Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Erkekleri Cinsellikten Uzaklaştıran 15 Sebep

Erkeklerin kendileriyle alakalı ya da partnerlerinin tutumlarından kaynaklanan sebeplerden ötürü cinselliğe mesafeli bir yaklaşım sergilemeleri ya da cinsellikten korkmaları çok sık karşılaşılan bir mesele. Kadınların bilinçli bir şekilde yapmadıkları ama partnerlerini seksten soğutan kimi hareketler ile birlikte erkeklerde cinsellik korkusunu tetikleyen iç problemleri bu yazıda liste haline getirdik.

İşte erkekleri cinsellikten uzaklaştıran faktörler:

1. Çocuklukta cinsel istismara uğramak

Bir erkeğin yetişkinlik döneminde cinselliğe karşı korku beslemesinin sebepleri arasında küçük yaşlarda maruz kalınan cinsel istismar da bulunuyor. Çocuk yaşta cinsel istismara uğrayan kişiler hayatlarının ilerleyen dönemlerinde başka insanlara açılmakta ve onlarla ilişki kurmakta büyük zorluklar yaşıyorlar ve istismar vakasının ağırlığına bağlı olarak kimi durumlarda cinsel ilişki imkansız hale gelebiliyor. Psikolojik, fiziksel ya da cinsel istismara uğrayanların ilerleyen yaşamlarında cinsel hayatlarıyla alakalı problemlerle karşılaşmaları ihtimal dahilinde olduğu gibi bu istismar ilerleyen dönemde kişinin cesur bir tavır sergileyememesini, hayata karşı neşeli bir tavra sahip olamamasını ve başka birçok psikolojik sorunu da tetikleyebilir.

2. Bilinçaltındaki kötü kayıtlar

Bilinçaltı aktif yaşantımızı ve gelecek yaşantımızı ciddi anlamda etkileyen bir olgudur. Küçük yaşlarda cinsellik ile alakalı arzu edilmeyen bir olayla karşılaşmış, olayı birinci dereceden yaşamasa bile tanıklık etmiş ya da duydukları yüzünden kötü etkilenmiş kişilerin bilinçaltında korku ve endişe hakim hale gelir. Bu durum, kişi yetişkin hale gelip cinsel ilişki kurmaya başladığı zaman erken boşalma, iktidar sorunu gibi problemlere yol açabilir. Bu problemleri bir kez deneyimleyen erkek sonraki deneyimlerde tekrar aynı problemi yaşayacağını düşünüp endişe duymaya başlar ve bu da cinsellikten korkmasına sebep olur.

3. Daha önceki bir ilişkide travma yaşanması

Daha önce sorunlu bir ilişki ya da evlilik yaşayan kişiler, ayrılma sürecinde zorluklarla karşılaşıp yeni bir ilişki konusunda özgüven eksikliği ve endişeye sahip olanlar genelde cinsel hayatlarında bazı sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Daha önce yaşanan kötü deneyimleri atlatıp berrak bir zihinle yeni cinsel deneyimlere açılmak pek çok insan için kolay bir mesele değildir. Meydana gelen travmanın kişide bıraktığı izin seviyesine bağlı olarak kişinin cinsel ilişkiye karşı beslediği korku düzeyi değişebilir. Erkek her ne kadar bir kadın için büyük bir aşk beslese, ona karşı çok büyük bir sevgi ve arzuya sahip olsa bile konu cinsel ilişkiye geldiği zaman yaşanan travmalar etkisini gösterebilir.

4. Kötü alışkanlıklara sahip olunması

Erkeğin herhangi bir maddeye ya da olaya karşı bağımlılık beslemesi cinsellik konusundaki korkunun büyümesine yol açabilir. Herhangi bir şeye bağımlı olunması, beynin fark edilmesi pek mümkün olmayan yollarla etkilenmesine sebep olur. Birey ne kadar çaba gösterirse göstersin zihinde meydana gelen bu etkinin açık bir tanımı olmadığı için erkek bu durumdan kolay bir şekilde kurtulamaz.

Özellikle erkeğin saklamak için çaba sar ettiği bağımlılık türlerinin yıkıcı etkiye sahip olduğu biliniyor. Kumar ya da alkol, sigara ya da oyun; bağımlılığın türü ne olursa olsun bütün enerji bağımlı oldukları şeye aktarılır ve bu durum kişinin cinselliğe yeteri kadar enerji ayıramamasına ve cinselliğe pek ilgi duymamasına sebep olabilir.

5. Özgüven probleminin bulunması

Erkeğin özgüveni zayıfsa ve kendi dış görünüşü ile ilgili algısı kötü durumdaysa bu hususlar kişinin cinsel ilişkiye hazır olmasını, cinselliğe istekli ve enerjik yaklaşımını engeller. Kişi kendi dış görünüşüyle barışık olmadığında, kendini çirkin hissettiğinde ya da cinsel organının işlevi ya da büyüklüğüyle alakalı bir soruna sahip olduğunu düşünmeye başladığında büyük bir güven eksikliği meydana gelir ve bununla birlikte cinsel ilişkiye karşı arzuda ciddi anlamda eksilme olur. Erkeğin özgüvenini en çok etkileyen kişiler arasında şüphesiz ki eşleri bulunuyor. Partnerinizin özgüven ile alakalı sorunlar yaşamaması ve cinsel hayatınızın daha iyi seviyede olması için onun kendisiyle barışık olmasını sağlamaya çalışın.

