Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Eroinin Zararları Nelerdir?

Eroin diğer bir adıyla diasetilmorfin (diamorfin) demektir. Eroin, yarı sentetik bir afyon alkaloidi türevidir. Eroinin kullanımı ülkemizde yasaktır.

Eroin, vücudumuz için oldukça zararlıdır. Eğer bağımlısı iseniz, kurtulması oldukça güçtür ve sadece beden sağlığınızı değil aynı zamanda sosyal çevrenizi de olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Eroin bağımlısı olmak oldukça kolaydır. Eroin bağımlılığından kurtulmak ise oldukça özen gerektirmektedir. Bunun için doktorunuzdan, ailenizden, arkadaşlarınızdan ve destek gruplarından yardım alabilirsiniz.

Eroin damarlar ve kasların içine enjekte edilebilmektedir. Eroin ölüm konusunda yüksek riske sahiptir.

Eroin Kullanma Belirtileri Nelerdir?

Eroin kullanıcıları, hatta kısa vadede kullanıcı olan kişiler hızla tolerans ve fizyolojik bağımlılık sorunlar ile karşılaşabilirler. Vücudunuzun bir ilaca bağımlı hale geldiğinde, o ilacın fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Bir eroin bağımlılığının oluşması şaşırtıcı derecede kolaydır (hem fiziksel hem de psikolojik açıdan). Zamanla bu durum ise daha kötü bir hale gelmektedir.

Eroin bağımlılığı olan bir kişi, eroini aldıktan 6-12 saatleri sonrasında yoksunluğa düşerek yeniden alma ihtiyacında olacaktır. Akut opioid yoksunluk uyuşturucu sendromunun bir parçası olarak, aşağıda sizlere verecek olduğumuz belirtilere sahip olmaktadır.

 • İlaca duyulan istek.
 • Huysuzluk. Çekilmesi zor depresyon, anksiyete ve korku.
 • Karın krampları.
 • Terleme, burun akıntısı, gözlerde sulanma.
 • Huzursuzluk, uykusuzluk, esneme.
 • İshal.
 • Ateş ve titreme.
 • Kas spazmları, eklem ağrısıyla oluşan titreme.
 • Mide bulantısı ve kusma.
 • Artmış kan basıncı ve kalp atım hızının artması

Afyonlu çekilme genellikle ölümcül olmasa da, zamanla bu kısa tutarlar sizlere yeterli gelmeyecektir ve ilaç kullanmak için büyük çaba göstermeye başlayacak ve yıkıcı hissedeceksinizdir. Bu tehlikeli bir kısır döngüdür. Ne kadar uzun süre eroin kullanmaya devam ederseniz, daha fiziksel hasar, duygusal yıkım ve ilaca olan isteğin artmasına neden olacaktır. Bu aynı zamanda mali olarak da sizleri zor duruma sokacaktır.

Eroin Risk Faktörleri Nelerdir?

Herhangi bir yaş, cinsiyet ya da ekonomik durum farketmeksizin insanlar ilaç bağımlısı haline gelebilir. Ancak, bazı faktörler olasılığını ve bağımlılık geliştirme hızını etkileyebilir. İşte o faktörler;

 • Bağımlılık aile öyküsü: İlaç bağımlılığı, bazı ailelerde daha sık görülür ve büyük olasılıkla genetik yatkınlık içerir. Eğer alkol ya da uyuşturucu sorunları olan bir ebeveyn veya kardeş gibi kan akrabası varsa, bir uyuşturucu bağımlılığı riski daha fazladır.
 • Erkek olmak: Erkekler kadınlardan daha çok uyuşturucu ile ilgili sorunlara sahiptir. Bununla birlikte, bağımlılık bozukluklarının ilerlemesinin kadınlarda hızlı olduğu bilinmektedir.
 • Başka bir ruh sağlığı bozukluğunun olması: Böyle depresyon, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ya da post-travmatik stres bozukluğu gibi bir ruh sağlığı bozukluğu varsa, uyuşturucu bağımlılığı daha olasıdır.
 • Akran baskısı: Akran baskısı, özellikle gençlere yönelik istismar, eroine başlangıçta ​​güçlü bir faktördür.
 • Aile katılımının olmaması: Ebeveyn denetiminin eksikliği, mümkün olduğunca zor aile durumları veya ebeveynleri ya da kardeşleri ile bir bağ eksikliği olan kişilerde bağımlılık riski daha fazladır.
 • Anksiyete, depresyon ve yalnızlık: Kişiler eroin kullanarak psikolojik duygularla başa çıkmaya çalışmaktadır ve bu sorunları daha da kötü yapabilmektedir.
 • Son derece bağımlılık yapan ilaçlar: Böyle uyarıcı, kokain ya da ağrı kesiciler gibi bazı ilaçlar, diğer ilaçlara göre bağımlılığın daha fazla oluşmasına neden olmaktadır. Ancak, daha az bağımlılık olarak kabul ilaçları – “ışık ilaçlar” olarak adlandırılan – uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı konusunda sizlere zarar verebilmektedir.

