Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Estetik Ameliyattan Sonra İz Kalır Mı?

Estetik, insanoğlunun zihnini, yüzyıllardır meşgul eden bir mesele. Çok kısa ve basit olarak “güzellik” şeklinde tarif edilebilecek olan “estetik” kelimesi aslında daha fazla anlamlar içerir. Bir şeyin tek başına “güzel” olması değil, parçası olduğu bütüne uyumlu olması da beklenir. Tabi aslında hepsinden önemlisi, algılanış biçimi. Gençlik ve güzellik her çağda önemini korumuş bir meseledir. Pek çok değişkene bağlı olarak, kendisi de değişen, gelişen bir estetik algısı… Bu sebepledir ki, giyim-kuşam, saç modelleri, dekorasyon, mimari, sanat, sürekli bir değişim ve gelişim içindedir. Çok değil, 10 yıl önceki fotoğraflarımıza baktığımızda, bunu çok net olarak görürüz. Hele çocukluk fotoğraflarımız, neredeyse başka bir yüzyılda çekilmiş gibi gelir bize. Sanat, mimari, moda bir kenara bırakılacak olursa, estetik tıp biliminin de ilgilendiği konulardan biridir. Çoğu zaman sadece “güzellik” uğruna başvurulduğu düşünülse de estetik uygulamaları, kişinin beden sağlığı kadar ruh sağlığını da ilgilendiren çok önemli bir tıp alanıdır. Günümüzde, hızına yetişemediğimiz teknolojik buluşlar, en çok da tıp alanında insanlığa hizmet eden, yaşam süresini uzatan ve kalitesini yükselten yenilikler olarak karşımıza çıkıyor. Estetik operasyonlarda da, daha kalıcı çözümler, daha kısa iyileşme süreçleri, eskisine oranla çok daha iyi sonuçlar veren ve yan etkileri çok daha az olan yeni yöntemler uygulanmaktadır.

Herhangi bir sebeple, estetik ameliyat gerektiğinde, insanı endişelendiren noktalardan bir de, ameliyat bölgesinde iz kalıp kalmayacağıdır. Yaygın inanışın aksine, vücudun neresinde olursa olsun, deride meydana gelen bir kesik, mutlaka iz bırakır. Estetik ameliyatlarda da durum budur. Pek çok estetik operasyondan sonra belirgin bir iz görülmez belki ama bu, iz olmadığı anlamına gelmez. Deri, vücudumuzun en büyük organıdır ve tehlike anında kendini ve vücudu korumak, iyileştirmek üzere geliştirdiği mükemmel bir savunma mekanizması vardır. Ki bu mekanizma insanın hayatta kalması için hayati değeri olan ilk aşamadır. Sebebi ne olursa olsun, insan vücudunda meydana gelen bir kesik, vücut tarafından bir tehdit olarak algılanır. Estetik operasyonlar sırasında yapılan kesiler de vücut tarafından tıpkı kağıt kesiği gibi algılanır ve savunma mekanizması harekete geçirilir. Vücut yarayı iyileştirmek için aynı yolu takip eder. Kesilen yerde bir nedbe dokusu oluşur. Nedbe dokusu, kollajen denilen ipliklerden oluşur ve bu iplikler birbirleri içine geçerek kesinin iki tarafını birbirine bağlar. Böylece yaranın kenarları birbirine yapışır ve öyle kalır. Herhangi bir sebeple kollajen lifler bir nebde oluşturmazsa, yaranın kenarları birbirine yapışamaz yani yara iyileşmez.

Uzmanlar, istisnasız olarak her ameliyat kesisinin bir iz bıraktığını söylüyor. Her hastada iyileşme süresi farklı olabilir fakat mekanizma aynıdır. Kalan izin fark edilir olup olmaması, büyük oranda, kesiye dikiş atan cerrahın ustalığına bağlıdır hiç şüphesiz. Estetik cerrahlar, izlerin fark edilmesinin önüne geçmek için iki yöntem kullanırlar:

  1. İzleri Görünmeyen Yerlerde Bırakmak: Meme, çene, karın, alın gibi bölgelerde ameliyat izlerini görünmeyen yerlere gizlemek mümkündür.
  2. En Az İz Bırakacak Dikiş Teknikleri Kullanmak: Burada, operasyonu yapan cerrahın eğitimi, deneyimi, ustalığı ön plana çıkar. bir estetik oerasyona karar verildiğinde unutulmaması gereken, her cerrahın, estetik dikiş eğitimine ve tecrübesine sahip olmadığıdır. Plastik Cerrahi eğitimi almayan bir cerrah hangi yöntemi ya da hangi malzemeyi kullanırsa kullansın yaptığı dikiş estetik sayılmaz.

Estetik Ameliyata Karar Verildiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir sebeple, estetik operasyon yaptırmaya ihtiyacınız olduğunda, muhatabınız işinin ehli bir plastik cerrahtır. Öncelikle estetik ameliyata neden ihtiyacınız olduğu önemlidir. Sağlık sorunları nedeniyle olmanız  gereken bir ameliyatsa, buna mutlaka bir uzman doktor karar vermiş olmalıdır. Uzman doktorunuz zaten sizi bu konuda en yetkin olan estetik cerraha yönlendirecektir. Görüntünüzden memnun olmadığınız için bir estetik operasyonu düşünüyorsanız, aceleye getirmeyin. Size yol gösterecek, tüm sorularınıza samimi cevaplar verecek, ameliyatın tüm aşamaları hakkında sizi bilgilendirecek, güvendiğiniz bir doktorunuz olması, başarılı bir operasyonun ilk adımıdır. Gündemi fazlasıyla meşgul eden, başarısı kanıtlanmamış ve belki de size hiç de uygun olmayan, genel-geçer ürün ve yöntemler kullanan, tıp eğitimi almamış kişilerden uzak durun. Yıllarca tıp eğitimi almış, bir o kadar da alanında uzmanlaşmak için emek vermiş, dirsek çürütmüş, okumuş, araştırmış, kendini geliştirmek için literatürü  sürekli takip eden bir plastik cerrah bile size ameliyatın sonucuyla ilgili garanti veremez. Yara iyileşme mekanizması aynı olmakla birlikte, iyileşme süreleri kişiden kişiye değişikliklik gösterir. Bazı kişilerde yaralar keloid olarak adlandırılan kabarık izler bırakarak iyileşirler. Ayrıca, göğüs kemiğinin üstü, omuzlar ve boyun bölgesi, vücudumuzda keloid oluşumuna meyilli bölgelerdir.

