Ana sayfa Genel Sağlık Cinsel Sağlık Erkeklik Hormonu Eksikliği

Erkeklik Hormonu Eksikliği

668
0
PAYLAŞ

Erkeklik Hormonuna (Testosteron) Genel Bir Bakış

Testosteron (Erkeklik hormonu) insan vücudu tarafından üretilen bir hormondur. Ana üretim merkezi erkeklerdeki testistir fakat kadınlar da yumurtalıklarında az miktarda üretebilirler. Sperm üretimini stimüle eder ve erkeğin seks isteğini düzenler, kas ve kemik kütlesi üretimine yardımcı olur. Erkekler kadınlardan çok daha fazla yüksek testosteron seviyesine sahiptir.

Testosteron hormonu ergenlik boyunca artar ve 30 yaşından sonra azalmaya başlar. 30 yaşından sonraki her bir yıl için yaklaşık yüzde 1 oranında azalmaya başlar. Testosteron seviyelerinin azalması yaşlanmanın doğal bir sonucudur.

Peki bu doğal hormonun azalmasının anlamı nedir? Erkeklik hormonunun kaybı ne gibi semptomlar ve etkilere yol açar? Bunları anlayabilmemiz için öncelikle testosteronun vücut içinde hangi önemli faktörlerin devamını sağladığına bir göz atalım:

 • cinsel istek
 • sperm üretimi
 • kas kütlesi / kuvvet muscle mass/strength
 • yağ dağılımı
 • kemik yoğunluğu
 • kırmızı kan hücreleri üretimi

Testosteron birçok fonksiyonu etkilediği için, azalması fiziksel ve duygusal olarak çeşitli değişmelere yol açabilir.

yaşlanmaya bağlı düşük testosteron

Düşük Testosteron

Erkeklik hormonu tipik olarak erkekler yaşlandıkça azalır. Bazı erkekler ise testosteronun beklenilenden fazla düşmesi dolayısıyla çeşitli semptomlar yaşayabilir. Düşük testosteron olması erkeklik hormonunun olması gereken değerlerinden (300 – 1000 ng / dL) daha düşük seviyede görülmesiyle teşhis edilir. Bir kan testi (serum testosteron düzeyi diye adlandırılır) kanınızda dolaşan testosteron seviyesini ölçer. Düşük testosteronun işaretleri çoğunlukla hemen göze çarpmaz ve yaşlanmanın doğal parçası olarak görülerek hataya neden olabilir. Yaşlanmakla erkeklik hormonunun düştüğü doğrudur fakat erkeklik hormonunun eksikliği olması gereken seviyeden daha az olmasına işaret eder.

Erkeklik hormonu eksikliğinin belirtileri

1. Düşük Seks İsteği

Testosteron hem kadında hem de erkekte seks isteğinde(libido) kilit rol oynar. Erkekler yaşlandıkça seks isteklerinde düşüş meydana gelir. Fakat, düşük testosteron seviyesine sahip erkekler sekse karşı olan arzularında güçlü bir düşüş yaşarlar. Düşük testosteron kadınların hormonal ve duygusal durumları gibi faktörlerin değişikliği yanında seks isteğini de düşürebilir.

2. Ereksiyona Ulaşmakta Zorluk

Erkeklik hormonu bir erkeğin seks isteğini stimüle eder ve buna erkeğin ereksiyona ulaşması da dahildir. Testosteron tek başına ereksiyona neden olmaz ama beynin nitrik oksit üreten reseptörlerini stimüle eder. Bu molekül ise ereksiyon için temel faktörlerdendir. Testosteron seviyesi çok düşük olduğu zaman erkekler seks için ereksiyona ulaşamayabilir ya da rastgele ereksiyonlar (mesela uyurken) yaşayamaz. Diğer sağlık problemleri de ereksiyon durumunu etkileyebilir bu yüzden asıl nedenin düşük testosteron olup olmadığını bilmek önemlidir.

