Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Erkeklerde Kasık Ağrısı

Erkeklerde kasık ağrısı genellikle endişe verici ve günlük hareketleri sınırlayıcı etkileriyle dikkat çeken bir rahatsızlıktır. Özellikle erkeklere, yürürken, bir şey taşırken, idrar yaparken sorun yaratabilecek bir rahatsızlık olan kasık ağrısı bir çok farklı nedenden dolayı ortaya çıkıyor olabilir. Kasıklar erkeklerde de kadınlarda da mide ve üst bacak denilen bölgeler arasında ve artık karın bölgesinin biterek bacakların başladığı bölgedir. Kasık nahiyesinde koordineli halde çalışan kaslar sayesinde bacakların hareketi gerçekleşmektedir. Kimi kasık ağrıları kasıkta bulunan kasların hareket sonucunda zedelenmesiyle meydana gelebilirken herhangi bir zedelenme olmadan meydana gelen kasık ağrılarının altında başka rahatsızlıklar yatıyor olabilir. Kasık ağrısı erkeklerde kadınlara göre daha nadir görülmekle birlikte geçmeyen kasık ağrısı yaşayan erkeklerin uzman bir hekime muayene olmalarında yarar vardır.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Nedir?

Kasık Ağrısı

Erkeklerde kasık ağrısı, üst bacak ve karın bölgelerinin orta kısmında, cinsel organın etrafını saran ve biraz daha yukarı bölümde yer alan bir birleşme noktasıdır. Bu bölgede çok farklı kas dokuları, sinir dokuları, lenf dokuları ve kemik yapıları bulunmaktadır. Bu bölgede yaşanan ağrıların birçok farklı sebepleri olabilir.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Neden Olur?

Erkeklerde yaşanan kasık ağrısının bir çok farklı sebebi olabilir. Genellikle kas dokusunda meydana gelen bir takım zedelenmelerin sebebini oluşturduğu kasık ağrıları aynı zamanda çeşitli farklı rahatsızlıkların belirtisi olarak da görülebilir.

1. Kas Dokusunda Meydana Gelen Zedelenmeler

İnsanda Kas

Erkeklerde görülmekte olan kasık ağrıların en sık rastlanan sebebi kas zedelenmeleridir. Kas zedelenmeleri bazen fiziksel bir aktivite veya spor sonucunda meydana gelebileceği gibi bazen çok basit bir takım ters hareketler neticesinde de görülebilmektedir. Kas gerilmelerinin neden olduğu kas dokusunda meydana gelen zedelenmeler, kasık ağrılarının sebeplerinden en yaygın olarak görüleni ve en basit tedavi edileni olarak dikkat çekmektedir. Kas dokusunda meydana gelen zedelenmelere bağlı olarak görülebilecek kasık ağrılarında tedavide öncelikle dinlenme, zedelenen kas dokusunun bulunduğu bölgeye buz koyarak basınç uygulama yöntemleri önerilmektedir. Bu tedavi yöntemine ilave olarak bir takım ağrı kesici ilaçların da takviyesiyle kısa sürede kasıklarınızdaki ağrıları atlatabilirsiniz. Kasık bölgesinde yer alan kasların zedelenmeleri basit düzeyde değilse, örneğin tendonlarda bir yırtılma ya da diğer kaslarda yırtılma söz konusuysa genellikle kesin tedavi yöntemi ameliyattır.

2. Lenf Bezlerinin Neden Olduğu Kasık Ağrıları

Lenf Bezleri

Lenf bezleri boyun ve çene bölgesinde, bademciklerin bulunduğu bölgede, koltuk altlarında, kasık bölgesinde, dalak organında ve göğüs boşluğu içinde yer alan ve bağışıklık sisteminin oldukça önemli bir parçası olan yapılardır. Lenf bezlerinde görülebilecek olan şişlikler bünyede genellikle virütik ya da bakteri kaynaklı enfeksiyonlar görüldüğünde meydana gelmektedir. Lenf düğümleri bu enfeksiyon ve rahatsızlıklarla mücadelede genellikle şişerler. Kasık bölgesi de lenf düğümleri ve lenf bezleri açısından oldukça yoğun bir bölge olduğundan zaman zaman meydana gelebilecek kasık ağrıları lenf bezlerinin şişmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi sorunların sebep olduğu kasık ağrısı vakalarında genellikle antibiyotikle bir tedavi uygulanabilir. Lenf bezleriyle alakalı en olumsuz senaryo bazı kanser çeşitlerinin sebep olabileceği lenf düğümü ve lenf bezi şişkinlikleridir. Siz yine de endişeye kapılmadan önce uzman bir doktora muayene olarak teşhisinizi en doğru şekilde elde edebilirsiniz.

