Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Esmerler İçin Renkli Lens Seçimi

Göz beş duyu organımızdan en önemlilerindendir. Göz nesneleri, birçok kişiyi görmemize ve tanımamıza neden olur. Dış görünüşümüze bu kadar önem verirken göz bakımına ve sağlığına verdiğimiz değer ne yazık ki yeterli değildir. Bu da zamanla gözlerimizin bozulmasına neden olarak sonuçlara göre yetimizi kaybedinceye kadar devam edebilmektedir. Bu durum ancak eksikliğinde değerini anladığımız bir durumdur. Ancak göz sağlığına her zaman dikkat etmeli ve her zaman seçici olmalıyız. Göz oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Bu hassas yapısından dolayı zarar gördüğü zaman tedavisi zaman zaman zorlayıcı ve ince bir ameliyat isteyen bir durumdur. Gözlerin yeterli derecede görememesi hem kişinin fiziksel sağlığını bozmakta aynı zamanda psikolojisini de olumsuz etkilemektedir. Bu durum sonucu kişi çeşitli tedavi yöntemlerine başvurarak kendisine bir yöntem bulma çabasına girer. Gözlere zarar verecek en önemli şey uzun süre odaklandığımız nesneler ile aramızdaki göz mesafesini koruyamamaktan kaynaklanır. Bu korumayı nesneleri ile genellikle iki karış kadar bir ölçü biçerek koyulması gerekmektedir. Biz de bu yazımızda esmerler için renkli lens seçimini anlatacağız.

Gün geçtikçe gözleri daha da hassas olan küçük çocukların elinde bile tabletler, akıllı cep telefonları bulunmaktadır. Yetişkinler için de bu durum pek de farklı değildir. Durum böyle olunca da küçük büyük demeden gözler hızlı bir şekilde bozulmaktadır. Göz hastalıkları oldukça çeşitlidir. Bu göz hastalıkları genellikle çok küçük yaşta çocuklarda ve aynı zamanda yılların yıpranmışlığını taşıyan yaşlı bireylerde daha çok rastlanmaktadır. Göz muayenesini gözü bozuk olan olmayan her kişi mutlaka yaptırmalıdır. Çünkü bu hastalıklar çok büyük problemler ile başlamaz ancak devamında bu göz problemleri kişinin gözünü kaybetmesine bile neden olabilir. Özellikle kadınlar makyaj ürünlerini iyi seçmelidirler. Çünkü makyaj ürünlerinin içerisinde bulunan katkı maddeleri gözle temas halinde olduğundan dolayı göz bu katkı maddelerinden olumsuz etkilenecektir. Aynı zamanda bu makyaj ürünlerinin uzun süre gözde kalışı göze zarar verecektir ve aynı zamanda kadınlar sık sık bu makyaj ürünleri ile uyumaktadır. Bu da gözlerin zamanla bozulmasına neden olmaktadır. Gözlerin bozulmasının diğer bir sebebi de gözlerin yeterince günlük temizlikten payını almamasından kaynaklanır. Sabah akşam en az iki kere özel bir yıkama jeli ile gözlere uygulanabilecek ve zarar vermeyecek özellikte olan ürünlerle yüzünü yıkamalıdırlar. Bu temizlikler mutlaka yapılmalı gerekli olan kontroller mutlaka yapılmalıdır.

Göz Hastalıkları

Göz hastalıkları yaş grubuna göre ve kalıtsal hastalıklara göre şekillenmekte ve değişiklik göstermektedir. Her hastalıkta olduğu gibi göz hastalıklarından da erken teşhis oldukça önemlidir. Bazı hastalıkların teşhisi diğerlerinden biraz daha zor olabilir, bu da yanlış tedavi yöntemlerinin devamını getirir. Bu da kişinin olan hastalığını giderek ağırlaşmasına neden olur. Bu yüzden bazı belirtileri bilmekte yarar vardır. Bu belirtileri taşıyan hastalıklardan bazılarını yazımızın devamında yer verdik. Bu hastalıkların net belirtileri vardır. Bu belirtileri bilmek kişinin hangi şikayetle doktora gideceği hakkında sizlere fikir verecektir.

