Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Etkilerine İnanamayacağınız Beyaz Çayın 7 Faydası

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay, yeşil ve siyah çay ile aynı bitkinin (Camellia Sinensis) yapraklarından üretilir. Siyah ve yeşil çay, toplanan yapraklarının işlenme tekniğine göre birbirinden ayrılmaktadır. Beyaz çay ise hem seçilen yapraklar hem de bu yaprakların işlenme şekli bakımından diğerlerinden ayrılmaktadır. Beyaz çayın adını henüz tam olarak olgunlaşmamış ve açılmamış yaprakları olan çay bitkisinin üzerindeki beyaz tüylerden alır. Siyah, yeşil ve beyaz çay her ne kadar aynı bitkiden üretilmiş olsa da tatları birbirinden çok farklıdır. Siyah çay biraz daha sert bir tada sahiptir. Yeşil çay hafif ve bitkisel bir tattadır, beyaz çay ise ikisinden de daha yumuşak bir aromaya sahip hafif bir çaydır.

Üç çay arasında kafein ve antioksidan oranını karşılaştırmamız gerekirse en fazla kafein oranı siyah çayda bulunurken en az beyaz çayda bulunmaktadır. Yeşil çay ise kafein bakımında ikisinin de ortasında yer alır. Antioksidan bakımından da beyaz çay en yüksek değere sahiptir. Beyaz çayın ardından yeşil çay, son olarak da siyah çay gelmektedir. Ayrıca beyaz çay, tüm çay çeşitlerinde kafein oranı en düşük çay türüdür. Beyaz çay için kimyasal ve mekanik sürece en az maruz kalan çay da diyebiliriz. Beyaz çayın üretimi yeşil çay ile benzerlik göstermektedir. Çok az işlem görür ve hiç okside olmaz. Beyaz çayın üretiminde soldurma ve kurutma olmak üzere iki aşama bulunmaktadır. Soldurma ile kurutma işlemi birlikte birkaç günlük süre ideal görülmektedir. Doğal soldurma oda sıcaklığında 40 ile 60 saat arasında yapılmaktadır. Kurutma işlemi de 3 ile 4 saatlik bir süreyi kapsamaktadır.

Beyaz Çay Çeşitleri Nelerdir?

Beyaz çayın üretimde kullanılan çay yapraklarının harmanına göre ve üretilmiş olduğu bölgeye göre isimleri de farklılık göstermektedir.

Gümüş iğne (silver needle) olarak isimlendirilen beyaz çay en kaliteli beyaz çay olarak nitelendirilmektedir. Gümüş iğne beyaz çay, Çin’ in Fujian bölgesinde yetiştirilmektedir. Tamamen açılmamış çay yapraklarından üretilmektedir. İsmini de yaprakların şeklinden almaktadır. Beyaz şakayık (white peony) ise açılmamış yapraklarla normal yaprakların harmanlanması yolu ile elde edilmektedir ve Çincedeki adı Bai Mu Dan’ dır. Hindistan’da üretilen beyaz çay, Darjeeling beyaz çay Sri Lanka’ da üretilen Ceylon beyaz çaydır. Her iki çayın yaprakları sık sık diğer çay yaprakları ile karıştırılmaktadır . Bai Hao Yinzhen (silver needle), Bai Mu Dan (white peony), Gong Mei, Shou Mei çayları Çin beyaz çaylarıdır. Diğer beyaz çaylar arasında da Ceylon White (Sri Lanka beyaz çay), Derjeeling White (Hindistan beyaz çay), Assam White (Hindistan, Asssam Eyaletinde üretilen beyaz çay) vb. çaylar yer almaktadır.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

1. Kalp Hastalıklarını Düşürür

koroner-kalp-hastaligi-nedir-1

Amerikan Epidemiyoloji Dergisinde yayınlanmış olan bir çalışmada, beyaz çay içmenin kalp hastalığına yakalanma riskini düşürdüğü savunulmuştur. Bunun sebebi, beyaz çayın içerisinde bulunan kateşinlerin damarları genişleterek tansiyonu yani kan basıncını düşürmesi ve vücudun genelinde kan akışının iyileştirilmesidir. Yapısındaki zengin kateşinler nedeni ile beyaz çay, siyah ve yeşil çaya oranla daha da önemlidir.

2. Kanseri Önlemeye Yardımcıdır

kanser

Yapılan bir çalışmaya göre beyaz çayın içerisinde bulunan kateşinlerin kanserli hücre oluşumunu önlediği ortaya çıkmıştır. Bu sayede kanserli hücre tümörlerinin büyümesi de yavaşlamaktadır. Aynı çalışmada düzenli olarak beyaz çay içmenin karaciğer, göğüs, cilt, akciğer, pankreas, mide, kolon, yumurtalık ve prostat kanseri riskini de azalttığı ileri sürülmüştür. Amerikan Kanser Derneği’ne göre de beyaz çayın meme kanseri geçirmiş kimselerde tekrar kanser oluşumunu engellemek amacı ile tüketilmesini savunmaktadırlar.

