Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Esrar Kanser Yapar Mı?

Son zamanlarda uyuşturucu maddeler daha doğrusu bilincin kapanmasına yol açan zararlı maddeler gençler, yaşlılar ve hatta çocuklar tarafından tüketilmektedir. Bunlar genellikle bitkilerden elde edilmekte olup ülkemizde satışı ve yetiştirmesi yasak olan şeylerdir. Ne yazık ki tüm yaptırımlara rağmen bu maddeleri kullanan kişi sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Esrar, kenevir bitkisinin parçalarından elde edilen ve kullanıldığı takdirde kişinin bilincini neredeyse kapalı denilecek hale getirip sarhoşluk veren bir maddedir. Etkileri sadece bu kadar ile de sınırlı değildir. Asıl adı marijuana olan ancak halk arasında esrar adı ile bilinen bu madde genellikle Meksika’da yetiştirilmektedir. Bir zamanlar satışı da yetiştirilmesi de serbest olan bu madde birçok kişinin hayatına mal olduğu için kullanımı ve satışı yasaklanmıştır.

Geçmişe baktığımızda esrarın Şaman dönemindeki insanlar tarafından yoğun olarak kullanıldığını görebiliriz. Ancak yüksek doz kullanımda bu maddeyi kullandıktan sonra halüsinasyon gören kişiler geleceği gördüklerini iddia ederek bu şekilde geçimlerini sağlar ve bu şekilde toplumda meşru bir hale getirirlerdi.

Her zararlı maddenin bir yararlı yanı olsa da esrar ve türevlerinin insan sağlığına en ufak bir katkıları yoktur. Sadece insanları gerçekten uzaklaştırarak mutlu olduklarını sanmalarına neden olur. Ancak bu sırada kişide ölümcül darbeler bırakır. Bu darbelerin ilkinde insanlar değişimi fark etmese de çok geçmeden kişi de önce iştahsızlık ve mide bulantıları başlar. Bunu aşırı su ihtiyacı takip eder. Çünkü hormonların tamamını olumsuz etkileyen esrar salgı bezlerinin salgıladığı maddelerinin azalmasına neden olur. Aynı zamanda unutkanlık ve sersemlik hem kişinin sağlığına zarar vermekte hem de kişinin sosyal yaşantısını oldukça olumsuz etkilemektedir. Bunların yanı sıra esrarın bir de kanser ile bağlantısı vardır. Bu kadar hücreye zarar veren bir maddenin kanser ile elbette ilişkisi vardır. Şimdi sizler ile esrarın kanser ile olan bağlantısını paylaşacağız

Esrar ve Kanser İlişkisi

Sigara ve benzeri bir çok sistemi etkileyen zararlı alışkanlıkların en tehlikelerinden biri olan esrar elbette kansere yol açmaktadır. Çünkü esrar ile birlikte kişinin beynindeki tüm sinir sisteminin dengesi bozulmakta ve sinir uçları da uyuşarak yıpranmaktadır. Bu da kişinin ciddi felç belirtili kanser ile bağlantısını kurmamıza yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda en önemli ve en yaygın görünen kanser çeşitlerinden biri olan akciğer kanseri de kişinin ciddi şekilde hayatını olumsuz etkilemektedir. Esrar sigara gibi filtreli içilebilen bir uyuşturucu türü değildir. Bu nedenden dolayı daha fazla nefes çekme durumu hissedilir. Bu da akciğer kanserini tetikleyen en etkin durumlardan biridir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.