Miyop; Gözlerde bulunan kısımların hasar görmesinden kaynaklı oluşan bu hastalık kişinin uzağı görmesini zorlaştırır. Bu da kişinin sürekli olarak gözlerini kısarak uzağa bakmasına neden olur. Hatta birçok araba kullanan kişi de bu hastalık ile karşı karşıyadır. Ancak bu, araba kullanan kişiler için hayati tehlike de taşımaktadır. Bu nedenden dolayı kişi bu hastalıkla karşılaştığında mutlaka doktora gitmelidir.

Hipermetropi: Hipermetropide kişi özellikle yakın bir işle uğraştıkları zaman bir süreden sonra gözden yansıma yapan ışıklar zarar görerek kişi yakını göremez hale gelir. Bu durum karşısında kişi zamanla yakını göremez ve yakınında bulunan nesneleri, kişileri seçemez hale gelir. Bu durum karşısında kişi mutlaka uzman bir hekime gitmelidir. Her göz hastalığında olduğu gibi ilk tedavi seçeneği gözlük kullanmaktır. Doktorunuz sizlere uygun testler ve incelemeler yaptıktan sonra sizlerin yakını görme yetisini tekrar kazandıracak olan numaralı gözlüklerden birini uygun görür ve bunu kullandığınız takdirde bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Gözlük ve Kontakt Lens

Kişiler genellikle göz rahatsızlıkları yaşadıkları durumda doktorların en sık uyguladığı tedavi yöntemlerinden biri de gözlük kullanımıdır. Numaralı camları sayesinde göz hastalığının olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak normal bir şekilde yaşamınızı sürdürmenizi sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda gözlük kullanımı kişi tarafından istenmeyebilir. Bu durumda kontakt lensleri tercih etmektedirler. Lensler kullanım açısından oldukça rahat olsa da temizliği de ayrıca bir özen istemektedir. Kişi lens suyunu düzenli olarak kullanmalıdır. Aksi halde gözde kuruluk meydana gelir, bu da kişinin göz rahatsızlığını daha da ileri boyutlara taşımaktadır. Kişide eğer bir göz rahatsızlığı varsa kendi isteğine göre lensleri kullanmamalıdır. Lensleri seçerken kişi mutlaka uzman bir doktorun tavsiyesini almalı ve buna uygun bir şekilde lens kullanmalıdır.

Esmerler İçin Renkli Lens Seçimi

Lens seçiminde lens renginin yüzde doğal durması oldukça önemli bir konudur. Renkli lensler sayesinde kişi renkli göz görünümüne sahip olur. Bu görünüme sahip olmak için ise kişi mutlaka doğal bir lens tonu seçmelidir. Genellikle kişi lens seçiminde bulunurken ten rengine göre bir ton seçmelidir. Bu kişinin estetik açıdan daha hoş durmasına neden olacaktır. Esmer kişiler hem göz sağlığını korumak için hem de estetik açıdan hoş durması için genelde ten renginin karşıtı bir lens seçmelidir. Genelde bal rengi tonunda olan kontakt lensleri seçmektedir. Bu kişi için oldukça doğal görünüm veren bir doğru seçimdir. Aynı zamanda yeşil tonları da esmer kişiler için harikalar yaratmaktadır. Yeşil tonları genelde kişinin ten rengini ortaya çıkarmakta ve aynı zamanda kişinin hoş bir görünüm içerisine girmesine de neden olmaktadır.

Diğer seçenekler arasında ise gri tonlarda olan lens seçimleridir. Bu kişinin mavimtrak bir görünümü kazanmasına neden olmaktadır. Lens kullanan kişiler lens renklerini ortaya çıkarmak için genelde ağır göz makyajı yapmaktadır. Ancak doğal tonlarda ve ten rengine uygun bir seçim yaptığı takdirde kişinin lensleri zaten kendini belli edecek ve ayrıca bir makyaj yapmasına da gerek kalmayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.