Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ereksiyon Bozukluğu Tedavisi

Uzun yıllar sadece üreme amacına hizmet eden cinsel birliktelik değişen bakış açısı ile aslında zevk alınan bir durum halini aldı. Şimdilerde ise cinsel birleşme çiftlerin bedensel zevke erişmek için yaptığı bir eylem olarak anılıyor. Cinsel birlikteliğin iki tarafından da mutlu ayrıldığı bir durum olması gerekir. Fakat bazı sorunlar bu mutluluğun kısa sürmesine engel olur. Cinsel ilişkide sorun yaratan birçok durum vardır. Bunlardan en yaygın ve en önemli olanı ereksiyon bozukluğudur. Peki ereksiyon bozukluğu nedir? Erkekler üzerinde ve çiftler arasında ne gibi sorunlara neden oluyor?

Ereksiyon Bozukluğu Nedir?

Erkeklerde yaygın olarak görülen bir durum olan ereksiyon problemleri günümüzde hızla artıyor. Sağlıksız beslenme, aşırı stres, ağır iş yükü, mutsuz ilişkiler ve yalnızlık hissi ereksiyon problemlerini arttırıyor. Ereksiyon bozukluğu; sertleşme sorunu, peniste sertleşme bozukluğu olarak da adlandırılıyor. Ereksiyon bozukluğu; erkeklerde penisin cinsel ilişki sırasında yeterli oranda sertleşmemesi veya cinsel ilişki süresince penis sertliğini koruyamaması durumudur. Bu sorun sürekli olarak her defasında tekrarlandığı durumlarda kişiye ereksiyon bozukluğu tanısı konur. Ereksiyon bozukluğu erkeklerde cinsel ilişkinin başlamasında ve sürdürülmesinde sorun yaratırken partnerin de bu cinsel birliktelikten orgazm olamadan ayrılmasına neden olur. İki taraf için de mutsuzluk veren bir problemdir. Ereksiyon bozukluğu sadece çiftli ilişkide görülebileceği gibi mastürbasyon sırasında da görülebilir.

Ereksiyon bozukluğu genel olarak ileri yaşlarda görülür. 40 yaşından sonra erkeklerde sertleşme problemlerinde artış gözlenir. Diğer yandan ereksiyon bozukluğu her yaşta görülebilen bir sorundur. Özellikle ergenlik döneminde ve gençlerde ilk tecrübe korkusu, bazı psikolojik sebepler, özgüven eksikliği, cinsel istismar gibi sorunlar sertleşme problemine neden olur. İleri yaşlarda ise diyabet, kalp ve damar hastalıkları ereksiyon bozukluğunu tetikleyen durumlardır. Ereksiyon bozukluğu 40 ile 70 yaş arasında görülme sıklığı % 50 dir. Tüm erkekler arasında ise %20 oranında en sık görülen hastalıklardan biridir.

Ereksiyon Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Erkekler kadınlar oranla daha az hassa bir yapıya sahip olmaların rağmen bazı nedenler hem psikolojilerini etkiler hem de bedenleri üzerinde bazı sorunlara neden olur. Ereksiyon bozukluğu da bunlardan biridir. Erkeklerde psikolojik nedenler sertleşme sorunlarını tetikler. Stres, aşırı yorgunluk, partnerine karşı kızgınlık, iş ile ilgili sorunlar, maddi kayıplar, evlilikteki orunlar sertleşme sorunlarına neden olur. Erkeklerde sosyal hayatta başarısızlık hissi cinsel hayata da yansır. Bir işi kurduktan sonra yürütemeyip iflas etmek, bir konuda başarısızlığa ulaşmak yahut bir işin devamını getirememek ; cinsel birliktelik sırasında sertleşmeye engel bir durum oluşturur. Erkeklerdeki sertleşme sorununun bir diğer nedeni ise partnerine karşı ilgisinin ve isteğinin azalmış olmasıdır. Çiftin arasında yaşanan kavgalar ve sorunlar erkekte cinsel isteği azalttığı için sertleşme sorununa neden olur. Çocukluk veya ergenlik döneminde yaşanan psikolojik buhranlar, cinsel istismar, cinselliğin hiç konuşulmaması ve cinsel hislerin bastırılması ileri yaşlarda sertleşme sorunlarının yaşanmasına neden olur. Ayrıca içki ve sigara bağımlığı, uyuşturucu madde kullanımı, bazı ilaçların sık kullanılması da ereksiyon bozukluğuna neden olur.

