Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Erkekte Göğüste Şişlik Neden Olur?

Her insanda iki adet olmak üzere göğüs bulunur. Erkeklerde göğüsler çeşitli nedenlerden dolayı daha az belirginken kadınlarda yine farklı sebeplerden dolayı daha çok belirgindir. Ancak kimi anormal durumlar da söz konusu olabiliyor. Erkeklerde yaşan göğsün büyümesi ve şişmesi durumu bu anormallikler arasında yer alıyor. Bu durum bir hastalık belirtisi olarak algılanmalı ve kesinlikle paylaşılmaktan çekinilmemelidir. Erkekte göğüs şişliğinin nedenleri ile ilgili detaylara yazımızın devamında yer vereceğiz.

Erkeklerde Göğüste Şişliğin Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerin göğsünün altında bulunan meme dokusu  zamanla genişler ve tıpkı bir kadın göğsünü andırır. Bu bazı durumlarda normal sayılabilir. Özellikle kişinin ergenlik döneminde bu bir ergenlik belirtisidir. Genelde erkeklerde 12-15 yaşları arasında bu gelişimler görülür. Yine aynı şekilde yaşlılık durumunda hormonların şekil değiştirmesiyle beraber göğüste şişlik meydana gelir. Ancak bu iki meme arasında şekil bozuklukları yaşanabilir. Bu asimetrik gelişim ve şişlik genele 65 yaş üstü erkeklerde görülür.

  • Anormal sayılacak olan ve ergenlik ya da yaşlılığın dışında oluşan bir diğer erkeklerde göğüste şişme nedeni östrojen hormonun fazla salgılanmasıdır. Östrojen hormonu kadınlarda nasıl kalçaların daha geniş göğüslerin daha şişkin durmasına neden oluyorsa, fazla bulunan bir erkekte de bu durumlar yaşanabiliyor. Genelde böbrek üstü bezlerinin aşırı östrojen salgılamasından kaynaklanır.
  • Eğer kişide endokrin yani hormonlarına bağlı olarak bir bozukluk ya da rahatsızlık söz konusu ise bu kişide de göğüslerde şişme durumu yaşanabilir. Erkeklerde görülen göğüs şişmeleri mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıkların habercisi olabilir.
  • Siroz sebebiyle birlikte kişinin karaciğerinde aşırı büyüme olabilir. Bunu yanı sıra oluşan iltihaplanmalar da kişinin göğsünün daha şişkin hissetmesine ve görünmesine sebebiyet verebilir.
  • Bazen de erkeklik hormonunu azaltan durumlar erkeklerde göğüste şişmeye neden olabilir. Bu kimi zaman yaşlılığa bağlı olarak hormonların azalmasından kimi zaman da testislerin çalışmasında oluşan bir olumsuzluktan kaynaklanabilir. Doğuştan gelen testis gelişmemesi karşısında da erkeklerde göğüste büyüme ve şişlik söz konusudur.
  • İlaçlar insanlar üstünde hiç beklenemedik yan etkilerini gösterebiliyor. Eğer kişi hormonal bir hastalık yaşıyor ve buna bağlı olarak da ilaç kullanıyorsa bu ilaçların kimi zaman yan etkileri arasında erkeklerde göğüste büyüme söz konusudur. Bunun haricinde kullanılan ağır antidepresanlar da aynı etkiyi gösterebilir.

Artık erkeklerde de görülen meme kanseri kadınlardan daha tehlikeli bir şekilde sonuçlanabiliyor. Erkeklerde bu hastalık sinsi bir şekilde ilerliyor. Erkeklerde eğer memede şişmeyle birlikte ağrı da hissediliyorsa ya da meme başından herhangi bir şekilde akıntı oluşuyorsa bu durum kanserin habercisi olabilir. Önlemlere buna uygun bir şekilde almalısınız

Erkeklerde Göğüste Şişlik Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer erkeklerde göğüste şişme durumu hızlı bir şekilde ilerliyorsa kişi mutlaka bunun için uzman bir doktora danışmalıdır. Doktorunuz sizlere en uygun tedavisi seçeneğini sunarak sizlerin bu belirtileri yaşamanızı önler.

  • Yapılan tetkikler sonucunda bir hormon düzensizliği söz konusu ise bu durumun önüne uzun süreli ilaç tedavisiyle geçebilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği ilaçları düzenli olarak içmeniz bunun için yeterli olur.
  • Bunun haricinde eğer bir kanser çeşidinden dolayı bu durumu yaşıyorsanız en kısa sürede mamografi çektirerek kontrol ettirmeniz gerekebilir. Eğer göğüste bulunan kitle fazla büyümemişse ilaç tedavisiyle birlikte bu kitleler ortadan kaldırılabilir. Ancak geç kalınmış ve hastalık ileri boyutlara ulaşmış ise öncelikle cerrahi müdahaleler yapılır ve ardından da radyoterapi ya da kemoterapi tedavisi görülerek hastalığın bir daha tekrarlanmaması adına önlem alınır.
  • Kişi hormon dengesinin normal seviyede kalmasına önem vermelidir. Bunun için de olabildiğince sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya özen göstermeli. Spor yapmak erkeklik hormonunun artmasına neden olarak yaşadığınız belirtileri en aza indirmeye yardımcı da olur.
  • Aynı zamanda uyku düzeni de bu süreçte önemlidir. Bazı hormon bezleri uyku esnasında salgılandığı için bu salgılama seviyesini artırarak testesteron hormonu azlığına engel olunabilir.
  • Bununla beraber mutlaka düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmanız alacağınız en iyi önlem olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.