3.Düşük Sperm Hacmi

Testosteron sperm üretiminde başrol oynar. Oldukça basittir: Bir erkek ne kadar fazla testosterona sahipse o kadar fazla sperm üretir. Düşük seviye erkeklik hormonuna sahip erkekler boşalma esnasındaki hacim düşüklüğünü fark edecektir.

4. Saç Kaybı

Saç dökülmesi

Testosteron kıl üretimi de dahil birçok vücut fonksiyonunda rol oynar. Kelleşmek yaşlanan çoğu erkek için doğal bir durum. Fakat bazı erkekler düşük erkeklik hormonu yüzünden vücut ve yüz kısmında ciddi derecede kıl kaybı yaşayabilir.

5. Tükenmişlik ve Enerji Yoksunluğu

Düşük testosterona sahip erkekler ekstrem derecede tükenmişlik hissettiklerini ve enerji seviyelerinde gözle görülür bir düşüş tecrübe ettiklerini belirtiyor. Bol bol uyumanıza rağmen spor veya egzersiz yapmak için motivasyon bulmakta zorluk çekiyorsanız düşük testosteron seviyesine sahip olabilirsiniz.

6. Kas Kütlesinde Kayıp

Testosteron kas yapımı ve kas gücünde rol oynadığı için düşük seviye testosterona sahip erkekler kas kütlesi ve gücünde düşüş olduğunu fark edebilirler. Bunu tersine çevirmek isteyip de ağırlık çalışanlar kaybettikleri kas kütlesini yeniden kazanmanın ya da kas kütlesi arttırmanın zorlaştığını görebilirler.

7. Vücut Yağında Artış

Düşük seviyede erkeklik hormonuna sahip erkekler yağ oranında artışı deneyimleyebilir. Bazı özel durumlarda ise “jinekomasti” denilen memelerin aşırı büyümesi gibi bir durumla karşılaşabilirler. Bunun arkasındaki neden tam olarak belirlenemese de araştırmacılar testosteronun vücudun nasıl yağ depoladığını da etkilediğini düşünüyor.

8. Kemik Kütlesinde Düşüş

İskelet sistemi

Osteoporoz (kemik kütlesinin azalması) genellikle kadınların tecrübe ettiği bir deneyim olarak görülür. Bununla birlikte testosteron kemiklerin güçlenmesini ve üretilmesini etkilediği için düşük seviye testosterona sahip erkekler de bu durumu yaşayabilirler. Yıllardır düşük erkeklik hormonuna sahip erkeklerin kemiklerinin kırılması daha kolaydır.

9. Ruh Halinde Ani Değişmeler

Kadınlar östrojen seviyesinin düştüğü menopoz döneminde sıklıkla ruh hali değişiminde çalkalanma yaşarlar. Düşük seviyede testosterona sahip erkekler de benzer semptomları deneyimler. Testosteron vücutta bir çok fiziksel prosedürü etkiler. Ruh halini ve mental kapasiteyi etkileyebilir. Araştırmalar gösteriyor ki düşük seviye erkeklik hormonuna sahip erkekler daha fazla depresyon, asabiyet ve konsantrasyon eksikliği yaşarlar.

10. Uyku Rahatsızlıkları

Düşük testosteron seviyesinin enerji düzeylerini düşürdüğü gerçeğini bilmemezi rağmen, düşük erkeklik hormonu uyku eksikliğine ve uyku düzeninin değişmesine de neden olabiliyor. Maalesef testosteron yenileme tedavisi uyku apnesine katkıda bulunabilip hatta bazen sebep bile olabiliyor. Bu ciddi sorun uykurken nefesinizin tekrar tekrar durmasına ve başlamasına sebep oluyor. Bu uyumanıza ciddi derecede zarar verebilir. Diğer yandan uyku apnesinin vücudunuzda yol açtığı değişiklikler de erkeklik hormonu seviyesinin düşmesine neden olabiliyor.

