Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı? Nasıl Kullanılır?

Yumurtlama döneminde olan ve hamile kalmaya elverişli kadınları, tüm koşulların uygun olması halinde hamilelik heyecanı sarar. Embriyonun rahmin içine yerleştiği an gebelik başlar. Ardından embriyonun etrafındaki hücrelere gebelik hormonu salgılanır. Yapılan testler aracılığıyla bu hormonların düzeyine göre hamileliğin söz konusu olup olmadığı anlaşılabilir.

Erken Hamilelik Belirtileri

 • Regl düzeninde yaşanan değişiklikler hamilelik belirtisi olarak yorumlanır. Ancak regl düzeni tek başına bir belirti olamaz. Çünkü yorgunluk, stres, sinirli olma gibi durumlar regl düzenine etki edebilir.
 • Hamile olduğunuzda ilk anlarda memeleriniz hassaslaşır ve büyür. Dokunduğunuzda ağrı, sızı ve meme uçlarında şişlik hissedebilirsiniz.
 • Mide bulantısı genelde ilerleyen dönemde görülür. Ancak bazı durumlarda hamileliğin ilk anlarında da ortaya çıkabilir.
 • Embriyo rahme yerleştiği an vajinal akıntı görülür. Bu akıntı regl akıntısıyla karıştırılabilir. Ancak renk olarak farklıdır ve şiddeti daha azdır.
 • Hamileliğin erken dönemlerinde sık sık idrara çıkmaya başlayabilirsiniz.
 • Hamileliğin ilk anlarından itibaren vücudunuzda birçok değişiklik olur. Bu değişikliklerden biri de normalin dışında baş ağrısı yaşamak ve sürekli halsiz hissetmektir.

Erken Gebelik Testi Nedir?

gebelik testi

Hamilelik testlerinde gebeliğin saptanabilmesi için adet döneminin gecikmesi gerekir. Birçok kadın için bu dönemde geçen tek bir gün bile bir yıl gibi gelebilir. Bu durumda gebeliğin daha erken teşhis edilmesine ihtiyaç duyulabilir. Erken gebelik testi, adet gecikmesinden sonra yapılan ilk test türüdür. İdrarda gebelik hormonu testi olarak bilinir.

Beta hCG hormonu hamileliğin gerçekleşip gerçekleşmediğini belirleyen hormondur. Erken gebelik testi diğer tüm hamilelik testleri gibi vücuttaki beta hCG hormon seviyesini ölçerek sonuç verir. Hamile kalındığı andan itibaren yavaş yavaş artmaya başlayan beta HCG, 2 günde 2 katına çıkabilir.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Ortalama adet döngüsüne sahip bir kadın (28 gün) son adetinin ilk gününden itibaren 14. günde yumurtlar. Yumurtanın döllenebilmesi için ise 24 saat gerekir. Bu yüzden sperm hücreleri kadın vücudunda 72 saate kadar yaşayabilir. Yumurtlama öncesinde ve sonrasında cinsel ilişkiye girilirse döllenme gerçekleşebilir. Döllenen yumurta 6-12 gün içinde rahme yerleşir. Erken gebelik testi, ürünün markasına ve çeşidine göre değişse de ortalama, yumurtlamadan 7-10 gün sonrasında gebeliği tespit edebilir. Bu sürede kanda yükselen hamilelik hormonu idrarda tespit edilecek seviyeye gelir. Kullanılan ürünün markası fark etmeksizin aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

 • Sonuç ne olursa olsun testi 2 gün sonra tekrarlayın.
 • Erken yaptığınız testte çıkan negatif sonuçları her zaman kesin sonuç olarak görmeyin. Döllenme düşündüğünüz tarihten biraz daha geç olabilir.
 • Gebelik hormonu her kadında aynı düzeyde artış göstermeyebilir.
 • Pozitif test sonuçlarında düşük ihtimalle adet görülebilir.
 • Gebelik testi olumsuz psikoloji yaratabilir.