6. Performans konusunda kaygı duyulması

Erkekleri cinsellikten uzaklaştıran en temel meselelerden biri de şüphesiz ki performansları hakkında kaygılara sahip olmalarıdır. Eğer erkek cinsel ilişki esnasında iyi bir performans sergileyip partnerini tatmin edemeyeceğini düşünüyorsa genelde ilişkiye girmekten korkar, cinsel ilişkiye girmiş olsa bile çekingen ve isteksiz bir tavır takınır. Karşı taraftan ilişki sonrasında olumsuz bir geri dönüş alacağını düşünen erkeğin bu kaygısını yenmesini sağlamak için psikoterapi, hipnoterapi gibi tedavi yöntemleri bulunuyor. Aynı zamanda partnerlerin yaklaşımı da performans kaygısının ortadan kaldırılmasını hızlandırabilir.

Erkek ile alakalı bu durumlar haricinde kadının yaklaşımından kaynaklanan ve erkeğin cinsel ilişkiye girmek istememesine yol açan sebepler de şu şekilde:

7. Kıskandırmaya çalışmak

Partnerinizi kıskandırmaya çalışıyorsanız ve onu anlamsız yere duygusal çıkmazlara sürüklüyorsanız bu durum cinsel yaşamınıza negatif etki bırakır. Numaradan başkalarıyla flört ediyormuşçasına mesajlaşmalar, sosyal medyaya eşinizin sevmediği bir erkek ile fotoğraflar yüklemek ya da o kişi ile sosyal ağlarda bol bol etkileşim kurmak erkeğin sizinle seks yapmaktan soğumasını sağlar. İlginizi numaradan dahi olsa partnerinizin üzerinden alıp başkasına çevirmeniz çok sağlıklı bir tutum olmayacaktır.

8. Genelde depresif bir ruh haline sahip olmak

Erkek karşısında her daim depresif bir ruh halinde olan kadından hoşlanmaz. Her insan kimi sorunlarla karşılaştığı zaman depresif bir ruh haline bürünebilir ama bu depresif ruh hali genel anlamda hayatınızın her alanına yansıdıysa bir süre sonra eşiniz sizden soğuyacak ve cinsel ilişkiye pek istekli bir şekilde girmeyecektir.

9. Erkeği değiştirmeye çalışmak

Erkekler genelde kendilerini “kendisi” olduğu için seven kadınlardan hoşlanır ve onlarla zaman geçirmek ister. İlişkiye başladığınız bir erkeği zaman içerisinde değiştirmeye çalışırsanız, onun karakterini ya da alışkanlıklarını farklılaştırmak için çaba gösterirseniz bu durum bir süre sonra erkeğin sizinle cinsel ilişkiye girme isteğini azaltacaktır.

10. Taklit etmek

Erkekler kendilerini “kendisi” olduğu için beğenen kadınlara ilgi gösterdiği gibi kadınların da başkalarını taklit etmemesi gerektiğini düşünür. Dış görünüşünüz ya da tavırlarınız bir süre sonra erkeğe başkalarını hatırlatmaya başlarsa taklitçi tutumunuz cinsel hayatınızın kötü etkilenmesine sebep olabilir.

11. Geç kalmak

Erkeklerin partnerleri ile alakalı en büyük şikayetlerinden birisi de onların sürekli bir şeylere geç kalmasıdır. Erkek, eşiyle harika bir gece geçirmek için sabırsızlanıyor olabilir ama kadının yavaş hazırlanması ve buluşmaya geç kalması, bu durumun alışkanlık haline gelmesiyle birlikte cinsel enerjinin azalmasına yol açar.

12. Fazla parfüm sıkmak ya da çok makyaj yapmak

Parfümünüz harika olabilir ama unutmayın ki her şey ayarında güzel. Hem sizin hoşunuza giden hem de eşinizin bayıldığı parfümü çok sıkarsanız ya da aşırı makyaj ile yatağa girerseniz bu durum pek de lehinize olmaz. Düşündüğünüzün aksine durum tiksindirici bir hal alabilir ve erkek ilişkiye girmemek isteyebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kadınların parfüm ve makyaj konusunda dengeli bir tavır takınmaları gerekiyor.

13. İltifat etmeye zorlamak

Kadınların erkeği gerek gün içerisinde gerekse cinsel ilişki sırasında iltifat etmeye zorlamaları da ilerleyen süreçte istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu yöndeki isteğe erkek ilk başta olumlu reaksiyon gösterse de uzun vadede bu durum bir bıkkınlık getirecek ve bu bıkkınlık cinsel ilişki konusundaki isteği azaltacaktır. O yüzden iltifata ne kadar ihtiyacınız olursa olsun cinsel ilişki esnasında kadınların, partnerlerini daha doğal davranmaya teşvik etmeleri en doğru seçim olacaktır.

14. Her şeyden şikayetçi olmak

Kadının huzursuz olması ve sürekli bir şeylerden şikayet ediyor oluşu da ilişkiye büyük zarar verir. Şikayetçi tutum uzun süreli bir hal aldığı zaman erkek ilk olarak cinsel ilişkiden uzaklaşacak, daha sonra da duygusal ilişki hasar görmeye başlayacaktır.

15. Kaba davranmak

Erkeklerin zihnindeki kadın algısı genelde “kibar” karakterdedir. Eğer ki bir kadın baskın olmak için anlamsız kabalıklara başvurur, gerek partnerine gerek çevresindeki diğer insanlara anlamsız sertliklerde bulunursa bu durum da cinsel hayatı kötü etkileyebilir. Kabalıktan kaynaklı bir şekilde partnerinizin stres seviyesinin yükselmesi cinsel ilişki arzusunu azaltır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.