Estetik Dikiş Tekniği

Bütün cerrahlar kesileri dikebilirler şüphesiz. Fakat estetik eğitimi almamış bir cerrahın, dikiş izinin estetik olup olmamasıyla ilgili bir derdi yoktur. Oysa estetik cerrahlar, operasyonları planlarken dikişle ilgili planlarını da baştan yaparlar. Her yaraya dikiş gerekmeyebilir. Bazı durumlarda, yaranın iki tarafını birleştirmek ve iyileşmeyi başlatmak için özel bantlar da kullanılabilir. Estetik dikişte kullanılan malzemelerden çok, nereye hangi malzemenin uygun olduğu ve cerrahın mahareti önemlidir.

Burun

Burun estetiği ameliyatları çoklukla, kolumella olarak adlandırılan, burun deliklerinin ortasındaki dokuda ve burun deliklerinin iç kısımlarında açılan kesilerden yapılır. Burun delikleri içinde kalan izler kesinlikle belli olmaz. Kolumella üzerindeki iz ise hastaları rahatsız etmeyecek kadar küçük ve görülemeyen bir yerdedir. Bir süre sonra belirginliğini iyice kaybeder.

Yüz-Alın

Kesiler saçlı deride, kulak önü ya da arkasındadır. Ameliyattan sonra dikiş izi kesinlikle görünmez. İzler saç içi veya saç kenarında, kulak önü ve kulak arkasında kalır ve görünmez.

Boyun

Kulak önü ya da arkasına atılan izler, görünmezler.

Göz Kapağı

İlerleyen yaşa bağlı olarak en sık yapılan estetik operasyondur. 40’lı yaşlardan itibaren, her iki cins için de göz kapağı sarkması, göz altında torbalanma gibi şikayetler başlar. Kozmetik çarelerin yetersiz kaldığı ve kişilerin kendilerini kötü hissettikleri durumlarda, cerrahi müdahaleye başvururlar. Günümüzde, göz çevresine yapılan operasyonlar çok iyi sonuçlar vermektedir. Lokal ya da genel anestezi altında gerçekleşen ameliyatlar her bir göz için en fazla yarım saat sürer. Üst kapak ameliyatlarında, göz açıkken meydana gelen kıvrımda, alt kapakta ise, kirpiklerin hemen altında kesi açılır. ameliyat sonrasında bu bölgelerde oluşan izler, herhangi bir yüz çizgisinden farklı değildir ve kesinlikle fark edilmez. Hastalar ameliyattan hemen sonra taburcu olur ve günlük hayatlarına dönerler.

 Göğüs

İzler, meme başının koyu derisi ile memenin açık renk derisinin birleştiği yerlere ve memenin görünmeyen alt kısımlarında kalır.

Karın

Kasıkların hemen üzerinde kalır ve bikini giyildiğinde dahi görünmez.

Liposuction

Yağ çekme ameliyatları bir cm. den daha küçük deliklerden yapılır ve izler çok küçük olduğundan genellikle fark edilmez. İyileşme süresi uzun sürebilir.

Çene

ameliyat içeriden ya da dışarıdan yapılabilir. İçeriden yapılan ameliyatlarda hiç bir iz kalmaz. Dışarıdan yapılan çene estetiği operasyonlarında ise, çene köşesinden yapılan işlemler hafif bir iz bırakabilir. Çene estetiğinde dışarıdan enjeksiyon yoluyla verilen jeller de son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu uygulamada hiç bir iz kalması söz konusu değildir.

Estetik ameliyatlardan sonra vücutta iz kalması, hastanın vücudunun vereceği tepkiye göre değişir. Her hastanın vücudu aynı reaksiyonu göstermeyebilir. İz kalması ayrıca, dikişi yapan doktorun becerisine bağlıdır. Hiç bir kesi iz bırakmadan iyileşmez. Maharet, dikişin görünmeyecek yerlere atılmasındadır. Ayrıca her estetik operasyonda kesi-dikiş olacak diye bir kural da yoktur. Bazı durumlarda yaraya dikiş atmak yerine bantla tutturmak daha iyi sonuçlar verir. Tüm bunlardan daha da önemlisi, güzellik uğruna sağlığı kaybetmemektir. Yüzünüzde ya da vücudunuzda estetik sebeplerle bir değişiklik yapmayı düşünüyorsanız, şunu aklınızdan çıkarmayın; tıbbın alternatifi yoktur! Çok rağbet gören estetik alanında, hiç bir yeterliği ve eğitimi olmayan, sadece maddi çıkar sağlama peşinde olan kişilere karşı uyanık olun. Cerrah olmayan tıp doktorlarının bile, estetik operasyon yapma yetkileri yoktur. Doktorunuzu seçerken, uzmanlık diploması ve Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği üyelik belgesi olduğundan emin olun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.