Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Epilepsi Hastalığı

Epilepsi hastalığı, beyin hücrelerinde geçici olarak kontrolsüz bir şekilde elektrik yayılması sonucunda meydana gelen bir klinik tablodur. Epilepsi hastalarında bilinç, davranış, duygu, hareket ya da algılama yeteneğinde belirli oranda bozukluk meydana gelir. Ancak her epileptik nöbet geçiren birey epilepsi hastası olduğu anlamına gelmez.

Epilepsi Hastalığı Nedir?

Günümüzde birçok insanda bulunan epilepsi hastalığı daha çok çocukluk ve ergenlik çağında ortaya çıkan klinik bir rahatsızlıktır. Yetişkinlerde görülme sıklığı ise inmeden sonra ikinci sıradır. Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülen bu hastalık her yaş grubunda görülebilir. Epilepsi hastalığında uzun süreli bir tedavi gerekir. Doğru tedavi şekli ile hastalıkta yaşanan nöbetler kontrol altına alınır ve böylece epilepsi hastası günlük hayatını sorunsuz bir şekilde geçirir. Bu nedenle epilepsi hastalığında meydana gelen nöbetlerin kontrol altına alınması hastayı çok rahatlatan bir durumdur. Çünkü nöbetler hastanın günlük hayatının kesintiye uğramasına neden olur. Bazı hastalara uygun ilaç kullanımına rağmen yaklaşık olarak %25’inde nöbetler kontrol altına alınamaz.

Epilepsi Hastalığının Belirtileri

Epilepsi hastalığının bazı belirtileri bulunur. Hastalığın en önemli belirtilesi ise epilepsi nöbetleridir. Epilepsi hastalığında meydana gelen nöbetlerin birkaç farklı çeşidi bulunur ve bu nöbetler 2-3 saniye arasında değişir. Bu süreç içerisinde hastanın bakışlarında, kas seğirmesi ya da bilincinin kaybolduğu durumlar yaşanır. Epilepsi hastalığında meydana gelen nöbetler hafif ya da orta dereceli olabilir. Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Nöbetlerin ne zaman ve nerede olacağı belli olmadığı için mutlaka tedavisi ve düzenli ilaç kullanımı şarttır. Bu hastalıkta bulunan nöbetler genele doğru yayılır. Genele yayılan epilepsi nöbetleri insan vücudunun en önemli organlarından biri olan beynin tüm kısmını olumsuz bir şekilde etkiler. Beyinde yer alan elektrik sinyallerinin normalden daha farklı bir şekilde yayılması sonucunda epilepsi hastalığında bulunan nöbetler meydana gelir. Epilepsi hastalığında meydana gelen nöbet türleri de birbirinden tamamen farklıdır. Bazı nöbetlerde bayılma ya da titreme olurken bazı nöbetlerdeyse hastanın kendisi nöbet geçirdiğinin farkına bile varmaz. Bu durumda teşhis koyma sürecini yavaşlatır. Epilepsi hastalığına sahip olan bireylerin geçirdiği nöbetler, nöbetin türüne göre birkaç saniye ya da birkaç dakika arasında değişiklik gösterir. Beyinde yer alan sinir hücrelerinin normal görevinin kesintiye uğraması sonucunda ortaya çıkan her durum epilepsi hastalığına yol açabilir.

