Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Erken Boşalma Sorunu

Halk içinde farklı adlarla da anılabilen erken boşalma yaygın olarak “kontrolsüz boşalma” ya da “denetimsiz boşalma” olarak da bilinmektedir. Bu sorun özellikle kırk yaş altındaki erkek bireylerde oldukça sık rastlanan ve cinsel ilişkiye girememeye kadar götüren problemlere neden olur. Bir cinsel işlev bozukluğudur. Erken boşalma, tıp dilinde “prematür ejekulasyon” ya da “ejaculatio praecox” olarak adlandırılmaktadır. Buradaki kelimelerin anlamları ise, prematür, zamanından önce ve ejekulasyon kelimesi de meninin dışarı atılması anlamlarını belirtir.

Son yıllarda terapi merkezlerine olan talep bu konu yüzünden yükselişe geçmiştir. Erken boşalmayı kontrol edememe sorunları ve bu sorunlardan dolayı meydana gelen şikayetler dolayısı ile birçok insan kliniklere başvurularda bulunmaktadır. Ancak bazı kültürel yaklaşımlarda bu büyük problemlere neden olmaktadır. Erkeğe ve erkek penisine yüklenen büyük sorumluluk bireyin tedavi için ilerleyici adım atmasına engel teşkil edebilir niteliktedir. Erken boşalma bunların yanı sıra bazı diğer cinsellik sorununu da tetikleyebilir. Bunlar, sertleşme problemleri yani iktidarsızlık ve  cinsel olarak isteksizliğin meydana gelmesi olarak gösterilebilir.

Cinsel sorunların tedavisi mümkün olduğu gibi bir cinsel problem olan erken boşalma sorunu tedavisi de mümkündür.

Erken Boşalma Tanımı Nedir?

Erken boşalma tanımı olarak bilim dünyası şu tanımlamayı yapmaktadır; her iki eşin de tatmin olamadan boşalmanın arzu edilmeyen bir sürede denetlenemeyen bir süreçte, erken bir şekilde meydana gelmesi olarak belirtilmektedir. Daha çok kontrolsüz ya da denetimsiz boşalma olarak yapılan bir tanım, erken boşalmanın tam tanımı olarak gösterilebilir. Bunun anlamı ise erken ya da tatmin süresinden daha önce yani istenilen süreden daha önce meydana gelmesi olarak belirtilebilir.

Erken boşalma tam olarak tanımlanması gerekirse, cinsel birleşme süresince penisin vajinada durduğu süre 1 dakikadan daha az kalması ve denetim dışı olarak boşalma durumunun meydana gelmesi olarak gösterilebilir. Ayrıca bu durumun 6 aydan daha uzun bir süre boyunca devam ediyor olması erken boşalma probleminin var olduğunu gösterir. Her erkek birey hayatının bir bölümünde erken boşalma sorunu ile karşılaşabilmektedir. Bu süreç kısa süreli olabilir. Bu tür kısa süreli olarak meydana gelen erken boşalma sorunları kısa sürelidir ve büyük bir sorun olarak görülmemektedir. Ancak erken boşalma problemi eğer 3 ayı geçmişse ve 6 ay süresince devam ediyorsa artık cinsel bir sorun olarak görülür ve bir terapiye tabii olmayı gerektirir.

Erken Boşalma Türleri Nelerdir?

1.Primer (Birincil) Erken Boşalma: Bu tür erken boşalma sorunları hayat boyu sürer.

2.Sekonder (İkincil) Erken Boşalma: Bu tür erken boşalma sorunu ise, bireyde önceden olmayan cinsel sorundur, sonradan oluşma ile meydana gelir.

3.Durumsal ya da Dönemsel Erken Boşalma: Belli bir partnere karşı erken boşalma sorunun ortaya çıkmasıdır.