Eroinin Zararları Nelerdir?

Eroinin vücudumuza ve çevremize oldukça fazla zararı bulunmaktadır. Zararlar genellikle kısa süreli etkileri ve uzun süreli etkileri olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

1.Bulantı ve Kusma

hamilelikte-bulantı-kusma2

Bulantılar ve kusmalar, eroinin sizlere kısa dönemde yapmış olduğu zararların başında gelmektedir. Kişiler bu dönemde genellikle bulantılarından dolayı yemek yemekte zorluk çekmektedirler. Bu yüzden kilo kayıpları bu evrede yaşanmaya başlamaktadır.

2.Cilt Kızarması

cilt-kızarıklığı

Kısa dönemdeki zararlarından birisi de cilt kızarmalarıdır. Cildinizin üzerinde meydana gelen bu kızarıklıklar oldukça belirgin olmaktadırlar. Kızarmaların yanı sıra ayrıca şiddetli kaşınmalara da neden olabilmektedir.

3.Kuru Ağız

agiz-kurulugu

Eroin kısa dönemde kişilerde ağız kuruluğu ve ağız kokusuna neden olmaktadır. Bu kişileri oldukça kötü etkilemekte ve yemek yeme düzenlerini de bozmaktadır.

4.Düzensiz kalp Atışları

138524

Kalp ve solunum sistemlerini içeren eroin etkileri son derece ciddi, hatta ölümcül olabilmektedir. Düzensiz kalp atışları aynı zamanda nefes alımını yavaşlatarak kişilerin yaşamını tehdit etmektedir. Bu acil tıbbi yardıma neden olabilmektedir.

5.Uyuşukluk

omuz-ve-kol-agrisi

Eroinin kısa zamanda kullanılmasının vücudumuza bir diğer kötü etkisi ise, bedenimizde oluşturmuş olduğu uyuşukluk hissidir. Bu uyuşukluk kimi zaman beyninizi de etkileyerek zihinsel işlevlerinizi de kötü etkilemektedir.

6.Kilo Kaybı

kilo-kaybi-ve-halsizlik

Kilo kaybı, eroinin uzun süreli kullanımından dolayı kaynaklanmaktadır. Kısa süreli kullanımlarda meydana gelen bulantı, kusma, ağız kuruluğu gibi sorunlar uzun kullanımda belirgin kilo kayıplarına neden olmaktadır. Bu sağlıksız kilo kayıpları ise kişilerin bağışıklık sistemini kötü etkilemektedir.

7.Bağırsak Sorunları

Mide-bağırsak-sistemi-rahatsızlıkları-tedavisi-biorezonans

Uzun süreli eroin kullanımı, bağışıklık ve yeme düzeninizi etkilediği için kronikleşen bağırsak sorunlarına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra kabızlık da görülmektedir.

8.Cinsellik

cinsellik-duymadiklariniz-m

Uzun vadede eroin kullanan kişilerde, cinsel işlevlerinde bir azalış meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra kadınlarda da regl döneminde dengesizlikler ve buna bağlı olarak şiddetli ağrılar oluşmaya başlamaktadır.