Genele yayılan nöbet sırasında epilepsi hastası çığlık atabilir ya da bazı sesleri çıkarabilir. Nöbetlerin süresi birkaç saniye ile bir dakika arasında değişir. Hasta bu süreç içerisinde bir süre boyunca kaskatı kesilir ve daha sonra bacaklarda, kollarda bazı hareketlenme görülür. Genel epilepsi nöbetlerinde ise hastanın gözleri daima açıktır. Nöbet sırasında nefes alıp verme işlemi kısa bir süreliğine durabilir ve buna bağlı olarak aynı zamanda hastanın ten rengi mavi ya da mora dönüşebilir. Bu durumun ardından derin ve sesli olarak enfes alıp, verme süreci başlar. Hastanın bilincinin tam olarak yerine gelmesi ve zihninin tekrar toparlanması birkaç dakika, bazen de saatlerce sürebilir. Nöbet geçiren bir hastada sık sık idrar kaçırma durumu meydana gelir. Aynı zamanda şuur kaybı, bayılma, yere yığılma, hastanın tüm vücudunun ya da bir kısmının kasılması, titreme, atmalar, gözlerin bir noktaya odaklanması, dönmesi, kasılması ve bükülmesi, kusma ya da ağızdan köpük gelmesi, nöbet geçirdikten bir süre sonra uyku hali ya da şaşkınlık olması, nöbet geçirmeden önce sadece sabit bir şekilde bakma, baş, omuz, eller ya da tüm vücutta sıçrama gibi istemsiz bir şekilde yapılan hareketler gibidir.

Epilepsi Belirtileri Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Epilepsi Hastalığı Neden Olur?

Epilepsi hastalığının meydana gelmesi için birçok faktörün bir arada olması gerekir. Bu faktörler bir araya geldiği zaman epilepsi hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Epilepsi hastalığının meydana gelme sebebi ise,

Akraba Evliliği: Epilepsi hastalığı daha çok genetik temelli bir hastalık olarak düşünülüyor. Bazı epilepsi hastalığının temelinde akraba evliliği olsa da bunu genellemek yanlıştır. Çünkü diğer epilepsi hastaları incelendiği zaman, akraba evliliği gibi bir faktör ortaya çıkmıyor. Epilepsi hastalığının ortaya çıkmasındaki nedenler arasında genetik faktörler, sinir sistemi enfeksiyonları, beyin, damar hastalıkları, tümörler ve aynı zamanda beyin travmaları bulunuyor. Halk arasında sara hastalığı olarak da bilinen epilepsi, daha çok beyinde yer alan sinir hücreleri temelli, kısa süreli ve nörolojik bir bozukluğun yaşanması sonucunda ortaya çıkar.  Epilepsi hastalığının tedavisi daha çok ilaçla yapılarak, kontrol altına alınır. Hastalığın tamamen iyileşmesi sadece primer tip ile mümkün olmaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı ortaya çıkan epilepsi hastalığında ömür boyu ve aynı zamanda düzenli olarak ilaç kullanmak gerekir.

Genetik Faktörler: Epilepsi hastalığının birkaç türü bulunur. Epilepsi hastalığının bazı türleri ailede bulunur ve aile bireylerinin birkaçında görülebilir. Bu durum da epilepsi hastalığının temelinde genetik faktör bulunduğunu kanıtlar. Yaklaşık olarak 500 farklı genin birçok epilepsi türüyle bağlantılı olmaktadır. Bu genlerden herhangi birine sahip olmak da epilepsi hastası olunduğu anlamına gelmez. Epilepsi hastalığına sahip olan bireylerde bulunan genler, hastalığın meydana geliş sebepleri arasından sadece biridir. Hastalıkta yer alan çevresel faktörler epilepsiyi tekrar ortaya çıkarma ihtimali daha çok yükselir.

Enfeksiyon: Vücuttaki enfeksiyonlar bazı durumlarda beyin dokusunda kalıcı değişiklikler yapabilir. Bu durumda, herhangi bir yaşta epilepsi ortaya çıkabilir. Bakteriyel ya da mantar enfeksiyonları, beyin apsesine neden olabilir ve apse, epilepsi de dahil olmak üzere, oldukça ciddi nörolojik problemlere neden olur. Nörosifilis, menenjit (beyin zarı iltihabı) ve ensefalit, epilepsiye neden olan bazı enfeksiyon türleridir.

Kafa Travmaları: Herhangi bir sebeple kafaya alınan darbe sebebiyle ciddi beyin yaralanmaları ortaya çıkabilir. Bu durumda travmatik yaralanma ve beyin fonksiyonlarının kalıcı bir şekilde bozulmasına, buna bağlı olarak epilepsi hastalığının ortaya çıkmasında çok etkilidir. Açık yaralara göre bu risk artabilir. Kısa süreli bir bilinç kaybı epilepsi hastalığına sebep olmaz. Yeni doğan bebeklerin kafa üstü düşmesi ve kafasına darbe alması epilepsi hastalığına neden olabilir.