Erken Boşalma Nedenleri Nelerdir?

verrugas-no-penis

Erken boşalma bireyden bireye değişen durumlardan dolayı ortaya çıkabilir. Bu sebepler oldukça farklı nedenler olabilir. Psikolojik durumlar ya da fiziksel problemler erken boşalmanın sebepleri arasında yer alabilirler. Erkek bireylerin cinsel durumlarının temelini oluşturan yani bu bireylerin cinselliğe adım attığı ergenlik süreci bu tür durumların kaynağını oluşturur. Cinsel aktivitelerin meydana gelmeye başladığı ergenlik döneminde bireyler cinsel ilişki fantezileri ile yapılan mastürbasyonların başlaması ile cinsellik, cinsel aktiviteler de başlar.

Cinsel hayatın başladığı bu ergenlik döneminde eğer erken boşalma sorunu meydana geliyorsa bu türe yukarıda da bahsettiğimiz gibi birincil yani ömür boyu süren primer erken boşalma adı verilir. Ancak cinsel aktivitelerin devamı sırasında sonradan meydana geliyorsa erken boşalma durumu, bu duruma da sekonder yani sonradan kazanılmış erken boşalma sorunu adı verilir. Primer erken boşalma sorunu genellikle bireyin ergenlik sürecinde yani cinsellik temelinin atıldığı süreçte meydana gelmektedir. Bu süreçte bireyin gizli şekilde acele ile ya da kaçamak şekilde yapmış olduğu mastürbasyonlar zamanla bireyde yer ederek bir alışkanlık halini alır ve bu da ilerleyen süreçte primer, hayat boyu süren erken boşalma sorununun oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra, mastürbasyon yapılmasının bir suçluluk durumunu ortaya çıkarması ya da kültürel olarak, dini olarak ayıp ya da günah olarak gösterilmesi de erken boşalma oluşma nedenleri olarak gösterilebilir. Bunun yanında cinsel tecrübe eksikliği de erken boşalma nedeni olarak gösterilebilir. Cinsel aktiviteler sırasında meydana gelen aşırı heyecanlanma, heyecan kontrolünü sağlayamama, cinsel bilgilerin yetersiz oluşu ya da yanlış bilinmesi ve bunların genelinin sonucunda meydana gelen fazla gerginlik durumu da primer yani ömür boyunca devam eden erken boşalmanın nedeni olabilir.

Bireyin ilk kez cinsel bir aktivitede bulunması, cinsel birlikteliğe girmesinde meydana gelen erken boşalma normal bir durum olarak belirtilebilir. Bu durum genellikle bireyin deneyimsiz ve yetersiz bilgisinden dolayı olduğu belirtilmektedir. Çocukluk döneminde meydana gelen taciz gibi durumlar ya da ilk cinsel ilişkinin travmatik bir durum olması, ensest ilişkiler gibi durumlar cinsel travma olarak birincil erken boşalma nedenleridir.

Bazı diğer hastalıklar da erken boşalma nedenleri arasında gösterilebilir. Bu tür durumlar genellikle ikincil erken boşalma yani sekonder erken boşalma nedenleridir. Psikolojik durumlar dışında kalan bu durumlar, şeker hastalığı, alkolle ilgili problemler, kalp problemleri, prostat sorunları, ilaç kullanımı gibi fiziksel nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak yine de sorun genel anlamda psikolojik temellidir. Bireyin partneri ile yaşadığı uyumsuzluk, partnerin sahip olduğu kişilik yapısı, baskınlığı ya da kötü giden bir evlilik erkeğin kendini yetersiz ya da değersiz hissetmesi durumu cinsel aktivitelerinde sorunların meydana gelmesine neden olur.

Yine başka nedenler olarak da tempolu iş koşuşturması, stresin ağır geçmesi, uykusuz kalma, kötü beslenme de erken boşalma nedenleri arasında gösterilebilir.

Erken Boşalmaya Neden Olan Diğer Hastalıklar Nelerdir?

painkiller11

 • Ameliyat sonrası bireyin sinir sisteminde meydana gelen hasarlar.
 • Bireyde var olan prostat hastalıkları erken boşalmaya neden olabilir.
 • Üretrit ve genital bölgede meydana gelen enfeksiyonlar yine erken boşalma nedeni olarak gösterilebilir.
 • Diyabet, şeker hastalığı da erken boşalma nedenlerindendir.

