Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Erkeklerin Haftada En Az İki Gece Erkek Erkeğe Takılmaya İhtiyacı Var

Erkeklerin Sağlıkları İçin Haftada 2 Gün Arkadaşlarıyla Dışarıya Çıkmaya İhtiyaçları Var!

Erkek Erkeğe Dışarı Çıkmak Şart Oldu

Bilimsel Verilerle Erkeklerin Neden Haftada 2 Gün Dışarı Çıkmaya İhtiyaçları Olduğunun Kanıtı

Erkek erkeğe dışarı çıkmayı sevenlere müjde; yapılan yeni bir bilimsel araştırma erkeklerin sağlıklı kalabilmesi için haftada en az 2 kere dışarı çıkıp arkadaşları ile kafa dağıtmaları gerektiğini kanıtladı. İnanılmaz ama doğru. Söz konusu çalışma, Oxford Üniversitesi Sosyal Ve Evrimsel Sinirbilimi Araştırma Grubu’nun yöneticisi olan psikolog Robin Dunhar tarafından gerçekleştirildi. Dunbar, erkeklerin arkadaşlıklarından verim alabilmeleri için haftada 2 gün, 4 arkadaş buluşmaları gerektiğini tespit etti.

Üstelik bu arkadaşlıkların erkeklere sağlık açısından faydaları da var. Erkekler arasındaki verimli ve güçlü bağlara dayalı arkadaşlıkların faydaları arasında güçlü bir bağışıklık sistemi, endorfin salınımını, daha az endişe duyma ve daha cömert bir insana dönüşmek bulunuyor.

Tabi ki dışarı çıkmak yeterli değil, sosyalleşmek de şart. Dunbar, arkadaşlar arasında yapılan işbirliği ve takım çalışmasının son derece faydalı olabileceğini söylüyor. Raporunda “Erkekler arasındaki arkadaşlık bağları, futbol muhabbeti, bir eşek şakası ya da sadece cuma gecesi dışarı çıkıp takılmakla güçlenebilir.” şeklinde belirtiyor. Ayrıca aynı çalışma gösteriyor ki Birleşik Krallık’ta 3 erkekten biri haftada 1 gecesini bile arkadaşlarıyla dışarı çıkmaya ayıramıyor ve erkekler %40’ı sadece haftada bir erkek erkeğe toplanabiliyor.

Dunbar, erkeklerin daha güçlü ve sağlam dostluklara sahip olabilmelerinin en iyi yönteminin ise telefon gibi araçlarla etkileşime girmek yerine arkadaşlarıyla yüz yüze görüşüp, sohbet etmeleri olduğunu söylüyor. Bir gün dışarı çıkmanız için bir bilimsel deney yapılacağını hayal etmiyordunuz değil mi? Ama işte o da oldu. Buyurun beyler, dışarı çıkmak istediğinizde kullanabileceğiniz bilimsel kanıtlar elinizde.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.