Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Dekorasyonunun Püf Noktaları

Ev dekorasyonu günümüzde her insan için başlı başına bir problemdir. Öğrenci evinden tutun, bekar evine, aile evine kadar herkes dekorasyon yapmak ve evinin güzel görünmesini ister. Bu yazımızda dekorasyon yapmanın püf noktalarından bahsedeceğiz.

Ev Dekorasyonunun Püf Noktaları Nelerdir?

mum lekesi

İnsanlar hayatlarının büyük çoğunluğunu kapalı ortamlarda geçiriyor. Belki de ev aldıktan sonra o evde hayatınızın sonuna kadar oturacaksınız. Hayatınızın büyük çoğunluğunu geçirdiğiniz eviniz psikolojinizi de etkiliyor. Dekorasyon yapmak evinizi olduğundan daha güzel göstererek sizi mutlu edecektir. Evin düzenini değiştirme isteği de psikolojiniz ile alakalıdır.

Ev dekore ederken en önemli nokta odanızın büyüklüğüne göre dekore etmek olacaktır. Büyük odaların kendine göre küçük odaların kendine göre dekorasyon yöntemi vardır. Büyük odalara yapılan yanlış dekorasyon odanızda çok büyük boşluklara yol açacaktır. Küçük odalarda yapılan yanlış dekorasyon ise odanızı bunaltıcı bir yere dönüştürerek canınızı sıkacaktır.

Dekorasyon alışverişine çıkmadan önce evinizin tasarımını evde kendi kafanızda belirleyin. Bu belirlediğiniz plana göre alışveriş listesi oluşturun. Ev dekorasyonunda izleyeceğiniz sıra mobilya, halı, perde ve aksesuar şeklinde olmalıdır. Bu eşyaları almadan önce evdeki odalarınızın ölçülerini alın. Bu ölçülere göre alacağınız eşyaları seçin. Ölçü işlemi size çok büyük kolaylık sağlayacaktır. Alacağınız mobilyaların odanıza göre olmasına çok dikkat edin. Örneğin küçük bir salonunuz varsa L şeklinde bir koltuk seçerek daha fonksiyonel ve şık bir ev tasarımı yapabilirsiniz. L koltuk tercihi salonunuzu daha geniş gösterecektir. Büyük odalarda koyu renkler kullanmak ferahlatıcı bir hava oluştururken, küçük odalarda koyu renk boya kullanmak boğucu bir hava yansıtacaktır.

 • Televizyon ünitesini koyacağınız duvara niş çalışması yaptırabilirsiniz. Bu işlem evinizi daha ferah gösterecektir.
 • Halı ve perde uyumu rahatlatıcı ve sıcak bir görünüm sağlayacaktır.
 • Yatak odanızda gözü yormayan daha açık renk tonları tercih edin. Bununla beraber mobilyalarınız da açık renkli duvarlara uygun ve rahatlatıcı olmalıdır.
 • Yatak odanıza gergi tavan yaptırarak farklı bir hava oluşturabilirsiniz.
 • Odalarınız için perde alışverişi yaparken ütü istemeyen kumaştan yapılmış perdeleri tercih edin. Perdelere ütü yapmak gerçek anlamıyla bir işkencedir. Bu nedenden dolayı kesinliklikle bu tavsiyemize uymalısınız. Diğer bir önemli nokta ise odanızın pencereleri güzel bir manzara görüyor ise stor perde tercih etmeniz, evinizin daha şık görünmesini sağlayacaktır.
 • Penceresi az olan odalarda yine stor perde kullanmak daha mantıklı olacaktır.
 • Evinize uygulayacağınız dekorasyonun tipine göre bir ışıklandırma tercih etmelisiniz. Örneğin sakin bir dekorasyon yapacaksanız. Loş ışık tercihinde bulunabilirsiniz.
 • Her odada farklı aydınlatma kullanarak ışığın yorucu etkisinden kurtulabilirsiniz. Çalışma odanızda parlak ve gözü yormayan ışıklar tercih ederken, yatak odanızda loş ve romantik ışıklar tercih edebilirsiniz.
 • Mutfak dekorasyonu için modüler eklemeli ve kısa sürede kurulabilen dolaplar tercih edilebilir. Bu dolaplar daha ekonomik olacaktır.
 • Mutfakta kullandığınız fayansları mutfak dolapları ile aynı renkte seçerek bir uyum yakalayabilirsiniz.
 • Mutfak dekorasyonunda kesinlikle düzenli ve güzel bir görünüm için ankastre ürünler tercih edin. Bu ürünler çok az yer kaplayarak size daha geniş bir alan sunacaktır.
 • Yemek masası alırken evinizin ölçüsüne uygun şekilde bir masa tercih edin masa hatlarının yumuşak olması daha ergonomik olacaktır. Oval masalar hem daha estetik bir görünüme sahip olacak ve daha fazla kişinin aynı anda yemek yemesini sağlayacaktır.
 • Banyodaki güzellik için küçük sabunlar ya da dekorasyon ürünleri tercih edin. Sıvı sabunlar için özel olarak üretilen sabunlukları kullanarak daha güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz.
 • Banyodaki dekorasyon aletlerinin sadece güzel durması önemli değil banyoda kullanıma uygun olmasına dikkat edin. Banyoda nem fazla olacağından ahşap maddelerde küf gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle dekorasyonda kullanacağınız aksesuarları fayans ya da mermer olacak şekilde seçin.
 • Sürgü kapaklı duşa kabinleri kullanarak banyonuzda hem şıklığı yakalayabilir. Hem de daha rahat bir banyo deneyimi yaşabilirsiniz. Sürgü kapaklı duşa kabinlerin cam ve metal görünümlü olanları daha uzun ömürlü ve temizlemesi kolay olacağından tercihinizi bu yönde yapmanızda fayda var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.