Erken Gebelik Testi Nasıl Kullanılır?

gebelik

İki çeşit gebelik testi bulunur. İdrarın bir kap aracılığıyla tutulması ve testin kabın içine yavaşça dokundurulması yoluyla yapılanlar ve testin üzerine istenilen oranda idrar konulan testlerdir. Yapacağınız test üç şekilde sonuçlanacaktır:

 • Çift çizgi: Sonucunuz pozitiftir. Yani hamilesiniz demektir. İkinci çizgi silik olsa da sonucunuz pozitif olur.
 • Tek çizgi: Tek çizgi negatif sonuç anlamını taşır. Yani hamile değilsiniz demektir.
 • Boş: Yaptığınız testte eğer bir sonuç göremiyorsanız bu, testi yanlış yaptığınız anlamına gelir. İdrarı yanlış ya da yeterli miktarda koymadığınızı gösterir. Başka bir test alarak yeniden yapın ve üzerinde belirtilen süreye dikkat ederek uygulayın.

Erken Gebelik Testinde Doğru Sonuç Elde Etmek İçin Yapılması Gerekenler

Erken gebelik testinde doğru sonuç elde edebilmek için dikkat etmeniz gereken bazı kıstaslar vardır:

 • Almış olduğunuz testin son kullanma tarihinin geçip geçmediğine dikkat edin ve testi serin, kuru bir yerde muhafaza ettiğinizden emin olun.
 • Testi yapmadan önceki saatlerde fazla miktarda sıvı tüketmeyin.
 • Kullanma talimatlarını okuyun ve testi burada belirtilen saatlerde uygulayın. Testlerin birçoğu genelde günün her saatinde uygulanabilir.
 • Akan idrarınızı bir kapta biriktirin ve gelen idrarın ilk kısmını akıtarak sonrasını numuneye koyun.
 • Testin kullanım kılavuzunda belirtilen miktarda ve sürede idrar testini tutun.
 • Belirlenen süre sonunda sonucu gözlemleyin.
 • Testin negatif olması sizi üzmesin. Birkaç gün sonra testi tekrar uygulayın.
 • Çizgilerden birinin silik olması durumunda bazı testler pozitif olmayabilir. Bu durumla alakalı testin kullanma kılavuzunu inceleyin. Daha doğru sonuç elde etmek için testi birkaç gün sonra tekrar uygulayabilirsiniz.
 • Numuneye idrarınızı koyarken idrarınızın ilk kısmını akıtın ve sonraki kısmını ilgili bölüme koyun. Uzmanlar bu şekilde uygulanan testlerin daha güvenilir olduğunu belirtiyor.
 • Yaptığınız her testte hamile kalmanın zaman gerektiren bir süreç olduğunu unutmayın.

Normal Gebelik Testi ile Erken Gebelik Testi Arasındaki Fark

Erken gebelik testi, hCG hormonundaki ufak bir artışı bile tespit edebilecek derecede hassastır. Diğer gebelik testlerinde adet olunması gereken ilk gün bile gebeliğin tespit edilmesi olanaksızken, erken gebelik testinde kolayca tespit edilebilir. Erken gebelik testi dışındaki testlerde hCG hormonu seviyesindeki artış ölçülemez. Çünkü henüz hormon seviyesi normal gebelik testlerinin ölçebileceği seviyeye gelmemiştir. Bu ufak artışlar erken gebelik testleri ile ölçülebilir.

Erken Gebelik Testinin Doğruluk Payı

Yapılan araştırmalar sonucunda hamile kalan kadınların %70’inden fazlasında gebelik hormonunun düzeyi, ideal adet gününden 4 ya da 5 gün önce testin ölçebileceği yüksekliğe ulaşıyor. Adet gününden önce uyguladığınız erken hamilelik testinin doğruluk oranı düşüktür. Testi yenilemenizde ve adet zamanında diğer hamilelik testleriyle birlikte sonucu tekrar görmenizde fayda var.

Erken Gebelik Testinin Dezavantajları

gebelik

Yumurta ve sperm hücrelerinin döllenmiş olmasına karşın sağlıklı bir kombinasyon oluşmadıysa ya da döllenen yumurta rahim içine yerleşirken tutunamazsa gebelik başlamadan doğal seleksiyon yoluyla vücuttan atılır. Kadınların birçoğu bu atılımı normal regl kanaması sanır ve hamile kalmadığını düşünebilir. Erken gebelik testiyle saptanan hamilelik doğal seleksiyon yoluyla atılırsa, anne adayı düşük yaptığını bilebilir ve bu durumdan psikolojik olarak kötü yönde etkilenebilir.

Kaynaklar:

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.