Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Estetik günümüzde artık bir tabu değil, aksine hem kadınların hem de erkeklerin ihtiyaç duydukları her anda uygulatabilecekleri bir yöntem oldu. Üstelik estetik toplumdaki genel yanlış kanının aksine yalnızca güzel görünmek için değil sağlıklı olmak için de yapılıyor. Bu sağlık psikolojik faydanın yanı sıra bir takım fiziksel faydalar da sağlıyor. O yüzden kimsenin estetiğe karşı ön yargılı bakmaması, onu gerektiği zamanlarda ve gerektiği ölçülerde kullanması gerekiyor. Tabii bu konu, henüz yaşı estetik yaptırmaya uygun olmayan kişiler için geçerli değil. Aynı şekilde estetik yaptırma işini bir takıntı haline getirip sağlıksız bir şekilde gereğinden fazla estetik yaptıran kişiler de bu konunun dışında kalıyor. Çünkü bu iki durumda estetik yaptırmak kişiye çok büyük zararlar verebiliyor. Zaten etik olarak da estetik cerrahlarının bu tip hastalara estetik ameliyat yapmaması gerekiyor. Çünkü estetik bazı çevrelerde tabu olduğu kadar bazı çevrelerde de trend haline gelmiş durumda. Bu hususta her zaman dikkatli ve özenli davranılması gerekiyor.

Elbette herkes hayatının belli döneminde vücudundaki bazı noktalardan çeşitli rahatsızlıklar duyabilir ki bu çok normaldir. Üstelik bu rahatsızlıklara çare bulmak da çok önemlidir. Çünkü kişi eğer vücudunda bazı bölgelerden şiddetle hoşlanmıyorsa bu kişinin özgüvenini zedeleyici çok önemli bir fonksiyon olmaktadır. Kişi bu bölge yüzünden sosyal hayatında ve psikolojik duygu durumunda bir takım ciddi problemler ile karşı karşıya kalabilir. O yüzden bu tip ciddi durumlar ile karşı karşıya kalındığında genelde kişinin estetik yaptırmasında herhangi bir sakınca görülmez. Benzer şekilde bazı durumlarda kişinin tıbbi açıdan estetik ameliyat olması da gerekebilir. Örneğin nefes almada güçlük çeken kişilerin burun ameliyatı olması bir yerden sonra zaruri hale gelebilmektedir. Aynı şekilde büyük memeli kişilerin bel fıtığı riskinden ve sırt ağrılarından kurtulmak için meme estetiği yaptırması gerekebilir. Genelde bu gibi durumlar şikayet ile birlikte doktora gidildiğinde doktorun ameliyata direkt olarak yönlendirebileceği durumlardır. Tüm bu nedenler ile estetiğe karşı olmamak gerekir. Estetik doğru ve düzeyli bir şekilde yaptırıldığı takdirde oldukça büyük faydaları olan bir uygulamadır.

Günümüzde En Çok Tercih Edilen Estetik Ameliyat Çeşitleri

3

Estetik ameliyatların tercih edilme oranları ve sıklıkları dönem dönem bir takım değişiklikler gösterebiliyor. Ama yine de estetik camiasında en yaygın olarak uygulanan ameliyat şekli rinoplasti yani burun ameliyatları. Bunun yanı sıra halk arasında yağ aldırma olarak da bilinen liposakşın, meme büyütme operasyonları ve saç ekimleri de oldukça yaygın olarak uygulanan ve tercih edilen yöntemler arasında. Ayrıca cerrahi olarak görülmese de yine bir estetik yöntemi olan botox da günümüzde bir hayli fazla tercih ediliyor.

Kimler Estetik Ameliyat Yaptırabilir?

Estetik ameliyat yapılabilmesi için öncelikle kişinin belli bir yaşı geçmesi gerekir. Bu hem vücut gelişimi açısından hem de psikolojik olarak hasta için önemli bir eşiktir. Bunun dışında ciddi hastalıkları olan kişilerin estetik ameliyat yaptırmasının önünde bazı birtakım engeller bulunabilmektedir. Ancak bu konuda doktorun gerekli tetkikleri yaptıktan sonra bir karara varması gerekir. Tüm bunların haricinde gerekli koşullar sağlandıktan sonra kişinin ameliyat yaptırmasının önünde herhangi bir engel yoktur.

