Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Estetik Ameliyat Çeşitleri

Son yıllarda tıp ve tıbbi teknolojilerdeki hızlı gelişim, estetik operasyonlarda da yeni bir çağ açmıştır. Gerek sağlık sorunları gerekse sadece estetik kaygılar sebebiyle yapılan , uzman doktorlar ve uygun ekipman seçimiyle gerçekten çok iyi sonuçlar vermektedir. Aslında yeri gelmişken sağlık sorunları sebebiyle yapılan operasyonlarla, estetik kaygılar sebebiyle yapılan cerrahi müdahaleleri birbirinden ayırmak gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Kişinin doğumla, genetik olarak sahip olduğu yarık damak, yapışık parmak gibi anomaliler ya da bir kaza sonucu meydana gelen yanık, kesik, kol ya da bacak kopmaları gibi yaralanmalar ya da sonradan edinilen çeşitli deri ve yumuşak doku tümörleri, uzun süre iyileşmeyen yaralar, kemik ve kıkırdak dokudaki kayıplar, şekil bozuklukları, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’nin ilgi alanındadır. Estetik cerrahi ise, Plastik ve Rekonstrüktif cerrahinin bir dalı olmakla birlikte tıbbi problemlerden çok estetik problemlerle ilgilenir. Biz de bu yazımızda estetik ameliyat çeşitlerini anlatacağız.

Estetik Ameliyat Nedir?

Vücudun daha güzel, mükemmele daha yakın olması, kişinin buna bağlı ruhsal sorunlarını da ortadan kaldırması açısından önemli girişimlerdir ve mutlaka bir plastik cerrah tarafından yapılması gerekir. Uzmanlığını Plastik Cerrahi alanında yapan cerrahlar aynı zamanda estetik cerrahi eğitimi de alırlar. Eğitimin yanı sıra deneyim de gerektiren estetik ameliyatları yapmakta tek yetkili cerrah, bir plastik cerrahtır. Estetik cerrahi çoğu zaman tıbbi problemlerle iç içe geçmiş estetik problemleri ortadan kaldırmak için uygulanır. Burun estetiği sadece kemersiz ya da kalkık bir burun için değil aynı zamanda sağlıklı nefes alabilmek için de gereklidir ya da çok büyük memelerin sebep olduğu duruş bozuklukları da estetik ameliyatla düzeltilebilir. Genel bir tanımlama yapmak gerekirse estetik ameliyat; kişinin düzgün, orantılı bir vücuda kavuşması için yapılan ameliyatlardır diyebiliriz. Kişinin anatomik yapısı ve yaşam biçimi de dikkate alınarak yapılır. Lazer uygulamaları, yağ enjeksiyonları ya da implantlar kullanılabilir.

Estetik Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde en sık yapılan estetik ameliyatlar; meme, burun, yüz germe, göz kapağı, kulak kepçesi ve yağ aldırma olarak bilinen vücut kontur cerrahisi uygulamalarıdır.

Yüz Bölgesi Operasyonları

Herkesin çevresinde bu operasyonlardan bir ya da birkaçını geçirmiş birileri mutlaka vardır. Zira günümüzde çok fazla karşılaşılan nefes alma zorluğu, burun içi eti gibi problemlerin çözümü yüz bölgesi operasyonlarına dahildir. Rinoplasti olarak bilinen burun düzeltme ameliyatları, kırık burun operasyonları, kaş kaldırma işlemleri, botox ile bölgesel şişirme operasyonları, kırışıklık giderme operasyonları gibi yüzü ilgilendiren operasyonların geneline yüz bölgesi operasyonları diyebiliriz. Aynı zamanda göz bölgesi, köz kapağı operasyonları, göz altı torbalarının giderilmesi işlemi de yüz bölgesi operasyonlarındandır. Bu kategoriye dahil olan çene operasyonları, fonksiyonel bozuklukları gidermekte önemli yer alır. Küçük yaşta problem olmaya başlayan, kulak kepçesinin bozukluğunun giderilmesi için yapılan operasyon da bu kısıma dahildir. Çok basit görülse de, aslında riskli sayılabilecek bir operasyon olan Nevüs aldırma (Ben aldırma) operasyonu da sık uygulanan estetik ameliyatlardandır.

