Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ERİĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Çok fazla türü bulunan erik, orta boylu (yaklaşık 5-6 metre uzunluğunda) ağaçlar üzerinde yetişen bir meyve çeşididir. Dünyanın her noktasında farklı zaman dilimlerinde çiçek açan erik ağacı, Tayvan’da ocak ayında çiçek açarken, İngiltere’de nisan ayının başlarında çiçek açmaktadır. Erik, orta büyüklükte küresel ya da oval şekilli bir meyvedir. Eriğin, etli kısmı sulu ve serttir. Erik, çok sert bir çekirdeğe sahiptir ve çekirdek kısmı etli kısmı tarafından çevrelenmiştir. Eriğin tadı da çok çeşitlidir. Yeşil renkli erikler genellikle ekşi ve mayhoş bir lezzete sahipken, mor, sarı ya da kırmızı renkli erikler ise genellikle şekerli ve tatlı bir lezzete sahiptir.

Dünya genelinde hemen her coğrafyaya uyum sağlayarak tarımı yapılan eriğin, en geniş çaplı üretildiği ülke Çin’dir. 2011 yılının dünya erik üretimi sıralamasına göre, erik üretiminde ilk sırayı Çin, ikinci sırayı Sırbistan, üçüncü sırayı Romanya almaktadır. Erik üretiminde Romanya’yı, Şili, Türkiye, İran, Bosna Hersek, Hindistan, İtalya ve Amerika takip etmektedir.

Çeşitli besin bileşenlerini, vitaminleri ve mineralleri içeren erik, süper bir A vitamini kaynağıdır. Besin değeri olarak erik, çok iyi bir C vitamini (askorbik asit) kaynağıdır. Buna ek olarak erik, iyi bir K vitamini kaynağı olmakla birlikte, bakır, lif ve folat kaynağı olan bir meyvedir. Erik, B1 viatmini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 vitamini ve E vitamini içermektedir. Erik, potasyum, florit, fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bakımından iyi bir bitkisel kaynaktır. Tüm bunlara ek olarak erik, zararlı yağ asitleri içermez.

Eriğin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Çok lezzetli bir meyve olan erik, kalp sağlığını korur ve destekler, bağırsakların sağlığını korur, kemikleri güçlendirir ve korur, kan şekerini düzenler, beyin sağlığını korur ve hafızayı güçlendirir. İyi bir lif kaynağı olan erik, kabızlığı önler ve sindirimi düzenler. Antioksidan bir meyve olan erik vücudu serbest radikallerden korur, aynı zamanda beta karoten (A vitamini) kaynağı olan erik, akciğer ve ağız boşluğu kanseri riskini azaltır. Erik, tansiyonu düzenler, kanser riskini azaltır, Alzheimer hastalığı riskini azaltır ve diyabet riskini düşürür.

1.Kardiovaskuler Sağlık

o-HEART-ATTACK-facebook

Bir adet orta büyüklükteki taze erik, yaklaşık 113 miligram potasyum içermektedir. Potasyum minerali, yüksek tansiyonu düşürür ve felç riskini önler. Erik, kan akışının daha etkin olmasına yardımcı olur ve damar ile arterlerin sağlığını korur. Taze erik tüketimi, kalp krizi ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

2.Kolesterol

high_cholesterol

Özellikle kurutulmuş erik, hiper kolesterol ve hiperlipidemi riskini önlemektedir. Yapılan bir araştırmaya göre erik ve erik suyu, karaciğer kolesterolü düzeyini sağlıklı şekilde ayarlamaktadır. Lif içeriği sayesinde erik, kandaki kötü kolesterol düzeyini azaltmaktadır.

3.Kanser

Girl with Cancer & her mom

Özellikle, kırmızımsı mavi renkli pigmentler olarak bilinen antosiyaninler içeren erikler, kanser riskini azaltır ve vücuttaki serbest radikaller ile mücadele eder. Yapılan çalışmalara göre erik, kansere karşı tedavi edici birçok besin değeri içermektedir. Epikatesin bileşeninin yardımı ile erik, zararlı kanser hücrelerinin çoğalmasını önler ve karaciğer kanseri riskini azaltır. Antioksidan ve bitkisel besin bileşenleri sayesinde erik, sağlıklı hücreleri zararlı kanserojen etkilerden korumaktadır. Klorojen gibi bitkisel bileşenler içeren erik, meme kanseri riskini azaltır.

4.Bağırsak Sağlığı

bladder-and-bowel-banner3_635_350_70_s_c1

Özellikle kurutulmuş erik, bağırsakların çalışma mekanizmasını düzenler. Lif içeriği sayesinden erik, bağırsak sağlığını korur ve bağırsakları dinlendirir.

5.Kan Şekeri ve Diyabet

getty_rf_photo_of_blood_test_before_bed

Kanada’daki diyetisyenler, eriğin düşük oranlarda glisemik indeksi içerdiğini belirtmişlerdir. Eriğin içeriğinde bulunan bu madde ise kan şekerini düzenlemeye ve dengelemeye yardımcı olmaktadır.