3. Kasık Fıtığı

Kasık Fıtığı

Erkeklerde meydana gelen kasık ağrılarının bir sebebi de kasık fıtığı kaynaklı olabilir. Kasık fıtığı genellikle kasıktaki kasların zorlanması sonucunda ya da herkes tarafından çokça bilindiği gibi ağır yük kaldırma sonucunda birden ortaya çıkabilmektedir. Fıtığın oluşumu karın duvarlarında meydana gelen yırtıklardan yer bulan iç organların oluşturduğu şişliklerin fark edilmesiyle başlar. Bu şişlikler ve neden olabileceği ağrılar dönem dönem ortadan kaybolabilir. Şişkinliklerin neden olabileceği ağrılar genellikle öksürük, ıkınma, efor sarf etme gibi durumlarda artış gösterirken dinlenilince ve özellikle sırt üstü dinlenilince ortadan kaybolabilmektedir. Fıtık rahatsızlığında şişkinliğe sebep olan iç organ genellikle bağırsak olarak bilinir. Kasık fıtığı rahatsızlıklarında ilerleyen durumlarda ağrı ve şişlik iyice artar ve sürekli hale gelir. Fıtık kasığının en etkili tedavi yöntemi cerrahi müdahale yöntemidir. Bu nedenle kasık ağrınızın kaynağının kasık fıtığı olup olmadığı konusunda öncelikle uzman bir hekime giderek muayene olmalısınız.

4. Mesane ve İdrar Yolu Enfeksiyonları

Mesane ağrısı

Mesane ve idrar yolu rahatsızlıkları da zaman zaman kasıklarda ağrıya neden olabilmektedir. Mesane, idrar kesesi demektir. Mesane ve idrar yolunda meydana gelebilecek enfeksiyonların bir alt kolu olan ve literatürde epididimit adıyla geçen rahatsızlığa zaman zaman cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar da sebep olabilmektedir. Epididimit rahatsızlığı da neticesinde kasık bölgesinde çeşitli şişliklere ve can sıkıcı ağrılara sebep olabilmektedir. Mesane ve idrar yolu enfeksiyonları temel olarak eğer başka bir sebepten ötürü meydana gelmedilerse antibiyotik aracılığıyla tedavi edilmeye çalışılır. Eğer bu çeşit enfeksiyonlar cinsel ilişki neticesinde meydana gelen rahatsızlıklara neden olmuşsa iki tarafın da antibiyotik tedavisine başlamasında fayda vardır. Mesane ve idrar yolu enfeksiyonları kaynaklı kasık ağrıları ve şişliklerinin tedavisinde çeşitli ağrı kesici ilaçlar da yaşanan acıları dindirmede kişilere yardımcı olabilir.

5. Kasığa Alınan Darbeler

Kasığa Alınan Darbeler

Kasık bölgesine alınan darbeler de hemen hemen tüm bölgelerde olacağı gibi şişliklere ve ağrılara neden olabilir. Özellikle spor sırasında yaşanan ve sporcu yaralanmalarında görülen kasık ağrılarının sebebi doğrudan olarak kasığa alınan darbelerle açıklanabilir. Ağrının şiddetine bağlı olarak ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Yine de sağlıkla alakalı her durumda olduğu gibi uzman bir hekim muayenesi her zaman en doğru teşhisi ve tedaviyi sunacaktır. Darbeye bağlı kasık ağrılarında genellikle ağrı kesicilere destek olarak dinlenme ve bölgeye sıcak havlu koyma gibi yöntemlerle şişlik ve ağrı kontrol altına alınmaya çalışılır.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde görülen kasık ağrısı belirtileri genellikle altında yatan sebebe bağlıdır ve hatta aslında erkeklerde kasık ağrısı başlı başına bir belirtidir. Altında yatan rahatsızlıklara göre farklı belirtiler eşlik edebilir. Erkeklerde yaşanan kasık ağrısı rahatsızlıkları genellikle ağrı ve şişkinlikle kendini belli eder. Eğer yaşadığınız kasık ağrısı ve kasık bölgesindeki şişliklere bel bölgesinde, karında ya da göğüs bölgesinde yaşanan ağrılar da eşlik ediyorsa uzman bir doktora muayene olmanız faydalı olacaktır. Ayrıca zaman zaman kasık ağrısına mide bulantısı, ateş yükselmesi, idrarda görülen kan gibi belirtiler varsa da uzman bir hekim kontrolünde tedavinize başlamanız oldukça yerinde bir karar olacaktır. Kasıkta yaşanan ağrılar zaman zaman önemsiz durumların yansıması da olabilir. Bu gibi durumlarda kendiliğinden geçen kasık ağrıları da oldukça sık görülmektedir. Bu gibi durumlara rağmen eğer tekrar eden kasık ağrınız varsa yine bir sağlık kuruluşunda muayene olmanız gerekmektedir.

Erkeklerde Kasık Ağrısı Tedavisi Nedir?

Erkeklerde yaşanan kasık ağrılarının tedavisi esasen kasık ağrılarının altında yatan sebeplere göre değişim göstermektedir. Örneğin kas dokusunda meydana gelen zedelenmeler neticesinde yaşanabilecek kasık ağrısı ve kasık şişliği etkin dinlenme, sıcak kompres gibi kaslara iyi gelecek uygulamalarla tedavi edilebilecekken daha ciddi rahatsızlıkların sebep olabileceği kasık ağrısı ve kasık şişlikleri için daha farklı tedavi yöntemleri, gerek cerrahi operasyon gerek ilaç tedavileri gibi kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.