Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Et Benlerinden Kurtulmak İçin 10 Doğal Tedavi Yöntemi

Et Beni Nedir Nasıl Oluşur?

Et benleri ciltteki katmanlardaki bozulmalar sonucunda vücuttaki melanin oranının eşit dağılmamasından kaynaklı küçük parçalar şeklinde oluşum göstermektedir. Et benlerinin oluşma sebeplerinden biri genetik olabileceği gibi gelişim dönemindeki kişiler için hormonel olarak da görülmektedir. İleri yaşlarda da yine hormon seviyesinin düşmesindeki düzensizlikten de et benleri oluşabilir.

Et benlerinin oluşumunu etkileyen en önemli kaynaklardan biri de güneştir. Güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmak ciltte deformasyona yol açacağı için et beni oluşması mümkündür. Et beni oluşumunda özellikle boyunda çıkanlar için dar ve sürtünmeye müsait boğazlı, yakalı ve kravat gibi giyecekleri çok sık kullanmak da etkili olmaktadır.

Et benlerinden kurtulmak için evde bilinçsizce yapılan işlemler enfeksiyon riski yüksek olan bu yaralar için tehlikelidir. Eğer görüntüsünden rahatsız oluyorsanız doktorunuza danışarak, ameliyat, enjekte yöntemi, buharlaştırma yöntemi, radyo frekans yöntemi, dondurma yöntemi ve lazer yöntemi ile et benlerinizden kurtulabilirsiniz. Yazımızda önereceğimiz et benlerinden kurtulmak için doğal tedavi yöntemleri et benlerini kurutmak ve düşürmek üzerine hazırlanmıştır. Bu tedavileri uygulamadan önce doktorunuza danışarak et benlerinizin durumunu gözden geçirmeli ve nedenlerini bilmenizde fayda olacaktır. Et benlerinden kurtulmak için evde hazırlayabileceğiniz birçok karışım bulunmaktadır. Yazının devamında et benlerinden kurtulmak için 10 doğal tedavi yöntemini anlatacağız.

Et Benlerinden Kurtulmak İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Et benlerinin doğal tedavisi için ciltteki çıkıntıları kurutarak düşmelerini sağlamak en sağlıklı yöntemlerden olacaktır. Kişinin et benlerini gelişigüzel koparması ya da kesmeye çalışması tehlikeli olduğu için eğer doğal yöntemler işe yaramıyorsa doktora gidip cerrahi müdahale ile et benlerinden kurtulmasını öneriyoruz. Et benlerinden kurtulmak için birçok doğal yol bulunmaktadır. Bunların başında sarımsak tedavisi, hint yağı ile tedavi, buhur yağı tedavisi, aspirin ile tedavi, çay ağacı yağı ile tedavi, elma sirkesi ile tedavi, karbonat ile tedavi , kekik yağı ile tedavi, limon suyu ile tedavi ve son olarak ananas suyu ile yapılan tedaviler sayılabilir.

1. Sarımsak Tedavisi

sarımsağın faydaları

Et benlerinden kurtulmak için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden biri sarımsak tedavisidir. Sarımsak, et benlerini kurtulmak için gerekli maddeleri içinde barındırır. Yapmanız gereken tek şey bir diş sarımsağı iyice ezerek içinde bir iki parça karanfil ekleyerek tekrar ezmek olacaktır. Püre haline gelen karışımı et beninizin üzerine sürerek, yara bandı ya da herhangi bir tıbbi bant ile üzerini kapatmalı ve bu karışımın et beninin üzerinde kaldığından emin olmalısınız. Tüm gün bekledikten sonra et beninin kuruduğunu göreceksiniz eğer etkisi az olduysa bu karışımı üç gün kadar aynı şekilde bölgeye uygulamalısınız. Evde kolayca oluşturduğunuz bu karışımın etkisini kısa bir süre içerisinde göreceksiniz.

2. Hint Yağı İle Tedavi

Evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerden biri de hint yağı kullanarak yapacağınız karışımdır. Hint yağı çok etkili bir yağ olduğu için karışımı daha koyu ve yumuşak bir hale getirmek için içerisine karbonat ekleyerek kullanmak gerekmektedir. Bir kapta eşit miktarda hint yağı ve karbonatı karıştırarak macun kıvamına getirmelisiniz. Bu karışımı et beninin üzerine günde üç kez olacak şekilde düzenli bir şekilde sürmelisiniz. Bu işlemi yaklaşık üç hafta kadar düzenli uygularsanız et benlerinizin görünür şekilde kuruduğunu göreceksiniz.

3. Buhur Yağı İle Tedavi

Çok sık duymadığımız buhur yağı antiseptik, dezenfektan içerikli olmasıyla bilinmektedir ve evde et beni tedaviniz için vazgeçilmez bir yöntem olacaktır. Buhur yağı etkili bir yağ olduğu için cildinizin hassasiyetine göre kullanmanız gerekmektedir. Eğer hassas bir cildiniz varsa buhur yağını saf su ile karıştırarak kullanmanız daha faydalı olacaktır.  Et benleriniz için evde yapacağınız bitkisel yağ yöntemleri diğer yöntemlerden farklı olarak iyileştirme süreci daha uzun sürmektedir. Buhur yağını da et benlerinize düzenli bir şekilde 8 hafta boyunca uyguladığınızda yavaş yavaş kuruduklarını göreceksiniz.