Eriğin yapısında düşük oranda bulunan glisemik indeksi, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olduğu için, özellikle diyabet 2 riskini düşürmektedir. Erik, anti hiperglisemik özellikleri sayesinde, diyabet ile mücadele eder. Yapılan bazı araştırmalara göre erik, kandaki glikoz ve trigliserid düzeyini indirgemektedir. Ayrıca erik, insülin direncine karşı koruyucu etki göstermektedir.

6.Kemik Sağlığı

How-to-Optimize-Your-Bone-Health_article_header

Menopoz sonrası dönemdeki kadınlar üzerinde 12 ay boyunca yapılan birtakım araştırmalara göre, erik kemik yoğunluğunu destekleyen bir meyve olarak tespit edilmiştir. Yapılan bu araştırmaya göre, menopoz sonrası dönemde bulunan kadınların bir kısmı her gün 100 gram (yaklaşık 10 tane) erik tüketirken, bir kısmı ise tüketmemiştir. Araştırmanın sonucunda ise, her gün erik tüketen kadınların, her gün ekstra olarak kalsiyum ve D vitamini desteği almalarına gerek kalmadığı görülmüştür. Aynı zamanda, her gün düzenli olarak erik tüketen kadınların kemiklerinin daha güçlü ve dayanıklı olduğu saptanmıştır. Erik, omurga ve ön kol kemiklerinin daha sağlam olmasına katkı sağlamaktadır.

7.Hafıza

brain-waves-web

Erik, içeriğinde bulunan antioksidan özellikteki bileşenlerin yardımı ile, hücre hasarlarına sebep olan serbest radikallerin nötralize edilmesini sağlamaktadır. Bu özelliği ile erik, beyin ve sinir hücrelerini yenilemekte ve hafızayı güçlendirici etki göstermektedir.

Özellikle erik suyu, yaş ile ilişkili olarak gelişen bilişsel azalmayı önlemektedir. Birçok bitkisel besin bakımından zengin olan erik, öğrenme ve bilişsel yeteneği geliştirir.

8.Alzheimer

Jigsaw puzzle, of senior man, falling apart

Erik, içermiş olduğu antosiyanin ve quercetin bileşenlerinin yardımı ile beyin hücrelerinin bozulmasını önlemektedir. Bundan dolayı, antioksidan özellik gösteren erik, Alzheimer hastalığı riskini önleyen bir meyvedir. Düzenli olarak tüketilen erik, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkları önler ve belirtilerinin olumsuz etkilerini yavaşlatır.

9.Sindirim Sistemi

digestion

Çok iyi bir lif kaynağı olan erik, sorbitol ve isatin bileşenleri sayesinde, sindirim sisteminin faaliyetlerini düzenlemeye yardımcıdır. Erik, sindirim sistemi organlarının sağlığını korur ve tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Lif içeriği yardımı ile erik, kabızlığı önler ve tedavi eder. Eriğin yapısında bulunan sorbitol ve isatin ise, müshil etkisi göstererek kolon ve bağırsakların boşalıp temizlenmesine yardımcı olmaktadır.

10.Bağışıklık Sistemi

immune-system-1024x571

Erik, vücudun direncini ve bağışıklığını güçlendirir. Oldukça yüksek oranda C vitamini içeren erik, çeşitli enfeksiyon ve iltihaplar ile mücadele eder. Yapılan araştırmalara göre, özellikle doğu erikleri, vücutta nitrik oksit üretilmesini teşvik eder, tümör oluşumunu engeller ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

11.Antioksidan

img_2399

Çok iyi bir C vitamini kaynağı olan erik, lutein, kriptoksantin, zeaksantin, neoklorojenik ve klorojenik asit gibi bitkisel besin değerlerini içermektedir. Bu bitkisel bileşenler ise, antioksidan özelliklere sahip bileşenlerdir ve süperokside anyon radikalleri denilen serbest radikallerin vücuda zarar vermesini önlemektedir.

12.Obezite

diet

Erik, obezite ve obezite ile ilişkili komplikasyonların tedavisinde yardımcı bir meyvedir. Yapılan bir araştırmaya göre, erik gibi çekirdekli meyveler metabolik sendromlar ile mücadele etmektedir. Erik içermiş olduğu bitkisel besin bileşenleri sayesinde, obezite ile ilişkili hastalıkların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

13.Anksiyete

Sad-Girl-On-Bench-28200291

Erik, vitamin B6 içermektedir ve bu vitamin sinirler arasındaki iletişim ve faaliyetlerin gerçekleşmesine yardımcı olmaktadır. Erik, beyin ve sinir sağlığı için faydalı olan hormonların salgılanmasına yardımcı olmaktadır. Eriğin içeriğinde bulunan triptofan isimli amino asit, nörotransmitter seratonin hormonunun salgılanmasını sağlamaktadır. Seratonin hormonu ise, daha kaliteli uyku uyumayı sağlamakla birlikte, konsentrasyonu artırır ve daha mutlu hissetmenize yardımcı olur.

