o bölgede iz oluşumuna sebebiyet verebilir.

4. Epilasyondan Sonra Rahat Kıyafetler Tercih Edin

Epilasyondan sonra polyester gibi terleten kıyafetler yerine pamuklu kıyafetler tercih etmeye özen gösterin. Terlemeyi önleyici ürünler de kullanabilirsiniz. Terleme epilasyon sonrasında sivilce oluşumuna yol açar. Ayıca epilasyondan sonra dar kıyafetler tercih etmeyin. Bol kıyafetler cildin hava almasını sağlar ve sivilce oluşumunu engeller.

5. Ağda Uygularken Dikkatli Olun

Ağdayı çok şiddetli ve sert çekmek cildi tahriş ederek sivilce oluşumuna yol açar. Bu yüzden ağdayı daha yavaş çekerek ağdadan sonra sivilce oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

6. Epilasyondan Hemen Sonra Havuza Girmeyin

Epilasyon sonrası güçsüz kalan kıl kökleri bakteri oluşumu ve çoğalmasına müsait olduğu için epilasyon işlemi gördükten 2-3 saat sonra denize veya havuza girmemeye özen gösterin.

7. Nemlendirici Kullanmayın

Eğer epilasyon yöntemlerinden ağdayı tercih ettiyseniz ağda uyguladıktan sonra nemlendirici krem kullanmayın. Ağda yağlı bir yapıya sahiptir. Nemlendirici krem de ağda uygulanan bölgeye sürüldüğünde o bölgedeki yağ oranını arttırarak sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir.

Epilasyon sonrası sivilcelenmeye benzeyen fakat geçmeyen bir cilt probleminiz varsa doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.