Estetik Ameliyat İçin Doktor Ve Kurum Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Maalesef ülkemizde insanlar genellikle estetik ameliyat yaptıracakları doktorlarını ya da kurumlarını eş dost tavsiyesini baz alarak tercih etmektedirler. Bu da mesleki yetkinlikten çok popülerliğe ilginin artmasına neden olmaktadır. Oysa bu konuda popülerlikten çok mesleki yetkinlik her şeyden önce gelmektedir. Bu yüzden estetik ameliyat yaptıracak olan kişinin doktor ve kurum araştırmasını daha somut veriler üzerinden yaptıktan sonra doktor ya da kurum ile direkt olarak yüz yüze görüşmesi gerekmektedir. Kişi doktorundan ve kurumundan en sağlıklı bilgiyi ancak bu şekilde alabilir. Zaten aynı şekilde doktorun da hastaya ameliyat öncesinde her türlü bilgiyi verme zorunluluğu bulunmaktadır.

Ne Zaman Estetik Ameliyat Yaptırılmalı?

2

Estetik ameliyatların direkt olarak bir mevsimi yoktur. Hatta her estetik operasyonun farklı mevsimlere göre farklı uygunlukları da bulunmaktadır. Eğer aksi bir durum doktor tarafından belirtilmez ise her mevsim estetik cerrahi işlemleri uygulanabilir. Ancak özellikle estetik ameliyat yaptırılacağı zaman bir bölgeyi yaptırdıktan sonra başka bir bölgeyi de üstünden kısa bir zaman geçtikten sonra yaptırmak çok cazip olmamaktadır. Bu yüzden genellikle doktorlar bir estetik ameliyat yapılacağı zaman ihtiyaç duyulan diğer bölgenin de aynı operasyon içerisinde paket olarak yapılmasını tavsiye etmektedir. Bu yöntem hem iyileşme süreci açısından, hem hastanın sağlığı açısından, hem doktorun çalışması açısından hem de ekonomik açıdan pek çok yarara sahiptir. Ancak elbette bu yöntem her cerrahi için uygulanamayabilir. O yüzden planladığınız ve yaptırmak istediğiniz tüm estetik ameliyatları doktorunuz ile detaylı bir şekilde konuşmanız gerekir. Böylece doktor sizi en doğru ve en etkili şekilde yönlendirir. Aynı şekilde bazı estetik ameliyatların iyileşme süreci bazı mevsimlerde daha zor olabilmektedir. Bu nedenle yine operasyon için en uygun dönemi hastaya doktor söyleyecektir.

Estetik Ameliyat Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Elbette her hastanın estetik ameliyat öncesinde dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunur. Bu noktalar hem estetik ameliyatın başarılı geçmesi hem de hastalığın sağlığı için çok önemlidir. Genelde bu noktalar yapılan ameliyata, hastaya ve doktora göre değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak her hastanın uyması gereken noktalardan bir tanesi ameliyatın bir hafta öncesinden itibaren sigara içmemeleridir. Benzer şekilde bazı doktorlar kadınların regl dönemlerinde de kanamaya yatkınlık nedeniyle estetik ameliyat yapmaktan kaçınabilmektedir. Aynı şekilde ameliyat öncesinde hastaların tükettiği gıdalara, içeceklere ve ilaçlara da dikkat etmesi gerekir. Dolayısıyla ameliyat öncesinden ameliyata kadarki süreçte hastanın sürekli olarak doktor ile iletişim halinde olması ve tavsiyelerine birebir uyması gerekir.

Estetik Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

1

Pek tabii her estetik ameliyatın sonraki süreci birbirinden büyük farklılıklar göstermektedir. Ancak nihayetinde her biri birer cerrahi operasyondur ve ne kadar basit bir işlem de olsa hastanın ameliyat sonrasındaki süreçte bunu dikkate alarak kendini koruması gerekmektedir. Bazı ameliyatların sonucunda doktor hastanın bir süre istirahat etmesini isteyebilir. Bazılarında ise kişinin kendini koruması koşulu ile günlük hayata karışmasında herhangi bir sakınca görülmez. Bu konuda en sağlıklı bilgi kişinin kendi doktorundan alınabilir. En az estetik ameliyatın başarılı geçmesi kadar ameliyat sonrasındaki süreç de önemlidir. Bu yüzden ameliyat ne kadar başarılı geçmiş de olsa eğer ki hasta ameliyat sonrasında kendini korumaz ve doktorun dediklerine dikkat etmez ise o ameliyattan beklenilen randımanın alınması mümkün değildir. Hatta bazen bu durum kişinin sağlığını da tehdit edebilecek sonuçlara yol açabilmektedir. O yüzden estetik ameliyat çeşidi her ne olursa olsun bir süre kişinin kendine dikkat etmesi gerekir. Zaten bazı ameliyatlarda kişinin istirahat etme ya da hastanede yatma zorunluluğu bulunabildiği için bu zamanlarda genelde kişinin bakımı en üst seviyede yapılır ve koruma en üst seviyede sağlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.