Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Estetik Cerrahi Nedir, Ne İş Yapar?

Estetik cerrahi daha çok kadınların kendilerini daha iyi hissetmek ve vücudunun belirli kısımlarının orantısızlığını gidermek amacı ile yapılan bir operasyondur. Estetik cerrahi sonrasında insanlara yaşam sevinci veren estetik bir görünüm elde edilir. Aynı zamanda estetik cerrahi de uygulanan birtakım yöntemler ile değişime uğrayan bireylerin yaşama sevinci daha yüksek olur ve özgüveni çok daha fazla artar. Estetik cerrahide uygulanan operasyonlar sonucunda bireylerin kendisinde bulduğu kusurlar, orantısızlıklar özgüveni belirli bir oranda zedelemektedir. Estetik cerrahide yapılan operasyonlarda yüz hatlarına göre daha büyük bir burnun küçültülmesi, dudaklara dolgu uygulanması gibi vücudu daha orantılı bir şekle sokmak amaçlanmaktadır. Bu operasyonlar sonrasında hastayı sosyal hayatına en kısa sürede döndürerek, en iyi sonuçlar elde edilmeye çalışılır. Biz de bu yazımızda Estetik Cerrahi nedir, ne iş yapar sorularına cevap vereceğiz.

Bazı kadınlarda doğum sonrasında ortaya çıkan deformasyon, travma ya da yanık sonucu yüzün, vücudunun bazı kısımlarının orantısız olması gibi durumları iyileştirmek estetik cerrahinin bir parçası olmaktadır. Estetik cerrahide amaç ise, sağlıklı, doğal ve aynı zamanda estetiksel sonuç elde etmektir.

Estetik Cerrahi Nedir?

İnsan vücudunda estetik cerrahi operasyonlarından birinin uygulanması, bireyin günlük, sosyal, iş hayatını çok büyük oranda etkilemektedir. Aynı zamanda kişinin kendisini çok rahatsız olduğu bir kısmı varsa, bu durum estetik görünümünü ve moralini çok fazla bozabilir. Doğuştan ya da genetik yatkınlık sonrasında estetik bozukluklar, insan vücudunun bir kısmında ortaya çıkan küçük bir orantısızlık bile olsa insanı çok rahatsız eder. Estetik cerrahi alanında yapılan operasyonlar doğuştan olan ya da sonradan çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan orantısızlık düzeltilerek, kişinin hayata daha güzel ve daha çok hevesli bakmasını sağlamaktadır.

Estetik cerrahi uzmanları, insan vücudunun çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bozukluk ya da orantısızlıkları daha normal hale getirerek, hastanın kendisini daha rahat ve daha mutlu hissetmesine yardımcı olmaktadır. Estetik cerrahi operasyonları hastanın kendisini daha güzel hissetmesini ve özgüveninin artmasını sağlamaktadır. Estetik cerrahi yeniden oluşturma ve aynı zamanda onarım anlamına gelmektedir. Estetik cerrahi operasyonlarında aynı zamanda hastanın kendi dokularından elde edilir, eğer uzman doktor gerekli görürse onarım durumunda olan vakalarda silikon gibi doğal olmayan maddelerden yararlanılır. Buna bağlı olarak estetik cerrahinin amacı, hastada yer alan bozukluk ya da orantısızlık durumunda dokuların yeni, farklı bir görünüme sahip olması ile hastaya en iyi estetik görünüm ve fonksiyon kazandırmaktır. Estetik cerrahi operasyonların tümü, insan vücudunun herhangi bir kısmının onarımı için geçerli olmamaktadır. Aynı zamanda insan vücudunun rahatsızlık duyulan ya da orantısız olan kısımlarını hepsi için geçerli olmaktadır. Saçtan, ayak tırnağına kadar olan insan vücudunun tüm kısımları için estetik operasyonlar uygulanır. Estetik cerrahi her yaş grubunda olan bireyle büyük bir kolaylık ve konfor ile uygulanabilir.

Eğer küçük çocuklarda çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan damak yaralanması, kepçe kulak, kafa kemiğinde olan şekil bozukluğu, doğum lekeleri, parmaklarda yapışıklık durumunun olması ve fazla parmak gibi doğuştan olan bazı şekil bozukluklarında estetik cerrahi operasyonlar uygulanır. Gençlerde ise meme yokluğu, meme büyütme, meme küçültme, meme deformitesi, çene yapısının bozuk olması, burun deformasyonu, bazı alanlara uygulanan dolgular gibi durumlarda estetik cerrahi operasyonları yapılır. Orta ve aynı zamanda ileri yaşlarda ortaya çıkan bazı alanlara uygulanan dolgular, meme dikleştirme, yüz gerdirme, karın yağlarını aldırma gibi yaşa bağlı olarak ortaya çıkan birtakım deformasyon için de estetik cerrahi operasyonları uygulanır. Aynı zamanda bireyi herhangi bir hayvan ısırmışsa, iş ya da trafik kazası geçirmişse, yanık, yüz sinir felci, kapanmayan yaralar, şeker hastalığı, varis, yatak yaraları, enfeksiyon, tümör ve diğer hastalıklardan dolayı ortaya çıkan vakaların tedavisi için estetik cerrahi operasyonu uygulanır.