4. Çay Ağacı Yağı ile Tedavi

Çay ağacı yağı da mikropları öldüren antiseptik maddeler içeren özellikle cilt lekeleri için kullanılan yağlardan en etkili olanlarından biridir. Aktarlardan kolay bir şekilde temin edebileceğiniz çay ağacı yağını günde üç kez düzenli bir şekilde et beninizin üzerine sürdüğünüzde yavaş yavaş kuruduklarını ve döküldüklerini göreceksiniz.

5. Elma Sirkesi İle Tedavi

Elma sirkesinin içinde bulunan asit sayesinde et benleriniz kuruyarak zamanla düşmeye başlayacaktır. Elma sirkesini daha etkili hale getirmek için bir müddet ısıtmak yardımcı olacaktır. Isıttığınız elma sirkesini cildinizi yakmayacak bir şekilde ılık hale geldikten sonra pamuk yardımıyla et benlerinizin üzerine günde üç kez sürdüğünüzde et benlerinizin kuruduğunu ve döküldüğünü görebilirsiniz.

6. Aspirin İle Tedavi

Aspirin yani asetilsalisilik asit içindeki asit ile et benlerinizin kuruyarak düşmesine yardımcı olacak bir yöntemlerdendir. Eczaneden kolayca ulaşabileceğiniz aspirinin bir tabletini bir kapta ezerek toz hale getirdikten sonra, et benlerinizin üzerine koyarak yara bandı ya da herhangi bir tıbbi bant ile üzerini kapatmanız yeterli olacaktır. Bu işlemi düzenli bir şekilde gerçekleştirdiğinizde et benlerinizin kuruduğunu göreceksiniz.

7. Karbonat İle Tedavi

Kabartma tozu olarak da bildiğimiz karbonat da et benlerinizden kurtulmanız için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerdendir. Fakat hassas cilde sahip kişiler için çok fazla önerilen bir yöntem değildir. Eğer cildiniz aşırı hassas değilse karbonat ve ılık bir miktar suyu karıştırarak  et benlerinizin üzerine sürebilirsiniz. Bu işlemi düzenli bir şekilde iki hafta kadar uyguladıktan sonra et benlerinizin kuruyarak düştüğünü göreceksiniz.

8. Kekik Yağı İle Tedavi

Kekik yağı içinde bulundurduğu antiseptik maddeler sayesinde kurtulmak istediğiniz et benleriniz için doğal yöntemlerdendir. Kekik yağı da ciltteki kusurların tedavisinde en sık kullanılan bitki yağlarından biridir. Aktardan kolayca bulabileceğiniz kekik yağını pamuk yardımı ile et benlerinize sürebilirsiniz. Bu işlemi günde iki kez uygulayarak belli bir süre sonra et benlerinin yavaşça kuruduğunu ve düştüğünü göreceksiniz.

9. Limon Suyu İle Tedavi

Limon suyu da içindeki asit maddesi sayesinde et benlerinin kuruması ve dökülmesi için kullanılmaktadır. Aynı zamanda içindeki pH değerinin düşüklüğü de et benlerinin hızlı şekilde kurumasında etkilidir. Limon suyunu nasıl kullanacağınızı merak ediyorsanız tek yapmanız gereken taze sıkılmış limon suyunu pamuk yardımıyla et benlerinize uygulayarak kurumasını beklemek olacaktır. Bu işlemi düzenli bir şekilde günde iki kere uyguladığınızda bir aydan kısa bir sürede et benlerinizin azaldığını ve kuruduğunu göreceksiniz.

10. Ananas Suyu İle Tedavi

Ananas da et benlerinizden kurtulmanız için kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz yöntemlerdendir. İçinde bulundurduğu bromelain maddesi et benlerini küçülterek yayılmasını engellemektedir. Ananası et benlerine uygulamarken daha etkili olması açısından bir kapta ananası ezerek çıkan suyunun içerisine üç damla kadar limon suyu damlatmanızı tavsiye ediyoruz. Hazırladığınız karışımı pamuk yardımıyla et benlerinin üzerine uygulayınız. Bu işlemi düzenli şekilde günde üç kez uyguladığınızda bir süre sonra et benlerinin kuruduğunu ve azaldığını göreceksiniz.

Yine yazının başında belirttiğimiz gibi et benleriniz için evde uygulayabileceğiniz bu yöntemlere başvurmadan önce bir dermatoloğa görünerek et benlerinizin neden kaynaklandığını öğrenmeniz önemlidir. Aynı şekilde cilt tipinizi biliyor olmanız da faydalı olacaktır. Hassas bir cilt tipine sahipseniz verdiğimiz yöntemleri dikkatle inceleyerek herhangi bir alerjik reaksiyonda hemen bu tedavi yöntemini bırakmanızı tavsiye ediyoruz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.