9.Akciğer Sorunları

akciğerler

Eroin sizlerin de tahmin ettiği gibi, akciğerinizi kötü bir şekilde etkilemektedir. Akciğer sorunları kapsamında eroinin uzun süreli kullanımında tüberküloz ve pnömoni sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

10.Karaciğer Hastalığı

170720131239050646761

Uzun vadede eroin kullanımı da aynı zamanda karaciğerinizi etkileyerek düzgün çalışmasına engel olmaktadır. Bunun sonucunda ise, kalp kapak enfeksiyonu ya da daraltılmış damarlar gibi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

11.Damarlardaki Sorunlar

damar,S53LDOWuaUK5l1KQt0L4wA

Bunlara ek olarak damardan kas ve deri altından alacak olduğunuz eroin, aşağıdaki durumlara neden olmaktadır;

 • Kan yoluyla bulaşan hastalıklara maruz kalma: Eroin kullanıcıları sık sık iğneler ve diğer uyuşturucu kullanma araçları paylaşmak dolayı HIV ya da hepatit B veya C Hepatit B ve C kapma riskleri oluşmaktadır.
 • Kan damarlarındaki hasar: Eroin kullanıcıları, çökmüş sertleşmiş veya yaralı damarlarında ortaya çıkan, bir gün ilacı birkaç kez enjekte edebilir. Hasarlı damarlar yara iyileşmesi engel olabilir alanı, kan dolaşımını kısıtlamak.

12.Apse veya Selülit Oluşumu

dis-apsesi-hafife-alinmaz--5192820

Kirli iğneler kullanarak veya kirli cilt içine enjekte olan eroin enfeksiyona neden olabilir. Enfekte dokular iltihaplı ve şişmiş (selülit) olabilir ya da bir irin dolu cebi (apse) oluşturabilir. Eğer tedavi edilmezse, bir apse ya da selülit doku ölümü, amputasyon veya tüm sistemi tehdit eden bir enfeksiyona yol açabilir.

13.Eroinin Katkı Maddeleri ile Etkileşimleri

13f1e40c9a8bc879fe48689cda01f668

Sokak düzeyinde satılan eroinler saf değildir. Bu neredeyse her zaman bir veya daha fazla katkı maddesi ile karıştırılmaktadır. Kullanıcılar ilacı enjekte etmekte ve ayrıca sulandırmak için maddeler enjekte etmektedir. Vücudunuzun eroine yanıt verdiğinde, aynı zamanda ilacı kesmek için kullanılan katkı maddelerine tepki verir. Bazı durumlarda, bu reaksiyonlar ölümcül olabilir.

14.Kazalar ve İntihar

denizlide-lise-ogrencisi-okulda-intihar-etti2

Bir ilaç bağımlısı, eroin süresi etkisi altında tehlikeli faaliyetler yapmaya daha yatkın olmaktadır. Ayrıca eroin bağımlısı insanlar bağımlısı olmayan insanlara göre daha çok intihar etmeye meyillidirler.

Aşırı Doz Alımı Belirtileri ve Semptomları Nelerdir?

 • Nefesin yavaşlaması – potansiyel olarak solunum durması ile sonuçlanır.
 • Kardiyovasküler çökmesine neden olmaktadır – kalp atış hızını yavaşlatmaya ve kan basıncı düşürmektedir.
 • Beyin ve diğer organlara yeterli kan akışını sağlanmaması kalbi de etkiler – düzensiz kalp hızı ve ritmi oluşur. Olası kalp durması meydana gelebilir.
 • Kalp kası ve astar ölümcül enfeksiyonlara (bulaşıcı endokardit) daha duyarlı olmak.
 • Deliryum dahil derin mental durum değişiklikleri oluşabilir.
 • Kas kasılmalarına neden olması
 • Bilinçsizlik oluşmakta ve kişi komaya düşmektedir.

Bu durumlarda kişinin derhal acil tıbbi tedavi olması gerekmektedir, yoksa aşırı dozda eroin  ölüme yol açabilir. Aşırı doz eroin kullanan kişiler narkotik etkisini dengelemek için solunum desteği, intravenöz sıvı ve acil ilaç gerekebilir. Böyle birini görürseniz acilen doktor çağırmanız gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.