Çevresel faktörler: Aşırı alkol tüketimi, uykusuzluk, stres, regl dönemindeki hormonal değişiklikler ve tütündeki nikotin, epilepsi nöbetini tetikleyen faktörler olarak belirlenmiştir. Bu faktörler tek başına epilepsiye neden olmasa da, epilepsi hastalarında nöbetlerin ortaya çıkışına neden olabilirler. Epilepsi, beyinde bulunan sinir hücrelerinin aktivitesini bozarak kişinin tekrar eden nöbetler yaşamasına neden olan bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Epilepsi nöbetlerinin farklı türleri vardır ve bu nöbetler 2-3 saniye süren boş bakışlardan, kas seğirmelerine veya bilincin tamamen kaybolduğu nöbetlere kadar geniş bir yelpazede görülebilir.

Epilepsi Hastalığının Tedavisi

Epilepsi sanılanın aksine tedavisi mümkün olan ve aynı zamanda kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Epilepsi hastalığının tedavisinde ilk olarak teşhisin doğru bir şekilde konulması ve ilaca kullanımına ihtiyaç olup, olmadığının kontrolü sağlanır. Epilepsi hastalarının büyük bir kısmı yaşamı süresince bir kere olmak üzere nöbet geçirebilir. Hayatı boyunca tek bir kere nöbet geçiren hastalar tekrar nöbet geçirmeyebilir. Bu nedenle doktorlar genel olarak hastalığın ilk nöbetinden sonra ilaca hemen başlanmaması gerektiğini düşünerek, ona göre bir tedavi programı hazırlarlar. Doğru teşhisin konulmasından sonra, tedaviye ne şekilde başlanılacağına kararı verilir. Ardından ilaç kullanımı gerekiyorsa hangi ilacın ne kadar dozda kullanılması gerektiği kararlaştırılır. Epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılması gereken ilaç, ilk aşamada düşük dozda başlanır ve daha sonra zaman içerisinde ilacın dozu belirli bir oranda arttırılır. Bu süre içerisinde doktor hastanın kontrolüne devam eder ve hastadan kan örneği alınarak, ilacın kan seviyesine bakılır. Epilepsi hastalığının tedavisi uzun bir süre olduğu için doktorun hasta ile hemfikir olması, uyumu bu süreç içerisinde çok önemlidir.

Epilepsi hastalığında kullanılması gereken ilaçların yan etkileri olabilir. Bazı yan etkiler insan vücudu ilaca uyum saldığı zaman etkisi kolayca kaybolur. Bu ilaçlarda çok sık bir şekilde görülen yan etkiler ise sürekli uykunun olması, baş dönmesi ve dengesizliktir. Hastalarda görülen bu yan etkiler, ilacın kullanılmaya başlanmasının ardından ilk birkaç hafta içerisinde kaybolur. Yan etkilerin bu süreçten sonra da devam etmesi durumunda ise kullanılan ilacın dozunun azaltılması gerekir. Bazı durumlarda ise farklı bir ilaçla tedaviye devam edilebilir. Epilepsi hastalığında kullanılan ilaçlar ile geçirilen nöbetler kontrol altına alınabilir ancak farklı bir hastada nöbetler devamlılık gösterebilir. Bu duruma hastanın ilaç tedavisine dirençli epilepsi olarak isimlendirilir. Hasta eğer böyle bir durumla karşı karşıya ise ilk olarak düzenli olarak kullanması gereken ilaçlar değiştirilir ya da ikinci farklı bir ilaç listeye eklenir. Bazı seçilmiş dirençli epilepsi hastası olan hastalarda ise epilepsi cerrahisi uygulanabilir.

Epilepsi Hastalığının Tedavisi Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.