Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Erkek Bebeklerde Kanguru Kullanımı Doğru mu?

Kanguru diye tabir edilen ve yenidoğan bebeklerin taşınmasında kullanılan aparat, aileler ve çocuklar için oldukça faydalı bir gereçtir. Anne ya da babaya omuzdan bağlanıp çocuğu göğüs kısmında taşımaya yarar. En büyük avantajı ise normal hayat temposunda anne ve baba işlerini yaparken çocukları ile de ilgilenebilirler. İki elin de boşta olması önemli bir detaydır. Ayrıca çocuğun sürekli göz önünde olmasını sağlayarak güvenli bir taşıma sağlar. Kolayca çıkartılıp geri takılabilir olması da sık sık uyuyup uyanan yenidoğan bebekler için avantajdır. Ancak göz bebekleri olan ve zarar görmelerini istemeyecekleri çocukları için her zaman temkinli olan ebeveynlerin, kangurunun kullanımı ile bazı kuşkuları vardır.

Erkek Bebeklerde Kanguru Kullanımı ile İlgili Kuşkular Nedir?

1. Testislere Baskıya Yol Açabilir Mi?

Erkek çocukların kanguruya oturma şekli, ebeveynlerin kafalarını büyük ölçüde karıştırmaktadır. Aileler, iplerin bağlanma şeklinin erkek çocuklarda testislere baskı yaparak ilerde problemlere yol açacağına dair korkulara sahip. Ancak yeni araştırmalara göre erkek çocukların testislerinde bir probleme yol açtığına dair bilimsel bir bulgu bulunamamıştır. Doğru kullanıldığında ayaklar serbest olarak kaldığı sürece bebeği elde taşımakla aynı fizyolojik etkilere yol açar. Öte yandan bebeğin 9-10 kiloya kadar yaklaştığı durumlarda dikkatli olmak gereklidir. Çünkü 9-10 kilonun üstündeki çocuklar kanguru ile taşınmaya uygun değildir. Daha fazla yük bindiğinde bu durum, hem bebeğe hem de anneye zarar verebilir. Bu son zamanlarda çocuk içe doğru değil de dışa doğru, günlük hayatı seyredecek şekilde çevrilmelidir.

2. Kalça Çıkığına Sebep Olabilir Mi?

Kalça çıkığı durumu, çocuklarda genetik olarak yatkınlık sonucu oluşan bir durumdur. Küçük yaşta yapılacak testlerle kalça çıkıklığının ileride oluşup oluşmayacağı belli olabilir. Kangurudaki oturma şekli bu noktada öneme sahiptir. Bazı kangurularda çocuk oturur pozisyondayken bazılarında ise asılı haldedir. Bu durumun kalça ile ilgili problemler yaratabileceğine dair ciddi iddialar bulunuyor. Bunun önüne geçmek ve kafadaki soru işaretlerini kaldırmak için çocuğun askıda olduğu kangurular değil de oturur pozisyonda olduğu kangurular tercih edilebilir.

3. Nefes Darlığına Sebep Olabilir Mi?

Uzun yıllardır kanguruda taşınan çocukların öne doğru mu yoksa taşıyana doğru mu bakacağı tartışma konusu olmuştur. Taşıma şeklinin çocuğun duruşuna etkisi olacağı ve dolaylı yoldan ciğere baskı yaparak nefes alış verişte problem yaratıp yaratmayacağı konuşulur. Bu konuda bilim dünyası ikiye bölünmüş olsa da dikkat edilmesi gereken husus, çocuğun yönünden ziyade kayışların sıkılığıdır. Kayışları fazla sıkıp çocuğun nefes düzenini bozmamak gerekir. Aynı zamanda gevşek bırakılarak çocuğun kaymasına veya sallanmasına da engel olunmalıdır.

4. Omurga Problemlerine Yol Açabilir Mi?

Özellikle ilk aylarda bebek hem kucakta hem de kanguru gibi bir aparatla taşınırken bu soru akıllara gelmektedir. Çocukların ilk aylarda doğru tutuluş şekli, uzmanlar tarafından çocuğun doğal omurga duruşunu destekleyecek şekilde olmalıdır şeklinde ifade ediliyor. Bu duruş, çocuğun en çok rahat ettiği ve omurga gelişimine en çok katkısı olacak duruştur. Bu duruşu kucakta taşırken sağlamak her zaman kolay olmayabilir. Çünkü hareket halinde olmak ve kucakta bir ağırlık taşımak her insan için zordur. Bu durumda kangurular devreye giriyor. Kanguru, doğru omurga duruşunu sağladıktan sonra çocuğun uzun süreler aynı pozisyonda fazla emek harcanmadan taşınmasını sağlıyor.

Erkek Çocuklarda Kanguru Kullanımı Konusunda Tavsiyeler

Ailelerin özellikle erkek çocuklarda kanguru kullanımı ile ilgili birçok endişesi bulunuyor. Testislere yapılacak baskının ilerde çocuklarda kısırlığa kadar gidebilecek etkileri olabileceği başı çeken korkulardan. Ancak yapılan araştırmalar ışığında şunlar söylenebilir. Çocuğun doğal duruşuna yakın bir şekilde oturduğu ve rahatsız olduğunu belirten bir yüz ifadesi takınmadığı durumlarda kanguru kullanımının çocuğa bir zararı bulunmuyor. Ancak çocuğun yaş aralığı ve kilo aralığı dikkatli takip edilerek uygun ve kaliteli kanguru kullanmak çok önemli. Doğru bir şekilde kullanıldığında ailelere ve çocuklara büyük faydası olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.