Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ertesi Gün Hapı Hamileliği Önler Mi?

Hormonal ilaçlar arasında değerlendirilen ertesi gün hapı, gebelik önleyici role sahip bir ilaçtır. Acil korunma yöntemi olarak bilindiği için kesinlikle devamlı kullanılmamalıdır. İçerisinde yoğun miktarda östrojen ve progesteron hormonu barındırır. O nedenle bir adet döngüsü içerisinde birden fazla alınması önerilmez. Aksi taktirde ara kanama, yumurtalık kistleri veya adet gecikmesi gibi birtakım sağlık sorunları ortaya çıkartabilir.

Devamlı kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin işlevsiz hale gelmesi durumunda alınması gerekir. Örneğin; cinsel ilişki esnasında prezervatifin yırtılması, doğum kontrol hapının unutulması, geri çekme yönteminde sperm girişi ve rahim içi araçlarının yerinden oynaması gibi birtakım olası durumlarda alınmalıdır.

Ertesi Gün Hapının Etkisi Nasıl Anlaşılır?

gebelik önleyici

Yüksek hormon içeriğine sahip olan ertesi gün haplarının etki gösterdiğini adet döneminizden anlayabilirsiniz. Eğer adet döngünüz zamanında başlamışsa, hapın etkisini gösterdiği anlaşılır. Ancak adetiniz bir iki gün önce veya bir iki gün sonra da gelebilir. Böyle durumlarda da yine hapın işe yaradığı söylemek mümkündür. Ancak hap alımına rağmen adet gecikmesi yaşanıyorsa mutlaka gebelik testi yapılmalıdır.

Ertesi Gün Hapı Hamileliği Nasıl Engeller?

ertesi gün hapının etkisi

İçerisinde yoğun şekilde progesteron hormonu barındıran ertesi gün hapı, yumurtalıklarda oluşan olgun yumurta hücresinin atılımını engelleyerek etkisi gösterir. Çalışma mekanizmasının asıl amacı, rahmin yapısını değiştirerek olgunlaşan yumurtanın döllenmesini engellemektir. Dolayısıyla yumurta hücresi döllenemediği için uterusa tutunamayacak ve adet döngüsü ile birlikte dışarı atılacaktır.

Ancak uterusa yerleşmiş bir döllenmiş yumurta hücresi varsa, ertesi gün hapı geçerliliği kaybeder. Ayrıca ertesi gün hapının var olan gebeliği sonlandırma gibi bir işlevi de yoktur. Yeni kürtaj yerine kullanılabilen bir ilaç değildir. Yıl boyunca en son aşama olarak sadece 3-4 kez kullanılabilir. O nedenle korunma yöntemi olarak iğne, prezervatif, doğum kontrol ilacı ve spiral gibi alternatifler tercih edilmelidir.

Pek çok kadının başvurduğu ertesi gün haplarının etkililiği için mutlaka kullanım süresine dikkat edilmelidir. İlaçların prospektüsünde de yazdığı gibi ertesi gün hapları ilk 72 saat içerisinde alınması gerekir. 72 saat sonra etkililiği kaybolacaktır. Özellikle ilk 24 saat çok önemlidir. Bu süre zarfında alındığında %95’lere varan etki gösterebilir. Ancak her geçen gün etki mekanizmasında düşüş olacaktır.

Ertesi Gün Hapı Gebeliğe Zarar Verir Mi?

gebelikte ertesi gün ilacı

Acil korunma yöntemi olarak bilinen ertesi gün hapı, zaman zaman kadınlar tarafından farkına varılmadan hamilelik döneminde de alınabilir. Bu durumun özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde görülmesi muhtemeldir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan anne adayı, bebeği için endişe duyabilir. Ancak ertesi gün hapının bebek için hiçbir sakıncası yoktur. İlacın içerisinde gebelik döneminde artış gösteren progesteron hormonu vardır. Bu nedenle endişe edilecek bir durum söz konusu değildir. Bebeğin gelişimi yine sağlıklı bir şekilde devam edecektir.

Ertesi Gün Hapına Rağmen Hamile Kalınır Mı?

ertesi gün ilacı ve gebelik

Cinsel bir birliktelik söz konusu olmuş ise ertesi gün hapı kullanılmasına rağmen gebelik riski vardır. İlaç zamanında alınmamışsa veya ilk 72 saatin sonuna doğru alınmışsa gebelik olasığı daha fazla artacaktır. Ertesi gün ilacı, ilk 24 saat içerisinde doğru şekilde alınmış olsa dahi hapın %5 oranında hamilelik oluşturma riski vardır. Bu nedenle %100 korur diyerek kesin konuşmak yanlış olacaktır. 100 kadından 1 veya 2 tanesi hamile kalabilir.

Ertesi Gün Hapı İlerde Hamile Kalmayı Engeller Mi?

ertesi gün ilacın gebelik önlemesi

Gebeliği engelleme işlevine sahip olan hapların etkisi sadece bir adet dönemi içerisinde geçerlidir. Yani kadın ilaç alımından sonra adetini gördüyse diğer aylarda da yine ovulasyon dönemlerinde yumurtlamaya devam edecektir. O nedenle ertesi gün ilaçlarının sadece kullanıldıkları dönemde hamileliği engellediği söylenebilir. Dolayısıyla ileride gebe kalmak için risk yaratmaz.

Kadın yine normal menstrual döngüsüne devam ederek adetini görecek ve hamilelik planları yapabilecektir. Ancak zaman zaman bu ilaçlar yumurtlamayı baskıladıkları için erken kanama, adet gecikmesi veya ara kanama gibi geçici düzensizlikler yaşayabilirler. Görülen bu tür kanama düzensizlikleri tamamıyla ilacın içerisindeki hormonlara bağlıdır. İlaçtan sonraki 2 ay içerisinde regl düzeniniz yine eski haline dönecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.