Gövde Bölgesi Operasyonları

Boynun altından, karın kısmına kadar olan bölümü kapsayan operasyonların genel adıdır. Meme düzeltme kategorisi altında inceleyebileceğimiz meme büyütme ya da meme küçültme operasyonları, göğüs dikleştirme, meme ucu estetiği bu kategoridedir. Memenin aşırı büyük olması sırt ve boyun bölgesinde kas gerilmelerine, pozisyonel bozukluklara sebep olabilirken, aşırı küçük göğüs ise kişinin kendi vücudundan memnun kalmamasına sebep olabilir. Bu durumda meme operasyonları kadınlar için sıklıkla başvurulan alandır. Göğüs bölgesinde problem yaşayanlar sadece kadınlar değildir. Erkeklerde de “jinekomasti” olarak bilinen memenin kadınlardaki gibi büyüme eğilimi göstermesi durumu söz konusu olabilir. Jinekomastinin çözümü olan jinekomasti operasyonu, yani erkek memesi küçültmesi, düzleştirilmesi gibi operasyonlar da gövde bölgesi operasyonlarına dahildir. Bölgesel yağ alma olarak bilinen “liposuction” işlemi de gövde bölgesi operasyonlarındandır ve sıklıkla tercih edilir. Aynı şekilde kilo vermiş veya aşırı kilolarından şikayetçi kişilerin sıklıkla başına gelen kol sarkması durumunun çözümü, kol estetiği de gövde operasyonlarına girer. Özellikle doğum sonrası yaşanan sıkıntılar, hamileliği yeni atlatmış kadınları estetik operasyonlara yönlendirmiştir. Bunlardan en sık tercih edileni ise karın germe operasyonudur. Cerrahi bir işlem olan karın germe operasyonunun sonuçları genellikle yüz güldürücüdür. Özellikle değinmek istediğimiz husus ise, göğüs kanseri sonrası kaybedilen memenin tekrar oluşturulması işlemidir. Silikon uygulamasıyla ya da liposuction uygulamasıyla alınan yağın göğüs bölgesine enjektesiyle gerçekleştirilebilir. Göğüs kanserini atlatan her kadının düşündüğü işlemdir.

 

Bel Altı Bölgesi Estetik Operasyonları

Küçük yaşlardan itibaren ortaya çıkan ve halk arasında “parantez bacak” olarak adlandırılan fiziksel bozukluğun çözümü olan çarpık bacak düzeltme operasyonu, bacak inceltme ve bacak derisi germe operasyonları, parmak uzunluğundan şikayetçi olanların sıklıkla başvurduğu ayak estetiği operasyonları, erkeklerde ve kadınlarda aşırı büyüklükteki poponun küçültülmesi veya genelde kilo vermiş kişilerin başvurduğu popo dikleştirme operasyonu, bel altı bölgesi estetik operasyonları kategorisine dahildir. Günümüzde bel altı estetik operasyonlarına yüksek talep oluşmuştur.

