Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Erken Menopoz Neden Olur?

Ülkemizde kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda elli bir yaşına kadar kadınların adet gördüğü ortaya çıkmıştır. Elli bir yaşından önce kadınların adet görmemeye başlaması ya da diğer bir tabirle adetten kesilmesi erken menopoz belirtilerinden biridir. Erken menopozu etkileyen oluşumunu sağlayan pek çok durum olabilir. Artık menopoz yaşı düşüyor, peki bunun nedenleri nelerdir ve nasıl önlem alınmalıdır gibi tüm detayları yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Erken Menopozun Nedeni Nedir?

Erken menopoza neden olan faktörler kişinin yaşam tarzından genetik yapısına kadar farklılık gösterir. Yumurtalıkların üretmiş olduğu östrojen hormonları belli bir süre sonra azalır ve artık kişi adet görmemeye başlar. Sigara alışkanlığı yumurtalıkları doğrudan etkilemeyebilir ancak dolaylı bir şekilde yumurtalıkta bulunan hormonları salgılanmasını yavaşlatabilir. Bu da erken menopoz nedenlerinden biri olarak görülür. Yumurtalıkların işlevini kaybetmesi asıl nedendir. Ancak bu nedeni oluşturan pek çok durumlarından sigara yalnızca biridir.

Stres hormonlar üzerinde oldukça etkilidir. Stresin artmasıyla bilikte hormonların salgılanması ve kalitesi de düşer. Bu da erken menopoza neden olabilir. Bir kadının menopoza girme yaşını hesaplanırken annesinin menopoza girme yaşı da oldukça önemlidir. Aşağı yukarı aynı yaşta menopoza girilir. Erken menopoza giren bir anneniz olduysa veya akrabalarınızda bu durum yaygınsa sizler de de erken menopoz görülmesi normaldir.

Kimi zaman bazı rahim hastalıklarından dolayı yumurtalıklar alınabilir. Bu durumda kişinin erken menopoza girmesi oldukça doğal bir sonuçtur. Erken menopoz bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bunlardanvbiri de kanserdir, kanser tedavisi gören kişilerin aldıkları ilaçlar oldukça ağır ilaçlardır. Bunlarda erken menopoza neden olabilir. Bunun yan sıra bazı hormonel ilaçlar da erken menopoza neden olabilir. Hormonların içeriğinde yer alan bazı vitaminler ve mineraller vardır. Eğer bu kişide vitamin eksikliği varsa erken menopoza girebilir.

Erken Menopoz için Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Erken menopoz eğer kalıtsal ise yapacak pek bir şey olmayabilir. Ancak diğer sebeplere karşı kişi önlem alabilir. Düzenli olarak yaptırılan kontroller sayesinde kişi menopoz durumunu kontrol edebilir ve eğer çocuk sahibi olmak istiyorsa bu süreçlerde sağlıklı bir şekilde olabilir. Menopozu ertelemek de mümkündür. Menopoz yaşı ileri tarihlere attıran hormon iğnesi tedavisiyle beraber bir süre daha menopoza girmemeniz mümkündür. Alkol ve sigarayı bırakmanız menopoz yaşınızı ciddi şekilde erteleyebilir.

Alınan vitamin takviyeleriyle birlikte kişi östrojen seviyesini olabildiğince normal seviyede tutabilir ve menopozu biraz daha geciktirebilir. Düzenli yaşam tarzı da kişinin erken menopoza girmesine engel olabilir. Çünkü bazı hormonlar uykuda salgılanır ve gece uykusunu alan kişilerin hormonel açıdan daha şanslı olduğu bilinir. Kişinin stresten olabildiğince uzak durması da alınabilecek en güzel önlemlerden biridir. Sürekli olarak yaptırdığınız kontroller sayesinde menopoz yaşını aşağı yukarı öğrenebilirsiniz ve hormon tedavisiyle birlikte menopoza girme yaşınızı beş yıl sonraya erteleyebilmeniz mümkündür. Ancak kinin sağlık durumu buna elverişliyse bu tedavi uygulanabilir.

Erken Menopozun Zararları Nelerdir?

Erken menopoza girmenin pek çok zarar vardır. Erken menopoza giren kişilerde oluşan belirtiler kişinin günlük hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilir. Aniden basan ateşlenmeler aniden gelen üşümeler bunlardan yalnızca biridir. Hormonlar üzerinde etkili olduğu için kişinin sinirli agresif olması da bu zararlardan biridir. Hormonlar cildi aynı zamanda güzel ve gergin tutar. Salgılarının azalması yani erken menopoz durumunda kişinin cildi daha hızlı bir şekilde yaşlanır. Erken menopoza giren  kadınların kalp damar hastalıklarına daha kolay yakalandığı da gözlemlenmiştir.

Erken menopoz östrojen seviyesini düşürür. Bu durumdan kalp de olumsuz etkilenir. Erken menopozun neden olduğu diğer zararlardan biri de kemik erimesidir. Erkene menopoza giren kişilerin diğer kadınlara oranla daha hızlı bir şekilde kemik erimesi yaşadığı görülmüştür. Östrojen sayesinde cinsel istekler oluşur ve az salgılanması durumunda kişide cinsel isteksizlik görülür. Cinsel ilişki sırasında vajinal kurumalar da bu nedenden dolayı görülebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.