Ortada uyku apnesi olmasa bile düşük testosteron ve uyku saatleri arasında güçlü bir korelasyon var. Neden böyle olduğu ise henüz bilinmiyor.

Erkeklik Hormonu Eksikliğinin Sebepleri

Yaşlılıktan başka testosteron seviyelerini düşürebilen sebepler bunlar olabilir:

 • Bir tiroid problemi
 • Testislerde olan sakatlık-
 • Testis kanseri
 • Enfeksiyon
 • Obezite
 • Hiv
 • Tip 2 diyabet
 • İlaçların yan etkileri
 • Alkol kullanımı
 • Testisleri etkileyen genetik anomaliler genetic
 • Hipofiz bezi sorunları

Testosteron Düşüklüğünün Tedavisi

En iyi tedavi düşük testosteronun sebebine bağlı olarak değişiyor. Bazen testosteron yenileme terapisi gerekli olabilip bazen ise en iyi ilaç kilo vermek ile daha fazla egzersiz yapmak olabiliyor. Erkeklik hormonu eksikliği bazen ise testosteron desteği alınarak ilaçla tedavi edilebilir.

Düşük testosterona sebep olan ya da katkıda bulunan sağlık durumlarını tedavi ederek de erkeklik hormonu normal seviyelere çıkabilir.

enjeksiyon

Tedavi Seçenekleri

Testosteron vücuda çeşitli yollar ile ulaştırılabilir:

 • Profesyoneller ya da kendiniz tarafından birkaç haftada bir kaslara yapılan enjeksiyonlarla
 • Günlük olarak deriye uygulanan testosteron bantları ve jelleri ile
 • Bukkal sistemi olarak bilinen tablet benzeri bir bant ağzın üst taraftaki diş eti ve dudakla birleşen yerine yerleştirilerek. Bu bant 12 satte bir değiştirilir.
 • Testosterone pelletleri yeni bir tedavi sistemi. Pelletler kalçanın altındaki derilere yerleştiriliyor ve 3-4 ay boyunca testosteron salınımı yapılıyor.

Testosteron tedavisi olan insanlar tedaviye nasıl tepki verdiklerinin anlaşılması için belirli aralıklarla kan testi uygulamalı.

Testosteron Terapisinin Riskleri

Hipogonadizm hastalığı -testislerdeki ya da hipofiz bezlerindeki bir sorun yüzünden vücudun normal miktarlarda testosteron üretememe durumu- yüzünden uygulandığı zaman testosteron yenileme terapisi nadir olarak ciddi yan etkiler ortaya çıkarıyor. Fakat ergenlik dönemi gecikmiş erkeklerde kullanıldığı zaman bu tedavi kemiklerin büyümesini durdurup kemikleri zamanından önce kaynaklaştırabilir, bunun sonucunda ise kısa boyluluk oluşur. Testosteron alımı yapan ergenler için x ışınları kullanılarak kemik gelişimi her 6 ayda bir kontrol edilmeli.

Testosteron yaşla alakalı sebeplerden dolayı kullanılmaya başlandığında bazı riskleri içerebiliyor:

 • Var olan prostat kanserinin hızlanarak büyümesi
 • Akne ya da diğer deri problemleri
 • Genişleyen memeler
 • Derin ven trombozunun riskinin artması (Vücudun derin kısımlarında meydana gelen kan pıhtılaşması)
 • Kalp krizi riskinin artması
 • Düşük sperm üretimi
 • Kanserli olmayan prostat büyümesi
 • Daha kötü hale gelen uyku apnesi

Eğer erkeklik hormonu eksikliğinin semptomlarını yaşıyorsanız doktorunuzdan bir randevu alın. Basit bir kan testi ile yapılacak teşhis, size birçok çeşitte tedavi seçeneğinin kapısını açacaktır. Doktorunuz ayrıca düşük testosteron seviyesinin nedenlerini belirleyip ona göre bir tedavi de ayarlayabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here