Et özellikle de kırmızı et, memeli hayvanlar sınıfına dahil olan küçükbaş ya da büyükbaş hayvanların etinden elde edilen bir besin kaynağıdır. Kültürden kültüre ve ülkeden ülkeye değişkenlik gösteren et tüketim alışkanlıklarında, ülkemiz tercihini daha çok dana, koyun, kuzu ve sığır etinden yana kullanmıştır. Ayrıca, keçi ve oğlak gibi hayvanların etleri de tercih edilebilmektedir. Her bir büyükbaş ya da küçükbaş hayvanın eti ise, birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Örneğin, koyun ve yavrusu olan kuzu etleri daha yağlı ve daha yumuşak bir yapıya sahipken, sığır ve yavrusu olan dana eti ise, daha az yağ içerdiğinden, biraz daha sert bir yapıya sahiptir.

Bir kırmızı etin besleyici olmasındaki kilit nokta ise, içermiş olduğu Myoglobin proteinidir. Buna göre, bir kırmızı et bu protein bakımından ne kadar zengin ise, rengi de o denli kırmızı olacaktır ve besleyici özellikleri de aynı oranda artacaktır. Bundan dolayı etin renginin kırmızı olması, sağlayacağı fayda açısından ipuçları sunmaktadır.

Etin Faydaları Nelerdir?

Özellikle de protein deposu olarak bilinen et, yüksek besin değerlerine sahip olması nedeni ile, sağlık açısından son derece gerekli bir besin kaynağıdır. Fakat, kırmızı etin yağ içeriği çok yüksek olduğu için, yağları alınmış şekilde tüketilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Öte yandan, etin, yağda kızartılmış şekilde tüketilmesinden ziyade, haşlanmış ya da fırında kendi yağıyla pişirilmiş şekilde tüketilmesi çok daha faydalıdır.

Et, kardiyovasküler sağlık, sindirim sistemi ve beyin sağlığı ile kas ve iskelet sağlığı açısından faydalı olmasının yanı sıra, kan sağlığının desteklenmesine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca et, zengin besin bileşenleri sayesinde, hafızanın güçlenmesine de katkı sağlamaktadır. Bu durumda, etin faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

1.Protein Kaynağı

AminoAcidball_540

Et kaynaklı protein, kas yapılanması ve doku yenilenmesi gibi metabolik süreçlerin desteklenmesi  açısından ihtiyaç duyulan tüm amino asitleri içermektedir. Kas kütlesi için gerekli olan et, kaslara hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Ayrıca et, hastalıkların önlenmesine yardımcı olan enzimlerin ve hormonların üretilmesine yardımcı olmaktadır. İlginçtir ki protein, kilo vermeyle de dolaylı yoldan ilişkilidir. Çünkü, et tüketildikten sonra, saatler boyunca tokluk hissi yaşanmasına neden olmakta ve bu sayede yemek yeme isteğini azaltmaktadır. Yaklaşık 85 gram et, bir yetişkinin günlük ihtiyacı olan ortalama protein ihtiyacının yaklaşık olarak yarısını karşılamaktadır.

2.Çinko Kaynağı

Zinc Supplements

Yağsız et, iyi bir çinko kaynağıdır ve çinko minerali ise, kas kütlesinin yapılanmasına yardımcı olmakta, bağışıklık sistemini güçlendirmekte ve beyin sağlığını desteklemektedir. Ortalama bir insanın günlük ihtiyacı olan çinko miktarı 15 miligramdır. 85 gram yağsız kırmızı et ise 5,5 miligram çinko içermektedir.

3.B Vitamini Kaynağı

bigstock-Beef-Steak-On-Cutting-Board-81723602

Bilhassa kırmızı et, doğal bir B vitamini kaynağı olmasından dolayı, vücut sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle de, yağından ayrılmış haldeki et, sinir sistemi sağlığı için gerekli olan B-12 vitamini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi için gerekli olan B-6 vitamini bakımından zengindir. B-12 vitamini, hafıza ve zihnin canlı tutulması bakımından da önemlidir. Ayrıca özellikle de koyun eti, bir diğer B vitamini türü olan niasin yani B-3 vitamini bakımından da zengindir ve bu vitamin sindirim sistemine yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Et içerisinde bir miktar bulunan riboflavin yani B-2 vitamini ise, cilt ve göz sağlığı açısından faydalıdır.