3. Kilo Vermeye Yardımcı

zayıflama

Yapılan çalışmalara göre beyaz çayın içerdiği polifenollerin ve kafeinin kilo vermeye yardımcı olduğu gözlenmiştir. Yapılan bir diğer araştırmaya göre de beyaz çay içeriği sebebi ile yağ hücresini oluşumunu baskılamaktadır. Yağ hücresi oluşumunun baskısı ile vücutta yağ birikimi de önlemiş olur.

4. Cilde Faydalı

cilt sağlığı

Beyaz çayın cilt üzerinde de olumlu etkileri oldukça büyüktür. Cildi kuvvetlendirici ve yenileyici özellikleri bulunmaktadır. Çevrenin olumsuz şatlarına karşı da dayanıklılık sağlamaktadır. Pürüzsüz ve yumuşak bir cilt oluşmasını sağlar. Esnek bir cilt için günde iki ya da üç bardak beyaz çay içilmesi önerilmektedir. Ayrıca serbest radikalleri de bloke ederek cildin korunmasını sağlar hatta bazı cilt hasarlarını da telafi etmeye çalışır.

5. Antibakteriyel & Antiviral Etkilere Sahip

beyaz-cay-1024x611

Bakteri ve virüsleri doğal olarak yok edebilen beyaz çay yapısında bol miktarda antioksidan bulundurmaktadır. Bu sayede pek çok yaygın hastalığa karşı direnç sağlayarak tüm bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Soğuk algınlığına ve gribe karşı koruma sağlar ve HIV belirtilerini de hafifletebilir.

6. Diş ve Diş Eti Sağlığı

Diş ve diş etini daha güçlü ve daha sağlıklı yapan florid, az miktarda beyaz çayın yapısında bulunmaktadır. Aynı zamanda diş çürümesi, plak ve kötü ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürücü etki göstermektedir.

7. Kemikleri Güçlendirir

kemik sağlığı

Düzenli olarak beyaz çay içen kişilerde kemik yoğunluğunun çok yüksek olduğu çalışmalar sonucunda gözlenmiştir. Ayrıca çay içmeyenlere göre de daha güçlü bir kemik yapısına sahip olduğu belirlenmiştir. Beyaz çay aynı zamanda osteoporoz ve romatizma hastalarına da olumlu etkiler sağlamaktadır.

Beyaz Çay Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle satın almış olduğunuz beyaz çayın hava geçirmez bir pakette olmasına dikkat edilmelidir. Beyaz rafın raf ömrü diğer çaylara oranla daha azdır. Bu nedenle hava ile temas ettikten sonra maksimum 4 ila 5 ay içinde tüketilmesi gerekir. Eğer ilk defa beyaz çay alacaksanız ilk olarak denemek için az miktarda alabilirsiniz. Beğendikten sonra tüketebileceğiniz miktarını almanız daha mantıklı bir karar olacaktır.

Beyaz çayı demleme sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus su sıcaklığının 70 ila 75 derece arasında olmasıdır. Bu nedenle kaynayan suyu direkt olarak beyaz çay yapraklarına dökmemelisiniz. Kaynamış suyu, yaklaşık olarak 5 ila 7 dakika kadar bekleterek kullanabilirsiniz. Ayrıca kaynar su, çay yapraklarının haşlanmasına ve çayın tadının acı olmasına sebep olur. Bir büyük bardağa iki çay kaşığı beyaz çay yeterli olmaktadır.

70-75 derece sıcaklığındaki suyu beyaz çayın üzerine döktükten sonra çayın 7 ila 10 dakika kadar demlenmesini bekleyiniz. Suyun sıcaklığı ne kadar düşükse, demleme süresini o kadar uzatabilirsiniz. Bu durumda 50-60 derecelik bir suyla beyaz çay hazırlayacaksanız 11 ila 13 dakika demleme süresi uygun olacaktır. Kullanılan çay miktarını ve demleme süresini de damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken nokta kaynar suyun direkt kullanılmamasıdır. Beyaz çay hafif aromalı ve yumuşak içimli bir çaydır. Bu nedenle sade olarak da kolayca tüketebilirsiniz. Yine de tat vermek isterseniz süt, limon ya da şeker kullanabilirsiniz.

Beyaz Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

beyaz_cay_nasil_demlenir

Beyaz çayın yapısında çok az oranda kafein bulunmaktadır. Fakat hamilelikte ya da emzirme döneminde içilmesi pek fazla önerilmez. Fazla miktarda beyaz çay tüketimi mide bulantısı, tansiyon, çarpıntı, uykusuzluk ve kusma gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Yüksek tansiyon ilacı, demir takviyesi, kan inceltici ve herhangi bir sağlık sebebi ile ilaç kullanan kişilerin beyaz çay tüketmeden önce olası bir yan etkiye karşı bir hekime mutlaka danışması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.