Ereksiyon Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Ereksiyon bozukluğu sorununun neyden kaynaklandığı tedaviye başlamadan önce tespit edilir. Çünkü sertleşme sorunlarını tetikleyen birçok problem bulunur. Ereksiyon bozukluğuna neden olan şeyler psikolojik ve psikolojik kökenli ise, kişiye invazif yöntemler kullanarak tedavi uygulanır. Bu yöntem ile erkeğin cinsel yaşamına dair ayrıntılı bir durum analizi yapılır. Cinsel ilişki sırasında meydana gelen sertlik kaybı yahut hiç sertlik oluşamaması durumları bir terapist ile ortaya konur ve konu ile ilgili iyileştirme çalışmaları yapılır. Gerektiğinde partnerin de desteği ile çiftli terapi yapılır. Genel olarak 6-12 seans arasında terapiler sürer.                                                                                   Ereksiyon bozukluğu eğer bir madde kullanımı veya ilaç tedavisinin yan etkisi ise bu durum da yine psiko terapi ile desteklenir. Bunun yanında bir cinsel terapi uzmanı eşliğinde gerek erkek gerek de erkeğin partneri ile terapi yapılır. Ereksiyon bozukluğu tedavilerinde partnerin desteği sorunun çözümüne hız kazandırır. Karşılıklı güve ve yanında olduğuna dair hissiyata sahip olan erkek ereksiyon bozukluğu sorunundan daha kolay kurtulur.                                                                                                Ereksiyon bozukluğu ilaç tedavisi ile kontrol altına alınır. Eğer sertleşme sorunu kanser, hiper tansiyon veya kalp ve damar hastalıkları sebebi ile meydana geliyorsa bu konu ile ilgili doktor eşliğinde tedaviler uygulanır. Eğer sertleşme sorunu hormon eksikliği veya hiperprolaktinemiye bağlı ortaya çıkıyorsa, bu durumda da ilaç tedavisi uygulanır. Son yıllarda icat edilen ve sertleşme sorunlarına umut olması için kullanılan birçok ilaç bulunuyor. Bu ilaçlar penis damarlarını genişleten, penise gelen kan akımını artıran fosfodiesteraz inhibitörleri ”Sildenafil, Vardenafil, Tadalafil” dir. Tabi ki bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Çünkü yan etkiye sahip ilaçlardır.

Ereksiyon Bozukluğu Tedavisinde Kullanılan Yöntemler

1. Oral Yolla Alınan İlaçlar

Ereksiyon problemleri yaşayan kişiler için ağızdan alınan ilaçlar ile tedavi yapılır. Bu ilaçlar fosfodiesteraz İnhibitörleri, Sildenafil (Viagra, ® Vıgrande, ® Sildegra®, Vardenafıl (Levitra®, Tadalafil (Cialis® gibidir.

2. Vakum Cihazı

 

Vakum pompaları sertleşmede sorun yaşayan kişiler tarafından kullanılır. Vakum pompası plastik silindir, vakum pompası ve elastik banttan oluşur. Bu alet sertlik sorunu yaşayan kişiler için geliştirilmiştir. Penise kayganlaştırıcı sürüldükten sonra penis vakum pompasına yerleştirilir. Silindirden dışarı doğru vakum verildikçe penis sertleşir. Penis köküne yerleştirilen elastik bant ise penis silindirden çıkarıldıktan sonra sertliğini korumasını sağlar. Vakum pompaları yarım saat ile 45 dakika arasında penise sertlik kazandırdığı biliniyor.

3. Penis İçi Enjeksiyon

Penis içi enjeksiyon tedavisi ilaç tedavisinde etki etmeyen kişilere uygulanır. İnce iğnelere yerleştirilen ilaçlar peniste bulunan sperm kanallarına encekte edilerek penisteki damarların genişlemesini sağlar. Bu sayede penise gelen kan miktarı artar ve kişinin ereksiyon süresi uzar. Bu yöntem öğrenildikten sonra kişi kendisine de uygulamaya başlar. Cinsel ilişkiden 15 dakika önce uygulanan iğneler yarım saate kadar sertleşme sağlar.

4. Penis Protezi

Penis protezi ile penis içine cerrahi müdahale ile iki adet protez silindir yerleştirilir. Bu protezler kişinin idrar yapmasına, orgazm olmasına ve boşalmasına engel olmaz. Sertleşme sorunu yaşayan kişiler için oldukça faydalı bir işlemdir. Penis protezi yaptıran kişilerde %90 oranında hasta memnuniyeti oluşur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.