Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ereksiyona İyi Gelen Yiyecekler

Penisin, cinsel uyarılmayla birlikte sertleşmesi, büyümesi ve sıklaşması olarak tanımlayabileceğimiz ereksiyon, psikolojik ve fizyolojik pek çok etkene bağlı olarak gerçekleşir. Fizyolojik olarak; uyarılma sırasında atardamarlarla kan hızlıca penise pompalanır, böylece penis kanla dolarak büyür ve sertleşir. Penise dolan bu kan, dolaşıma hemen geri dönmez, toplardamarların kapanmasıyla bir süre peniste kalır ve sertliğin uzun süre korunması sağlanır. Sonra toplardamar açılır, kan dolaşıma döner ve penis eski durumuna gelir. Erkekler, gece boyunca ve sabah uyanmaya yakın saatlerde, sebebi henüz tam olarak anlaşılmayan ereksiyonlar yaşarlar. Bu durum, ereksiyon sorunu yaşayan erkeklerde sorunun fizyolojik olmadığını göstermesi açısından bir işaret olarak kabul edilir. Cinsel uyarılmayla birlikte penisin yeterli sertliğe ulaşamaması ya da sertliğini yeterince koruyamaması durumuna ise halk arasında iktidarsızlık denir. Cinsel ilişki ya da mastürbasyon sırasında ortaya çıkabilen bu durum, 6 ay devam ederse, bir sertleşme sorunundan bahsedilebilir. Sertleşmeye sebep olan fiziksel ve psikolojik etkenler aynı şekilde sertleşme sorunlarının da sebebidir. Ereksiyon sorunları psikolojik olarak da irdelenmelidir. Bazı durumlarda kadının cinsel sorunlarıyla ilgili olarak da ortaya çıkabilir. Örneğin, kadının cinsel ilişkide yaşadığı kaygıya bağlı olarak kendisini kasması ve ilişkinin gerçekleşememesi veya oldukça zor bir şekilde gerçekleşmesi olarak bilinen vajinismus problemi zamanla erkekte erken boşalma, sertleşme sorunları, hatta cinsel isteksizlik problemine yol açabilir. Sadece erkeğe ait olduğu düşünülen ereksiyon sorunlarının çözümü, çoğu zaman eşlerin birlikte tedavisi ile mümkündür.

Ereksiyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Ginseng

ginseng-13

Ülkemizde tanınması ve yaygın olarak kullanılmaya başlaması ancak on yıl kadar öncesine giden fakat Uzak Doğuda 5000 yıllık bir geçmişi olan Ginseng, köklerinin insan vücuduna benzerliğinden ötürü “insan otu” adıyla da bilinir. Yetiştiği coğrafi bölgelere göre pek çok çeşidi bulunan Ginseng, sahteciliği en fazla yapılan ürünlerden biridir. Kore Ginseng’i denilen türünün gerçek ginseng türü olduğu kabul edilir. Eczanelerde ve sağlık ürünleri satılan marketlerde, kapsül, hap, yağ ve çay formlarında ambalajlı halde satışı yapılır. Ginseng dendiğinde ilk akla gelen, cinsel güç üzerindeki etkileridir. Afrodizyak özelliği vardır, sperm sayısını artırarak doğurganlıkla ilgili sorunların aşılmasına yardım eder. Kan damarlarının genişlemesini sağlayarak, ereksiyona yardımcı olduğu, yapılan deneylerle tespit edilmiştir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve yaşlanmayı geciktirdiği söylenir. Kalp-damar sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bulantı, baş ağrısı, tansiyon dengesizlikleri, ishal gibi yan etkileri olduğu göz önünde tutularak, özellikle hamilelerin ve başka herhangi bir sağlık sorunu olanların doktora danışmadan kullanmaması tavsiye edilir.

2. Kuşdili Otu (Biberiye)

 

biberiye

Ballıbabagiller familyasından, ilkbahar ve yaz ayları boyunca çiçek açan, kış boyu yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Kurutulmuş olarak et ve balık yemeklerini tatlandırmak için, hoş yaprakları ve ince sürgünleri taze olarak salatalarda kullanılır.  Tıbbi olarak pek çok yararı olduğu bilinmektedir. Başlıcaları; karaciğeri temizlemek, hazımsızlığı gidermek, sinirleri güçlendirmek, idrar söktürmek, adet kanamalarını düzene sokmaktır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kılcal damarları açar. Böylece ereksiyona yardımcı olur. Çiçek açtığı zamanlarda tıbbi etkisi daha fazla olan bitkinin yaprakları ve taze sürgünleri yaz boyu toplanır ve direk olarak güneş almayan bir yerde kurutulur. Bir bardak kaynar suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş biberiye konur, 10-15 dakika demlendirilir ve gün boyu 2-3 bardak içilebilir.

