Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Et Yemeyenlerin Rahatça Tüketebileceği Demir Zengini 5 Gıda Kombinasyonu

Et yemiyorsanız ya da tamamen et yemekten vazgeçmek istiyorsanız muhtemelen aklınıza ilk gelen şey vücudunuzun ihtiyaç duyduğu demiri nasıl alacağınızdır. Ancak demirin yalnızca etten alınacağı düşüncesi büyük bir yanlış. Çünkü pek çok bitksel gıdada da demir bulunuyor. Fakat tabii et ve et gıdalarındaki demir vücudumuzda hem çok daha hızlı hem de çok daha kolay emiliyor. Bitkisel gıdaların içinde bulunan demir ise kolay bir şekilde emilemiyor. Bitkisel gıdalarda bulunan demirin yalnızca yüzde 2’si ile yüzden 20’si aralığındaki bir miktarı sindirim sistemimizi aşarak kanımıza geçer. Fakat bu oran hayvansal gıdalardaki demir için yüzden 15 ile yüzden 35 civarında gezer. Bu bilgiyi aldıktan sonra et yemekten vazgeçmek konusunda bir tedirginlik yaşamış olabilirsiniz. Elbette bu karar size kalmış ancak bitkisel gıdalardaki demirin vücudumuzda çok daha fazla emilmesini sağlamamız da mümkün.

Bu yüzden kendinize yeni ve özel beslenme planları yapmanız gerekebilir. Aslında biz sizin için bitkisel gıdalardaki demirden faydalanmak adına oldukça güzel ve oldukça lezzeti kombinasyonlar hazırladık. Fakat tabii ki yalnızca bu kombinasyonlardaki sebze ve meyveleri yemek durumunda değilsiniz. Siz de bir adet içinde bol miktarda demir bulunan sebze ya da meyve ile bir adet içinde bol miktar C vitamini bulunan sebze ya da meyveyi karıştırarak kendinize şahane faydalı öğünler hazırlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey her içinde demir bulunan gıda tüketimi ile beraber bir de içinde C vitamini bulunan gıda tüketmek. Eğer gıdaları bu şekilde ayarlamak zor geliyorsa yanında en azından içecek olarak portakal suyu içebilirsiniz. Böylece otomatik olarak C vitaminini almış olursunuz. Beslenmenizde de demiri dilediğiniz şekilde yerleştirebilirsiniz bu şekilde.

1. Ispanak ve Kırmızı Dolmalık Biber

Kırmızı dolmalık biber pek çok şeye yakışan bir gıda olduğu için ıspanak ile de çok uyumlu olacaktır. Bizim önerimiz kırmızı dolmalık biberi çiğ olarak doğradıktan sonra ıspanak salatasına eklemeniz. Ya da çok daha güzel bir menü için ıspanaklı biber dolması da hazırlayabilirsiniz. Etsiz ama et kadar faydalı ve lezzetli bir dolma yapmış olursunuz. Bu ikiliyi en pratik şekilde tüketmek ise bir tavada ikisini de dilimleyip sotelemek. Üstüne bir miktar zeytinyağı ve sarımsak da ilave ettiğinizde ortaya enfes bir lezzet ve sağlık çıkacak.

2. Brokoli ve Domates

Türk mutfağında domatesi hemen hemen her şeyde tüketmeyi çok seviyoruz. Brokoli bizim mutfağımıza biraz uzak olsa da aslında hem çok lezzetli hem de demir açısından çok faydalı bir besin. Size bu ikili kullanmanız için önerimiz öncelikle brokoli buharda pişirmek ardından da domates salçası ile karıştırmak. Ama eğer istersen brokoliyi, domatesi, mantarı, soğanı, sarımsağı, zeytinyağı ve baharatlar ile soteleyip ortaya şahane bir yemek de çıkarabilirsiniz. Hatta yanında somon ya da kuru fasulye ile birlikte küçük bir porsiyon da tam buğday makarna tüketebilirsiniz. Böylece çok lezzetli olduğu kadar çok da sağlıklı bir menü yaratmış olursunuz. Eğer kahvaltı yaparken çok daha fazla demir almak istiyorsanız da mutlaka kahvaltınızdaki omlette bir miktar brokoli ve biraz da domates olsun.

3. Börülce ve Lahana

İlk başta bu ikisini nasıl da bir arada kullanabilirim diye düşünmüş olabilirsiniz. Ancak bizim güzel bir formülümüz var. Bunun için tavsiyemiz ise börülceyi ve lahanayı lavaş ekmeğine koyup üstüne biraz sirke döküp dürüm şeklinde yemek. Ama isterseniz bir lahana salatası hazırlayıp üstüne biraz da börülce ve baharat da ilave edebilirsiniz.

4. Kıvırcık Lahana ve Portakal

Kıvırcık lahana ve portakalı bir arada tüketmek için en iyi yöntem bu ikisinden güzel bir smoothie hazırlamak kesinlikle. Ama isterseniz bir kıvırcık lahana salatası yaptıktan sonra üstüne dilim dilim portakal da koyabilirsiniz. Hatta ikisini çok az yağda pişirmek de güzel bir yöntem olabilir.

5. Bitter Çikolata ve Çilek

Bu maddeye tatlı canavarları adeta bayılacak. İnanması belki güç ama bitter çikolata ve çileği birlikte tüketerek de demir emilimini arttırabilirsiniz. Yani zaten dünya üzerindeki en lezzetli tatlılardan olan fondü sağlığınız için çok da yararlı! Biliyor musunuz bilmiyoruz ama bitter çikolatanın içinde bol miktarda demir bulunuyor. Çilek de tam bir C vitamini deposu olduğuna göre bu ikili hem sizi hem de vücudunuzu çok ama çok mutlu edecek.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.