Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Camsil Tarifi

Limon otu bitkisini duydunuz mu? Eğer sadece bitki çayı ve yağlar aklınıza geliyorsa yanılıyorsunuz! Limon otunu farklı amaçlarla da kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Mesela limon otundan doğal ve organik bir cam sil yapma fikri kulağa nasıl geliyor? Sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme alışkanlığı camlarımıza da sıçradı diyebiliriz. Hatta çok daha ucuz ve etkili bir yöntem ile…

Limon otu bitkisi nane türünden gelen bir bitki olup bir diğer adı da melissa bitkisidir. Limon otu daha çok bitki çaylarında aroma verici bir bitki olarak kullanılmasıyla bilinir. Bu kullanımının dışında çeşitli alternatif tıp yöntemlerinde vücuda sürülecek bitkisel bir yağ olarak da kullanılmaktadır ama biz limon otu bitkisini ev yapımı cam sil tarifi için kullanacağız! Tarifimize geçmeden önce gelin biraz limon otu bitkisinin yetiştirilme ve gelişme sürecine göz atalım.

Limon Otu Yetiştirmek ve Toplamak

Limon otu bitkisini kendiniz yetiştirecekseniz bilin ki limon otu bitkisi toplamak biraz zahmetli bir iş, fakat inanın toplarken alacağınız o muhteşem limon kokuları bütün zahmeti unutturuyor. Limon otu yetiştirmek aslında kulağa zor gelse de yetiştirmesi oldukça kolay bir bitki. Yetişirken oldukça güzel bir görüntü sunan limon otu, yapraklarının ucunda küçük sarı çiçekler açmaya başladığı zaman anlamalısınız ki bitki olgunlaşmış ve artık kullanıma hazır bir hal almıştır. Bu gelişme aşamasında limon otunun yaprakları yeşil ve uçları çiçeklerle doludur. Eğer çiçeklenme aşamasını beklemeden toplarsanız ya da çiçeklerin fazla olgunlaşmasını beklerseniz elinizde daha az yaprak kalacaktır, bu da kullanım için pek de iyi olmayacaktır, yaprakların fazlalığı tarifimiz için daha iyi bir seçenek. Limon otu sıcak havalarda daha çabuk yetişmekte ve bu süreçleri çok daha kısa sürede geçirmektedir. Fakat limon otu bitkisini illa kendiniz yetiştirmek zorunda değilsiniz. Belki limon otu bitkisi yetiştirmek için gerekli ortamınız olmayabilir. Bu gibi durumlarda aktarlardan ya da bitki satan dükkanlardan limon otunu rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Limon Otu Kullanım Alanları

Limon otu bitkisi en sık olarak bitki çayı yapımında kullanılır ve siz de limon otundan çay yapabilirsiniz. Limon otu çayının en büyük faydaları karaciğer, bağırsak gibi iç organların temizliğini sağlaması; metabolizmayı hızlandırması; baş ağrılarına iyi gelmesi olarak sıralanabilir. Ayrıca limon otu yağı ciltte meydana gelen çeşitli yaralara da iyi gelir, cilt ve tırnakta görülebilecek mantar rahatsızlıklarına karşı da kullanılabilir. Bazı bitki uzmanları limon otu tüketiminin sınırlandırılması gerektiğini tavsiye etmektedir ve tiroidle alakalı rahatsızlığı bulunanların limon otu tüketiminden uzak durması gerektiğini savunmaktadır, buna da dikkat etmekte fayda var ama bizim asıl konumuz limon otu bitkisinden cam sil yapmak!

Temizlik Özelliği Olan Bir Bitki

Limon otu, antibakteriyel ve antiviral bir bitkidir. Yeni bakteri ve virüslere karşı doğal bir koruyucu, önleyicidir; dolayısıyla temizlik için oldukça uygun bir bitkidir limon otu. İçerdiği doğal bileşenler sayesinde bu özelliğe sahip olan limon otu, ev temizliğinde ve özellikle cam silerken kullanılabilir! Bu amaçla kullanmak isteyenler için çevreye zararı olmayan, doğal ve organik bir tarif olan ev yapımı limon otu cam sil tarifini paylaşıyoruz!

Ev Yapımı Limon Otu Cam Sil Tarifi

Malzemeler

  • 1 litre ılık beyaz sirke
  • 2 ya da 3 avuç dolusu limon otu
  • En az 1 litrelik bir kavanoz

Hazırlanışı

1. Adım

2 ya da 3 avuç limon otu bitkisini alın ve sıcak bir havada gölgede, içerdiği sıvı içerik buharlaşıp iyice kuruyana kadar bekletin.

2. Adım

Sonrasında limon otunu bir kavanoza yerleştirin. Kavanozun üzerine 1 litre hafif ısıtılmış beyaz sirkeyi ilave edin.

3. Adım

İçine limon otu ve sirkeyi koyduğunuz kavanozu 2 ya da 3 gün boyunca güneş altında bekletin. Böylece beyaz sirke ve limon otu bitkisi iyice birbirine karışacak ve bu sayede daha güçlü bir içeriğe sahip olacaksınız. 2 ya da 3 gün güneşte bekleyen karışımınızı kullanmadan önce 1 hafta kadar bekletin ve karışımın iyice hazır olmasını bekleyin.

4. Adım

Karışım tamamen hazır hale geldikten sonra sprey kapaklı bir şişeye aktarın ve cam silerken gönül rahatlığıyla kullanın. Hem üstün temizleyici özelliği hem de bunu sağlarken çevreye zarar vermemesi en büyük özelliği olan limon otu cam sili bir sene içinde bitirmeye gayret edin, aksi durumda bozulabilecektir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.