4.Demir Kaynağı

synthetic-blood

Vücuda günlük olarak alınması tavsiye edilen demir miktarı kadınlar için 18 miligram şeklindeyken erkekler için daha az, 8 miligramdır. Yağsız et ise iyi bir demir kaynağı olmasının yanı sıra, vücut tarafından bitkisel kaynaklı proteinlere göre çok daha kolay şekilde absorbe edilmektedir. Haftada 1 veya 2 defa kırmızı et tüketilmesi, vücudun ihtiyacı olan demirin alınmasında etkilidir. Böylece, vücudun tüm doku ve organlarına oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri için gerekli olan demir ihtiyacı sağlanmış olmaktadır.

Uyarılar

 • Et, özellikle de yağı sıyrılmamış yağlı et, yüksek doymuş yağ ve kolesterol içeriği nedeni ile, bazı rahatsızlığı olan kişiler (yüksek kolesterol, damar tıkanıklığı, gut hastaları gibi) için tavsiye edilmemektedir. Bundan dolayı, kırmızı et satın alırken yağsız olmasına dikkat etmek ya da yağlı et alınsa dahi, yağlarını sıyırdıktan sonra pişirmek çok daha sağlıklı olacaktır.
 • Yağda kızartılmış kırmızı et yerine, kendi yağında ızgara ya da fırınlanmış şekilde pişmiş veya haşlanmış et tüketmek, sağlık açısından çok daha faydalıdır.
 • Bunlara ek olarak, kırmızı et alırken nerede hangi koşullarda üretildiği belli olan ve rengi soluk olmayan aksine rengi kırmızı olan etler tercih edilmelidir.
 • Evde ise, etin bozulmaması için gerekli olan soğuklukta saklanması, dondurucudan çıkarılıp, buzu çözündükten sonra hepsinin tüketilmesi ve sonradan yeniden buzluğa konulmaması da dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesidir. Çünkü bu şekilde tüketilen et bakteri üretecektir ve sağlık açısından da son derece zararlıdır.
 • Bundan dolayı, et tüketimi özen isteyen, özen gösterilmemesi halinde ise, vücut için zararlı etkileri olan bir besin maddesidir.

Etin Besin Bileşenleri

Ülkemizde en yaygın şekilde tüketilen kırmızı et türü, dana ve koyun eti şeklindedir. O halde, hem dana etinin hem de koyun etinin besin bileşenlerini değerlendirmek daha yararlı olacaktır. Bu durumda, az yağlı bir koyun eti, özellikle de B-12, B-3 vitaminleri bakımından zengin olmasının yanı sıra iyi bire çinko kaynağıdır da. Dana eti ise, B-12 vitamini ve çinko minerali bakımından zengin bir kırmızı et türüdür.

Kırmızı Etin Besin Değerleri

Etin besin değerleri ele alınırken de, dana ve koyun etlerini karşılaştırmak daha faydalı olacaktır. Bu durumda;

Yağlı ve pişmiş 100 gram az yağlı koyun eti için besin değerleri şu şekildedir;

 • Enerjisi: 180 kcal’dir.
 • Protein: 26,98 gram
 • Yağ: 7,94 gram
 • Kolesterol: 87 miligram
 • Potasyum: 222 miligram
 • Sodyum: 62 miligram
 • Kalsiyum: 21 miligram
 • Demir: 2,32 miligram

100 gram yağlı ve pişmiş dana etinin  besin değerleri ise şu şekildedir;

 • Enerji: 151 kcal
 • Protein: 28,88 gram
 • Yağ: 3,8 gram
 • Kolesterol: 73 miligram
 • Potasyum: 242 miligram
 • Sodyum: 43 miligram
 • Kalsiyum: 7 miligram
 • Demir: 3,06 miligram
 • A vitamini: 24 miligram