Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Eti İyi Pişirmenin Püf Noktaları

İyi pişmiş, tabiri caizse lokum gibi ağızda dağılan et sevmeyen yoktur. Peki iyi pişmiş eti yemek kadar yapmak da ister misiniz? Pişirdiğiniz eti bir yiyenin bir daha yemek istemesini arzuluyorsanız, sizin için yazdığımız eti iyi pişirmenin püf noktalarını okuyabilirsiniz.

Eti İyi Pişirmenin Püf Noktaları Nelerdir?

1. Eti İyi Tanımalısınız

Öncelikle, etin iyi pişmesi için güvenilir ve sağlıklı olması şarttır. Etin her yerden alınması doğru olmaz, güvenilir bir kasap tercih edilmelidir. Güvenilir kasap da her zaman aynı kasabı tercih etme ve kasapta devamlı müşteri algısı oluşturmakla edinilebiliyor. Çünkü sürekli gittiğiniz kasap, size kötü et satmaktan çekinir.

Eti satın alırken etin içinde beyaz görünen yağ ve kırmızı bölümün olabildiğince eşit dağılmasına dikkat etmekte fayda var. Mermerimsi görüntüsü olan etler sağlıklı ve kalitelidir. Ayrıca iyi yemle doğal beslenen hayvanların etleri daha lezzetli ve sağlıklı olur. Etin doğru beslendiğine emin olduğunuz bir hayvana ait olduğunu biliyorsanız hiç tereddüt etmeden tüketebilirsiniz.

2. İyi Dinlenmiş Et Lezzetli Olur

Etlerin yumuşak olmasını ve istediğiniz kıvamda pişmesini istiyorsanız dinlendirme aşamasını da doğru şekilde tamamlamanız gerekir. Bu işlem için derin dondurucu ya da buzdolabını tercih edebilirsiniz. Derin dondurucu kullanacaksanız iki gün, buzdolabı kullanacaksanız bir gün etin dinlenmesi için yeterli olacaktır.

Dana etini tuz, sıvı yağ ve karabiber karışımında dinlenmeye bırakabilirsiniz. Ayrıca, yağ buzdolabında donacağından etin havayla teması kesilir ve bu işlem etin dinlenmesine büyük oranda yardımcı olur. Kuzu etinde ise istenilen yumuşaklığı yakalamak için, etin üzerine süt koyarak derin bir kapta bekletebilirsiniz. Dinlendirdiğiniz etlerin daha yumuşak olduğunu göreceksiniz.

3. Marinasyon Yapılmalı

Ete lezzet katan işlemlerden biri de marinasyondur. Taze biberiye, taze fesleğen, taze kekik, hardal, zeytinyağı, şarap ve deniz tuzundan oluşan bir karışım hazırlayıp, eti pişirmeden önce bu karışımın içinde 1 saat kadar buzdolabında bekletirseniz, etinizin tadı eşsiz olur. İşlem sonrası, eti buzdolabından çıkardığınızda, pişirmeye başlamadan kağıt havlu yardımı ile üzerindeki zeytin yağını almanızı tavsiye ederiz.

4. Eti Mühürlemek Lezzetini Arttırır

Et mühürlerken öncelikle doğru tavayı seçmek gerekir. Tavsiyemiz teflon tava kullanmamanız yönünde çünkü teflon tava, yüksek ısıda kanserojen maddeyi aktif hale getirerek sağlığınızı tehdit eder. Bunun yerine çelik tava ya da mangal tercih edebilirsiniz.

Eti mühürlemek için yaklaşık 300 derecelik bir ısıya ihtiyaç vardır. Tavanızın iyice kızdığından emin olduktan sonra mühürleme işlemine başlayabilirsiniz. Eti mühürlemek için herhangi bir yağ kullanmanıza gerek yoktur. Etin bir tarafına sadece tuz ve taze çekilmiş karabiber serpin. Etin tuzlu tarafı pişerken, diğer tarafa da dilediğiniz baharatları serpebilirsiniz.

Ayrıca mühürleme işleminde, deniz tuzu kullanmanızı özellikle tavsiye ederiz. Deniz tuzu kullanmanız etin üzerinde hafif bir koruyucu tabaka oluşturarak, etin suyunu içinde tutmasına yardımcı olacaktır. Etin bir tarafını kızgın tavaya koyduktan sonra maksimum 4 dakika ete hiç dokunmamalı, çatal ya da bıçak batırmamalısınız. 4 dakika sonunda etin diğer tarafına da aynı işlemi uygulayıp mühürleme işlemini sonlandırabilirsiniz. Az pişmiş et tercihinizse 2-3 dakika mühürleme süresi de yeterli olacaktır.

5. Eti Pişirdikten Sonra Biraz Dinlendirin

Dinlendirme, et pişirmenin her aşamasında önem arz ettiği gibi, pişme işleminin ardından uygulanması gereken bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Et çok yüksek ısıda piştiğinden, kıvamını alması için 3-5 dakika dinlendirilmesi şarttır. Aksi durumda eti bıçakla kestiğiniz an, etin içerisinde hapsolmuş olan yüksek ısı açığa çıkacak ve et suyunu dışarı salacaktır. Bu da yüksek oranda lezzet ve protein kaybıdır. Eğer 5 dakikada etinizin çok soğuyacağı fikrindeyseniz, önceden ısıtmış olduğunuz 220 derece fırında etinizi yemeden önce ısıtabilirsiniz. Bu işlem lezzet kaybına yol açmadığı gibi, etin içerisindeki proteini de korur.

Ayrıca etinizi kestiğinizde mühürlenmiş tabakanın altında kalan pembe kısım sizi etinizin pişmediği fikrine kaptırmasın. Etiniz gayet yenilebilecek kıvamda ve pişmiştir. Pembe kısım yoğunsa, sadece az piştiğini söyleyebiliriz. Tüm aşamaları uyguladıysanız, tam da damağınıza uygun bir et sizi bekliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.