Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Epilasyon Sonrası Çıkan Sivilceler Nasıl Geçer?

Tüylerden kurtulmak ve pürüzsüz bir vücuda sahip olmak her kadının hayalidir. Sonuç her ne kadar mükemmel olsa da bu sürece giden yol o kadar kolay değildir. Tüylerden kurtulmak için birçok yol vardır. Ağda, jilet ve tüy dökücü kremler gibi piyasada çeşit çeşit ürünler bulunur. Tüylerden kurtulmak başlı başına bir sorunken bir de kurtulduktan sonra problemler çıkabilir. Örneğin; batık oluşumu ve sivilcelenme gibi. Bu yazıda epilasyon sonrası ortaya çıkan problemlerden sivilcenin nasıl geçebileceğini anlatacağız.

Tüylenme Nedir?

Tüylenme vücuttaki hormonal seviyelere göre değişir. Kimi kadınlarda tüyler sarı ve az olurken kimilerinde sert ve koyu renkli tüylenme problemi yaşanır. Tüylenme kadınların günlük yaşamını olumsuz etkileyebilir ve kendine güvenin kaybolmasına neden olabilir. Vücuttaki tüylerden ne kadar kurtulmak istesek de, onların bize faydaları bulunur. Tüyler toz ve kirlenmeye karşı vücudu korur ve vücut sıcaklığının kontrol altında alınmasında görev yapar.

Tüylenmenin Nedenleri Nelerdir?

Epilasyon sonrası sivilcelenme

Bacak, kol ve bıyık gibi bölgelerde yaşanan tüylenme kadınları oldukça rahatsız eder. Bu bölgelere erkek tipi kıl bölgesi denir. Aslında her insanda bu bölgelerde tüylenme yaşanır. Ancak sorun tüylerin kıl şeklini alması ve sertleşmesidir. Tüylerin artmasının altında çeşitli sebepler yatabilir. Bunlar:

 • Vücutta erkeklik hormonunun artması,
 • Yumurtlama bozukluğu,
 • Tiroid bezi rahatsızlığı,
 • Böbrek üstü ve hipofiz bezi rahatsızlığı,
 • Hormonal dengesizlikler,
 • İnsulin direnci,
 • Kullanılan bazı ilaçlar kadınlarda tüylenmeye neden olabilir. Eğer tüylenmenin kaynağı bu tip rahatsızlıklardan kaynaklanıyorsa uzman bir doktora giderek tedaviye başlamanız gerekir. Bu sorunlar ortadan kalktığında tüylenme probleminiz oldukça azalacaktır.

Tüylerden Kurtulmak İçin Hangi Yöntemler Kullanılır?

Epilasyon sonrası sivilcelenme

 • Tıraş Bıçağı: Eğer kısıtlı zamanınız varsa jilet kullanmak sizin için uygun olacaktır. Hassas ciltlere sahip insanların jilet kullanılması önerilmez. Çünkü ciltte tahrişe ve kızarıklıklara neden olur. Ayrıca jilet kılları ne kadar çabuk aldıysa kıllar da bir o kadar çabuk çıkar. Tıraş bıçağı kullanılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta dikkatli olmak ve bölgeyi kesmemektir. Ciltte sivilcelenme yapabilir, kılları sertleştirir.
 • Ağda: Ağdanın birçok çeşidi vardır. Sıcak ve soğuk ağda gibi. Genellikle tüyleri azalttığı ve sertleştirmediği için tercih edilen bir yoldur. Ancak ağda yapmak için tüylerin uzamasını beklemek gerekir.
 • Tüy Dökücü Kremler: Bu tarz kremler içinde kimyasal barındırdığı için genellikle tercih edilmez. Çünkü kılların dökülmesiyle boşalan alana kimyasallar yerleşir. Alerji riski olabilir. Koltuk altı bölgesi göğse ve lenf bezlerine çok yakın olduğu için uygulanmaması doğru bir seçenektir.
 • Epilasyon Makinesi: Kuru cildinizin üzerinde makineyi yavaş yavaş gezdirerek tüylerden kurtulabilirsiniz. Batık riski oluşabilir. Makine çok hızlı kullanılır ise tüyleri koparabilir.
 • Lazer Epilasyon: Vücudun her bölgesinde kalıcı olarak tüylerden kurtulma yöntemidir. Bu aşama uzun bir süreçtir. Belirlenen seanslar boyunca kıl köklerine uygulanan ışıkla kıl kökleri kurutulur ve kıllar çıkmamaya başlar. Cilt rengi açık ve kılları koyu olan insanlarda en başarılı sonuçlar alınır.

Epilasyon Sonrası Yaşanan Sivilcelenme Sorunu Nasıl Giderilir?

Epilasyon sonrası sivilcelenme

İnsanlar kıllardan arındıktan sonra ciltleri birtakım reaksiyonlar gösterebilir. Bunda kullanılan yöntem çok önemlidir. Örneğin; jilet ya da epilasyon kullandıysanız bölgede sivilcelenme ve batık sorunları oluşabilir. Sivilcelenme sorununu en aza indirmek için yapılması gerekenler:

 • Kıllardan arınmadan önce ve arındıktan sonra cildi ölü derilerden arındırmak daha pürüzsüz ve temiz bir sonuç verecektir. Ölü derilerden arındırmak için kese ve peeling kullanılabilir. Cildinizin yüzeyini temizlemek sivilce oluşumunu engeller ve hava almasını sağlar.
 • Vücudunuzdaki kılları aldıktan sonra terlememeye çalışın. Ter açılan gözeneklerin içine dolacağı için bölgede sivilcelenme sorunu oluşabilir. Özellik koltuk altı bölgesinde kaşıntıya neden olur. Bunun için pamuklu giysiler giyebilirsiniz.
 • Sivilcelenmeye neden olan başka bir etken ise epilasyon sonrası bölgeye krem ve jel gibi içinde kimyasal bulunan ürünler uygulamaktır. Bu ürünleri kullanmak için beklemek ya da doğal içerikli ürünleri kullanmak sivilcelenmeyi azaltır.
 • Epilasyon sonrası cilt tahriş olur ve nem ihtiyacı doğar. Epilasyon yaptığınız bölgeye soğuk kompres uygulamak tahrişi ve kızarıklığı azaltır.
 • Epilasyon sonrası bölgeye su değdirmemeli ve gözenekler kapanana kadar en az 2 saat beklemesi gerekir. Bu yöntem de sivilce oluşumunu engeller.
 • Son olarak çıkan sivilceleri sıkmak ve koparmak yeni sivilce oluşumuna neden olur. Ayrıca elinizden bulaşan bakteriler sivilcelerin büyümesine neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.