Erken Boşalma Belirtileri Nelerdir?

Küçük cinsel uyarılarla ve denetimsiz bir şekilde meydana gelmesi, cinsel istekte ve tatminde azalış, suçluluk hissi, utanç ve hayal kırıklığı  gibi durumlar erken boşalma durumunun belirtileri olarak gösterilebilir. Bu belirtilerin meydana geldiği bireyin yalnız olmadığının farkına varılması, bireyin desteklenmesi bu durumun tedavisinde önemlidir. Suçlu hissetme, utanç duyma ve ayıplanma gibi durumlar önemsiz olmalıdır. Yani bu durumlar engellenmelidir. Çünkü bu durumlar erken boşalma sorunu yaşayan bireyin motivasyonunu bozabilir ve çiftin cinsellikten zevk almasına engel olabilir.

 • Denetimsiz ve kontrol altına alınamayan boşalma
 • Cinsel istekte azalış
 • Suçluluk hissi
 • Cinsel birlikteliğe aşırı önem verme
 • Cinsel ilişki sırasında aşırı gerginlik
 • Performansın önemli olduğu algısı
 • Utanma
 • Hayal kırıklığı hissi
 • İlişkinin sona ereceği korkusu
 • İlk boşalma sonrasında ikinci cinsel birliktelik için ısrarcı olma gibi durumlar erken boşalmanın en temel belirtileridir.

Erken Boşalma Tedavisi Nelerdir?

Bu sorun için öncelikle bireyin psikolojik durumu incelenir. Psikolojik olarak bir sorunun var olup olmadığı araştırılır. Bu noktada bulunan bulgular neticesinde öncelikle erken boşalma sorunu yaşayan birey bilgilendirilir. Bunun ardından erken boşalmanın kontrol altına alınabilmesi için bireye bazı özel teknikler verilir ve eşler arasındaki uyumun sağlanarak karşılıklı tatminin sağlanması noktasında eğitici olunur. En son olarak da psikolojik olarak destekleme amacıyla bireye destekleyici psikoterapi uygulanır. Bu terapi haricinde eğer gerekli görülürse de ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Bazı egzersizler de erken boşalma sorunun tedavisinde kullanılmaktadır. Bu egzersizler;

Sıkıştırma Tekniği: Bu teknik ile erken boşalma sorunu yaşayan bireye, orgazm öncesi hissedilen durumları ve geciktirmeyi bireye hissettirme amaçlanmaktadır. Kadın, partnerinin cinsel organını boşalma durumu meydana gelene kadar uyarır. Boşalma meydana geleceği sırada da ereksiyonun bir kısmı meydana gelinceye kadar eli ile sıkar. El ile uyarılma sonucu devam eden bu ilişki daha sonra kaydırıcı bir krem kullanılarak kadının üstte olduğu pozisyon ile hareketsiz şekilde sürdürülür. Bu tekniği kullanan bireylerin %98 ne yakınında erken boşalma sorunun ortadan kalktığı görülmüştür.

Dur-Başlat Tekniği: Bu teknikte üstteki gibi kadın, erkeğin cinsel organını üç kez uyarır ve boşalma anına kadar bunu sürdürür. Boşalma anında da uyarılmayı keser. Bu yöntem haftada üç kez, erkek bireyin kendini kontrol etmeyi öğrenene kadar devam ettirilir. Boşalma kontrol altına alındığının farkına varıldığında ise bu yöntem kayganlaştırıcı bir kremle denenir. Daha sonraları da dur başla tekniği devam ettirilir. Bu tekniği deneyenlerin %90-95’nde boşalma 10-20 dakikaya kadar uzatıldığı görülmüştür.

Biofeedback Yöntemi: Bu tedavi türünde de birey, boşalmayı kontrol eden kaslarını tanıması ve onların nasıl rahatlatacağını öğrenmesini amaçlar. Etkisi tartışılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.