Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Erbezi Şişmesi

Erkeklerde sık sık bilinen bu hastalık daha doğrusu rahatsızlık hemen hemen her yaş grubunda çeşitli sebeplerden dolayı bulunur. Anlam olarak testis şişmesine denk gelir. Ancak halk arasında erbezi şişmesi bu durumu daha bahsedilir hale getirir. Bu ve buna benzer sorunlar sağlıksal problemlerdir. Her zaman danışmayı ve mutlaka muayene olmayı gerektirir.

Erbezi Şişmesi Nedir?

Erkeklerde bulunan testisler cinsel organlarının hemen altında iki adet top şeklindedir. Yapı olarak sperm hücrelerinin bulunduğu zarların arasında bir sıvı bulunur. Bu sıvı sperm hücrelerini daha hareketli ve canlı tutar. Ancak bazı durumlar karşısında bu zarlar arasında sıvının miktarı artabilir. Bu durum su toplaması olarak da bilinir. Cinsel bir hastalık olmakla birlikte aynı zamanda görüntü bozukluğuna da neden olur. Bununla birlikte giyilen kıyafetler esnasında kişiye acı ve ağrı da verir. Özellikle bacak bacak üzerine atarken bu testisler baskıya maruz kalarak daha çok acıya sebep olur. Genellikle kendiliğinden iyileşen bu durum kimi zaman bazı hastalıkların belirtisi olabileceği için mutlaka uzman bir doktora danışılmalıdır. Ancak bu durum her zaman ağrılı olacak diye bir kaide yoktur. Kişi ağrı duymadan da bu şişkinliği hissedebilir. Ağrılı ya da ağrısız kişi bu duruma kayıtsız kalmamalıdır.

Erbezi Şişmesi Neden Olur?

Erbezi şişmesi karşısında kişi endişeye kapılabilir. Ancak bu durum sağlıksal bir durumun yanı sıra genellikle kişinin görüntü bozukluğuna neden olabilecek bir rahatsızlık grubuna girmektedir. Çeşitli sebepleri vardır. Eğer kişi erbezine yani testislerine ağır bir darbe aldıysa ya da bir yere çarptıysa bu bölgede şişkinliğin oluşması gayet doğaldır. Ancak kimi zaman ciddi bir hastalık boyutuna dönüşebilir. Özellikle erkeklerde çok sık görülen testis kanserinin belirtisi olabilir. Testis kanserinin belirtisi olan bir şişik genellikle ağrılı ve sancılı olur. Hatta kişi eğilip kalkarken bile zorlanabilir. Özellikle bu dönemde giyilen iç çamaşırları olabildiğince rahat ve pamuklu seçilmelidir. Bu dönemde çok ağrı çekmemek adına dar pantolonlar giymemeye ve bu bölgeye baskı uygulayacak her şeyden kaçınmaya özen gösterilmelidir.

Aynı zamanda kişi eğer riskli bir cinsel ilişkiye girmiş ve korunmamış ise bu durum cinsel hastalıkların da belirtisi olabilir. Cinsel yol ile bulaşan virüsler bu bölgede şiddetli bir ağrı ve şişmeye yol açabilir. Aynı zamanda kişinin başka bir bölgesinde yaşadığı iltihap sorunu buraya yansıyarak burada şişmeye sebep olabilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları karşısında erkeklerin birçoğunda erbezi şişmesi görülebilir. Bazı ateşli hastalıklarda buna neden olmakla birlikte daha çok geç yaşta kabakulak olan erkeklerin birçoğunda erbezi şişmesi ve hatta devamında da sonuç olarak kısırlık meydana gelebilir.

Erbezi Şişmesi Belirtileri

Erbezi şişmesi ilk olarak ağrısız gerçekleşir. Eğer kişinin çok şiddetli bir ağrısı ve fark edilir bir şişkinliği yoksa bu şişme geçici olup çabuk geçer. Ancak kişi testislerinde ağırlık hissediyor ve eklemlerini hareket ettirecek her harekette de ağrı hissediyorsa bu erbezi şişmesinin belirtisi olabilir. Aynı zamanda burada zarların arasında oluşan sıvı miktarının artması kişide sürekli tuvalet ihtiyacı doğurabilir. Bunların karşısında kişi mutlaka uzman bir doktora başvurmalıdır. Yukarıda saydığımız hastalıkların tüm belirtilerinin ortak noktası erbezi şişmesi olduğu için kişi buna kayıtsız kalmamalıdır.

Erbezi Şişmesi Tedavisi

Erbezi şişmesi belirtilerini fark eden her kişi mutlaka uzman bir hekime danışmalıdır. Uzmanlar test sonuçlarına göre çeşitli tedaviler uygulayabilir. Bunlardan ilki bu bölgede oluşan sıvının kontrol altına alınabilmesi adına ilaç tedavisidir. Bu ilaç tedavisi genellikle ciddi sorunlar yaşamayan kişilerde olumlu sonuçlar verir. Genellikle doktorlar iltihap sonucu bir erbezi şişmesi tanısı koyduklarında antibiyotik tedavisini uygun görürler. Bu tedavinin yanı sıra ağrıları azaltmak adına doktorunuz tarafından bazı ağrı kesiciler reçetenize yazılır. Bunun haricinde kişinin evde kullanabileceği tedaviler de mevcuttur.

Kişi erbezi şişmesi durumuyla karşı karşıya kalırsa öncelikle bazı hareketlerden olabildiğince kaçınmalı ve özellikle ağrısını şiddetlendirecek hareketlerden uzak durmalıdır. Kişi sırt üstü uzandıktan sonra bir havlu ile testislerini destekleyebilir. Çünkü testisleri yukarıda tutmak tedavi sürecini hızlandırır. Bunun için özel sporcu iç çamaşırlarını da deneyebilirsiniz. Bu hem testislerinizi yukarı kaldırmaya hem de daha rahat hareket etmenizi sağlar. Eğer kişide herhangi bir tümöre bağlı erbezi şişmesi oluşmuşsa mutlaka cerrahi müdahale gerekir. Erbezinde oluşan kistin alınması ile bu durum ortadan kalkar. Ancak eğer damar tıkanıklığı sonucu oluşan bir erbezi şişmesi durumu varsa toplardamarın açılması ile birlikte bu duruma çözüm bulunabilir. Ancak tüm bunlara karar vermeden uzman doktorunuzun söylediklerini dikkate almalı ve bu tavsiyelere uymanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.