3. Kırmızı Biber

biber

Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salgısının üretimini destekleyen ve bibere acı tadını veren kapsaisin (capsaicin) maddesini içerir. Bu bileşenin kalp atışlarını ve kan dolaşımını hızlandırdığı, bunun da cinsel performansa olumlu etkileri olduğu bilimsel olarak ortaya konmuştur. Acı biber, yendikten sonra 3 saat boyunca metabolizma hızını 2 katına kadar yükseltebilir. Acı biberin bir diğer faydası da metabolizmayı hızlandırması ve iştahı azaltarak tokluk hissini uzatmasıdır. Bu yönleriyle kilo vermek isteyenlerin de bolca tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur.

4. İstiridye

istiridye

Testislerde ve bir miktar da böbrek üstü bezlerde üretilen erkek cinsiyet hormonu testosteronun üretiminde çok önemli bir yeri olan çinko istiridyede yüksek oranda vardır. Sperm sayısını artırır, hem kadınlarda hem erkeklerde libidoyu tetikler. Mutluluk hissi vererek, cinsel ilişkiyi devam ettirmek için isteği artıran dopamin salgısının yapımına da katkısı vardır. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağı da olan istiridye, çok eski çağlardan beri, tüm dünyada çok etkili bir afrodizyak olarak kabul görmektedir.

5. Muz

muz

Dopamin seviyesinin doğal olarak yükselmesini sağlayan nadir yiyeceklerden biri de muz. Dopamin üretiminde yer alan tirozin adlı maddeyi içerir. İyi bir B vitamini kaynağı olan muz, enerji verir ve ilişkinin süresini uzatmaya yardımcı olur.

6. Çilek

çilek

Afrodizyak etkileri ile en çok tanınan meyvelerden çilek, bol miktarda fosfor ve demir içerir. C vitamini bakımından da çok zengindir. Kan dolaşımını artırıcı ve sperm sayısını artırıcı özellikleriyle de bilinen çileğin bazı kişilerde alerjiye sebep olduğu unutulmamalıdır.

7. Yaban Mersini

yaban mersini

Yaban mersini, ereksiyonu kolaylaştıran çok güçlü bir antioksadan olan antosiyaninlerden, yüksek miktarlarda içerir. Kan akışını artırarak, cinsel ilişki sırasında penise daha çok kan gitmesine yardımcı olur. Raf ömrü çok kısa olduğu için daha çok dondurulmuş halde bulunabilen yaban mersini, mevsiminde, yöresel pazarlarda taze olarak da bulunabilir.

8. İncir

incir

Hem tazesi hem de kurutulmuşu ayrı ayrı pek çok faydaları olan incir, tarihte bilinen ilk meyve. Çoğu uygarlıkta cinsellik çağrıştıran incir, eski çağlarda kadın cinsel organına benzetilirmiş. Adem ile Havva cennetten kovulduklarında, cinsel organlarını incir yaprağıyla kapatmışlar. Eski Mısır kraliçesi Kleopatra’nın en sevdiği meyve olan incir, antik Yunan Uygarlığında da aşkın ve doğurganlığın simgesi sayılmıştır. Kurutulmuş hali antioksidanlar bakımından çok zengindir. İncir çekirdekleri balla karıştırılarak yendiğinde enerji verici etkisiyle, ereksiyonu kolaylaştırır ve süresini uzatır. Bu haliyle yüksek kalori içerdiğini unutmamak gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. amhmet badem dedi ki:

    gienseng en iyisi.hele bir de; epimedyunlu macun ile beraber alınırsa müthiş.üç saat sonra ayaklanma başlar. 24 saate tok olarak= bir çay kaşığı epimedyumlu macun ile yarım çay kaşığı hatta biraz daha az ginseng tozu. attarlarda var.sadece attar da bulunur.toz şeklinde