Estetik cerrahide hastalar bir bütün olarak ele alınmaktadır. Bazı insanlarda çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen estetik deformasyon ya da şekil bozukluklarının rekonstrüksiyonu yapılırken, yapılacak olan operasyonun uzak sonuçları uzman doktorlar tarafından sürekli göz önünde bulundurulur. İnsanların sadece estetik olarak estetik cerrahi operasyonlarından birinin uygulanmasını istemesi durumunda, bu kişilerin psikolojik durumlarının dikkate alınması ve aynı zamanda psikolojik bir muayene istenmesi gerekli görülebilir. Günümüz şartlarında estetik operasyonlardan herhangi birini uygulanması utanılacak bir durum olmamaktadır. İnsan vücudunun dış görünüşünün daha güzel olması, insanların özgüvenini tamamen arttırmaktadır. İnsanların hayata daha pozitif bakmasına yardımcı olmaktadır.

Estetik Cerrahi Ne İş Yapar?

Estetik cerrahi operasyonunda yapılan birçok uygulama, isteyen her hastaya yapılmaktadır. Bu operasyonlar şöyledir:

Meme Estetiği

Kadınlar için en iyi güzellik aracı olan memenin çok fazla büyük, küçük ya da bazı sebeplere bağlı olarak sarkık olması kadının kendine olan özgüvenini çok fazla azaltmaktadır. Her kadın kendi vücudunun en iyi ve en orantılı ölçülere sahip olmak ister, bu nedenle estetik cerraha operasyonlarından birini uygulamak ister. Bazı kadınlarda çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan meme gelişimi azlığı ya da yetersizliği kadınların özgüvenini çok büyük bir oranda etkilemektedir. Bu nedenle memenin insan vücuduna göre daha küçük ve orantısız olması durumunda meme büyütme operasyonu uygulanır. Meme büyütme operasyonundan sonra hasta hem daha dişi ve hem de daha estetik bir dış görünüş elde edilir.

Meme Küçültme

Memelerin bazı sebeplere bağlı olarak çok büyük olması kötü bir görüntüye yol açması gibi bireyin özgüvenini yok eder. Bu durumda kadınların daha dik durmasını engelleyerek, sırtta eğilme gibi bir duruşun ortaya çıkmasına neden olur. Sırtın eğik olarak durması sırt ağrılarına ve omuz ağrılarının oluşmasına sebep olur. Memelerin çok büyük olması sebebiyle, ağırlığı da fazla olmaktadır. Çok fazla ağırlığın olması sonucunda iç çamaşırının askıları da omuzlarda iz bırakır ve omuzların çökmesine neden olur. Yaşanan bu zorlukları ortadan kaldırmak amacı ile meme küçültme ameliyatı olmak kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Meme küçültme operasyonu hastaların estetik görünümünü çok güzel bir hale getirmenin yanı sıra, aynı zamansa hastaları için büyük bir konfor ve rahatlık olmaktadır.

Erkekte Meme Küçültme

Erkeklerde yeni doğan, adolesan ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak meme büyümesi ortaya çıkan bir durum olmaktadır. Erkeklerde kadına göre çok daha kötü görüntü oluşmasına neden olmaktadır. Erkeklerde ortaya çıkan meme büyümesi durumu düzenli olarak kullanılması gereken birtakım ilaçlar, bazı madde bağımlılıkları, alkol ve aynı zamanda hormon gibi sebepler sonucunda ortaya çıkar. Erkeklerde meme büyümesinin altında herhangi bir sebebin olup olmadığı araştırılır. Sonrasında ise herhangi bir iz ya da belirti kalmadan, meme küçültme operasyonu yapılır.

Meme Dikleştirme

Bazı kadınların çok hızlı kilo alıp, verme durumu, doğumda ve daha sonraki emzirme sonrasında memelerin içi boşalarak daha sonra küçülür. Memenin içinin boşalarak, küçülmesi çok kötü bir görünüme neden olmaktadır. Bu nedenle böyle bir sorunu yaşayan kadınlar estetik cerrahi operasyonlarından biri olan meme dikleştirme uygulaması yaptırmaktadır. Meme dikleştirme operasyonunda meme ebat olarak küçültme işlemi yapılmaz, sadece küçülmüş olan memeye şekil verilerek, eski, ideal haline geri döndürmek için uğraşılır. Aynı zamanda meme üzerinde yer alan cilt fazlalıkları da alınır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.