Düzenli olarak yapılan erik tüketimi, anksiyete ve stres yoğunluğunu azaltır. Yapılan çalışmalar, eriğin yapısında bulunan klorojenik asitlerin, oksidatif stresin vücuda vermiş olduğu zararları giderdiğini desteklemektedir.

14.Grip

teeth_getting_hurt_this_cold_and_flu_season

Özellikle Japonya erikleri, gribe sebep olan bir enfeksiyon olan grip A virüsü ile mücadele eder. Yapılan çalışmalara göre erik suyu insan vücudunda gelişebilecek ve gribe sebep olabilecek virüsleri yok eder ve bu virüsler ile mücadele eder.

15.Cilt Sağlığı

Mirror reflection of a beautiful young woman with clean and soft skin smiling

C vitamini bakımından oldukça iyi bir kaynak olan erik, tıpkı diğer antioksidan özellikli bitkisel besinler gibi, cildi korur, cilde parlaklık katar ve gençleştirir. Erik tüketimi, ciltte oluşan koyu lekeleri, kırışıklıkları gidermeye yardımcı olmaktadır. Eriğin yapısında bulunan yaşlanma karşıtı besin bileşenleri, cildin yaşlanmasını önlemektedir.

16.Maküler Dejenerasyon

6a00d8341bf67c53ef014e8a610378970d

Erik, iyi bir A vitamini ve beta karoten kaynağıdır. A vitamini ve beta karoten ise, göz sağlığını koruyan ve destekleyen bileşenlerdir. Erik, yaşa bağlı olarak gelişen görme kaybını ve yaşa bağlı olarak gelişen maküler dejenerasyonu önlemektedir. Özellikle UV radyasyon ışınlarının sebep olduğu ve gözün retina kısmına zarar veren ışınlara karşı gözü koruyan erik, içeriğinde bulunan lutein ve zeaksantin gibi karoteonidler sayesinde göz sağlığını dış etkilerden korur.

17.Hücre Sağlığı

stem+cells

Özellikle demir ve bakır içeriği yardımı ile erik, kırmızı kan hücrelerinin yapısını korumakta ve gelişimlerini desteklemektedir. Kanın dolaşım sisteminde sağlıklı bir şekilde dolaşımını sağlayan erik, kolojen oluşumunu desteklemektedir. Düzenli olarak bakır bakımından zengin olan erik tüketimi yapmak, anemi  gibi hastalıkları önlemektedir.

Fazla Miktarda Erik Tüketmenin Bir Zararı Olabilir Mi?

  • Erik, oksalat içermektedir. Oksalat ise, vücutta kristalize olan ve vücutta birikip, böbrek ya da safra kesesinde taş oluşumuna sebep olan bir bileşendir. Bundan dolayı çok fazla erik tüketimi, böbrek taşı ya da safra kesesi taşı oluşumuna sebep olmaktadır.
  • Yapısında sülfit bulunan erik, özellikle kurutulmuş erik, sülfite karşı hassas olan kişilerde, alerjik belirtileri tetikler ve anafilaktik ataklara sebep olabilmektedir.
  • Karsinoid tümörler, kandaki seratonin hormonu düzeyini artırmaktadır. Erik ise, önemli miktarlarda seratonin hormonu içermektedir. Karsinoid tümör taraması için yapılan tanı testlerinden önce erik tüketimi yapmak, bu test sonuçların yanlış pozitif sonuçlanmasına sebep olacaktır.

Besin Değerleri:

Besin Kaynağı Besin Değeri Günlük Tavsiye Edilen Miktar
Enerji 46 Kcal % 2.3
Karbonhidrat 11.42 g % 8
Protein 0.70 g % 1
Toplam yağ 0.28 g % 1
Kolestrol 0 mg % 0
Lif 1.40 g % 3.5
Vitaminler
Folat 5 µg % 1
Niasin 0.417 mg % 3
Pantotenik asit 0.135 mg % 3
Piridoksin 0.029 mg % 2
Riboflavin 0.026 mg % 2
Tiamin ( vitamin B kompleks) 0.028 mg % 2
Vitamin A 345 IU % 11.5
Vitamin C 9.5 mg % 16
Vitamin E 0.26 mg % 2
Vitamin K 6.4 µg % 5
Elektrolitler
Sodyum 1 mg % 0
Potasyum 157 mg % 3
Mineralller
Kalsiyum 6 mg % 0.6
Bakır 0.057 mg % 6
Demir 0.17 mg % 2
Magnezyum 7 mg % 2
Manganez 0.052 mg % 2
Fosfor 16 mg % 2
Selenyum 1.0 µg % 2
Çinko 0.10 mg % 1
Bitkisel Besinler
ß-Karoten 190 µg
ß- Kripto ksantin 35 µg
Lutein-zeaxanthin 73 µg


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Yemeklerden sonra evde pratik tatlı tarifleri için harika kaynak!
yeni sunucu.