Vajina ve Penis Estetiği

Günümüzde sıklıkla başvurulan operasyonlardır. Bazı erkekler penis boylarından, kalınlığından ya da şeklinden memnun olmayabilir. Sünnet sırasında yapılan yanlış kesim sonucu derinin kısa olması, penis boyunun aşırı kısa olması, penisin ince olduğunun düşünülmesi gibi sebepler çoğu zaman bunların yol açtığı psikolojik sorunlar, kişiyi estetik operasyona yönlendirebilir. Bu gibi durumlarda kalınlaştırma operasyonu için liposuction yöntemiyle vücudun belirli bir bölgesinden alınan yağ, penis bölgesine enjekte edilerek kalınlaştırma sağlanabilir. Ya da cerrahi operasyonla penis derisinin kısaltılması, uzatılması sağlanarak bölgedeki görünüm düzeltilebilir. Penis estetiği sayesinde yaşanan yamukluk problemleri de giderilebilir. Kadınlarda da vajinal yapı bozuklukları görülebilir. Yapı bozukluğuna bağlı olarak genişleme ya da yaş ilerlemesi dolayısıyla sarkma meydana gelebilir. Yaş ilerlemesine ya da bilinçsiz cinsel hayata bağlı olarak oluşan genişleme için Vajinoplasti (Vajina Daraltma), vajinal bölgesinin renginden şikayetçi olanlar için Genital Bölge Beyazlatma operasyonu, orgazm problemi yaşayan ve vajinal şeklinden memnun olmayan bireyler için Klitoral Hudoplasti (Klitoris Düzeltme), Labioplasti (İç ve Dış Dudak Düzeltmesi), evlilik öncesinde bekaret durumu ile alakalı endişe yaşayan kadınlar için kızlık zarı dikimi (himenoplasti), yine dış vajina görüntüsünden haz etmeyenler için ise Labia Majore Estetiği (Vajina dudağı estetiği) operasyonları günümüzde çoğu kişiye uygulanmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle beraber lazer operasyonlar ya da yağ enjeksiyonu gibi teknikler türemiştir.

Diğer Estetik Operasyonlar

Günümüzde kelliğin çözümü olarak sunulan saç ekimi sıklıkla karşımıza çıkmaktadır ve  bir estetik operasyondur. Özellikle yaşlanan ya da kalıtsal olarak ailesinde kelliği mevcut olan bireyler saç ekimine yönelirler. Bazı kişilerde saçkıran hastalığının tedavisi gecikirse, bölgesel kellikler meydana gelebilir. Fiziksel bir travma sonrası oluşan saç yoksunluğunu gidermek için de saç ekimine başvurulabilir. Kadınların günümüzde sıklıkla başvurduğu kirpik ekme operasyonu da aslında saç ekimine benzer bir yöntemle gerçekleştirilir. Ense kısmından alınan saç kökünün kirpiklere yerleştirilmesiyle kısa sürede artış gerçekleştirilir.

Ne sebeple olursa olsun cerrahi bir operasyon söz konusu ise, vücut sağlığına ve bütünlüğüne faydası ya da zararlarının ortaya konması gerekir. Genel olarak estetik operasyonlar için, faydalı ya da zararlı demek mümkün olmamakla beraber, gerçekten gerekli olup olmadığı düşünülmelidir. Kişi kendisindeki yapı bozukluğunu gidermek için zorunlu olarak estetik operasyon yaptırabilir. Örneğin, burun kemiğinde yamukluk, yani deviasyon yaşayan kişilerde baş ağrısı, horlama ya da nefes almakta zorluk görülür. Bu kişilerin sağlıkları açısından estetik operasyon geçirmeleri yararlarına olacaktır. Estetik operasyonu istemenin sebebi psikolojik bir rahatsızlık da olabilir. Kişi, fiziği düzgün olsa da estetik operasyona sürekli başvurur ve neticesinde “estetik bağımlılığı” kavramı ortaya çıkar. Bu durum fiziksel sağlığı etkilemese de kişinin moralini sürekli bozacak bir psikolojik rahatsızlığa işaret edebilir. Kişi geçirdiği estetik operasyondan sonra amacına ulaşamayabilir, sonuç hayal ettiği görüntüden farklı olabilir. Bu da kişinin moralini bozabilecek sebeplerdendir. Görüldüğü gibi, operasyonların yan etkilerinden ziyade kişinin psikolojisi ve istediği görünüm, estetik operasyonlarda önemli faktörlerdir. Estetik ameliyat düşünüldüğünde mutlaka ama mutlaka bir plastik cerraha danışılmalıdır. Hemen her gün  sosyal, görsel ve basılı medyada bir estetik faciasıyla karşılaştığımız şu günlerde, vücudunuza dokunacak kişinin mutlaka plastik cerrahi alanında uzmanlaşmış bir tıp doktoru olması gerektiğini sakın unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.