Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Ağda Tarifi

Ağda, şüphesiz ki eski zamanlardan bu yana kadınların vazgeçilmez olarak kullandığı yöntemlerden biridir. Ağda yapmak, istenmeyen  tüylerden kurtulmak için en etkili ve en sağlıklı yöntemlerden birisidir. Bazı kadınlar bu işlemi evde hazırlayıp yaparken, bazı kadınlar ise dışarıda yaptırmayı tercih ederler. Ev yapımı ağda tarifi ile evde az bir malzeme ile hızlıca hazırlayıp, istenilen bölgeye uygulayabilirsiniz.

Evde Ağda Yapımı

Malzemeler

Evde ağda yapımı için 2 bardak şeker , 1/4  bardak taze limon suyu ya da 1/4 sirke, 1/4 bardak su gereklidir.

Öncelikle şeker ve su  bir tavada karıştırılır ve ağır ateşte kaynamaya bırakılır. Şeker eriyene kadar karıştırmaya devam edilir. Kaynamaya başladığında ocağın ısısı biraz azaltılır. Burada dikkat edilmesi gereken püf nokta, ağdanın kaynamasına izin verilmemelidir. Bunun için de sürekli ağdayı karıştırmak çok önemlidir. Sonrasında sirke ya da limon karışıma eklenir. Ağdanın kaynamaya başladığı görüldüğünde hemen ocaktan alınmalıdır. 1 dakika sonra tekrar ağda ocağa konmalıdır. Önemli olan ağdayı kaynatmadan, kıvama gelmesidir.

Kıvama gelen ağda cam bir kavanoz ya da kaseye konulur. İlk sıcaklığı geçip oda sıcaklığına gelinceye kadar beklenir. Ağdanın soğuması beklenirken içine su kaçmamasına dikkat etmek gereklidir.

Oda sıcaklığına gelen ağdayı kullanmadan önce sıcaklığı tekrar kontrol edilir.Ağdanın cilt için uygun olup olmadığını anlamak için,  ağdayı bileğinize uygulayarak sıcaklığına dayanabileceğinizi anlamış olursunuz. Elde ettiğimiz ağdayı kullanmadan önce, mermer ya da betonun üzerine kullanılacak miktarda ağda dökülür. Dökülen ağda biraz ılıdıktan sonra iki parmakla kaldırılır. Ele alınan bu ağda bir sakız gibi uzatılarak  katlanır. Bu sayede ağda daha da özdeşir ve kıvamı güzelleşir. Ağda  yapılacak bölgeye mısır unu  ya da pudra serpilebilir. Çünkü ağdanın en sevilmeyen tarafı yapıştıktan sonra orada kalmasıdır. Mısır unu ve pudra bu durumun ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Ağda uygulanmadan önce bölgeye soğuk pres yapmak, sonrasında oluşacak sivilce riskini  azaltır. Ayrıca ağdanın uygulanacağı bölge terli, ıslak olmamalıdır. Tam tersine kuru ve temiz bir bölgeye ihtiyaç vardır. Aksi taktirde ağda düzgün yapışmaz ve istenen sonuç elde edilemez. Tahta bir çubuk ya da başka bir aparat ile ağda ince bir tabaka halinde uygulanacak bölgeye sürülür. Üzerine temiz bir bez ya da ağda bantları yapıştırılır. Bu bezin küçük oması daha avantajlı ve kolaydır. Yaklaşık olarak 1 ya da 2 dakika beklenir ve  bezin iyice yapışması sağlanır. Bez tüylerin çıkış yönünün tam tersine gelecek şekilde yapıştırılır. Böyle yapıştırma batık oluşumunu önlediği gibi tüylerin hepsinin alınmasını da sağlar.

Ağda yapılırken eğer tüylerin boyu uzun ise,  bir makas yardımı ile tüyler kısaltılabilir. Ağda işlemi bittikten sonra uygulanan bölge su ile iyice temizlenir. Sonrasında nemlendirici krem kullanılır. Ertesi gün de cilde peeling uygulanabilir. Böylece ciltteki ölü deriler temizlenmiş olur. Aynı şekilde kese yapmak da ciltte batık oluşmasını önlemeye yardımcı olur.

Evde ağda yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar

Ağda diğer yöntemlere göre,  tüylerin daha uzun süre çıkmamasını sağlar. Ağda vücudun tüm bölgelerin temizlenmesinde rahatlıkla kullanılır. Sadece ağda yoğun bir kıvam içerdiği için, dudak üstü ve yüz gibi bölgeler hassas olduğu için kullanılması çok doğru bir seçim olmayabilir. Ağda uygulaması yaparken bikini bölgesi gibi hassas bölgelerde deri daha ince olduğu için bandı dikkatli çekmek gerekir. Ağda bandını çekmeden önce, diğer elle deriyi iyice gerdirip ciltte yırtılma,  zedelenme gibi olumsuz durumların oluşması önlenir.

Ağda yaptıktan sonra dikkat edilecek hususlar

Ağda yapılan bölge hassas olacağı için ortalama 3 gün alkollü kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Ağda yapılan bölge güneş ışığından korunmalıdır.

Ağdadan sonra mümkünse cilt 1 – 2 saat havalandırılmalıdır. Hemen sonrasında dar, vücuda sürten ya da hava almayan kıyafetler giyilmemelidir. Ağda sonrası steril bir şekilde uygulanan kremler kızarıklık oluşumunu büyük ölçüde önler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.