Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Deodorant Tarifleri

Aslında düşündüğümüzde dışarıdan satın aldığımız ve cildimiz için kullandığımız pek çok ürünün içinde sağlığa zararlı olabilecek bir takım maddeler bulunabiliyor. Oysa biz bu her bir ürünü kişisel bakımımız için ve sağlığımız için kullanıyoruz. Ancak hiç farkında olmadan vücudumuza istemediğimiz bir takım zararlar verir hale gelebiliyoruz. İşte bu yüzden de artık günümüzde insanlar pek çok kişisel bakım ürününü evlerinde doğal ürünler ile birlikte hazırlamaya başladılar. Aslında bu yöntem maliyet olarak da çok uygun bir rakama geliyor. Bunun yanı sıra içinde tamamen ne olduğunu bildiğiniz sağlıklı ürünleri kullanmaya başlıyorsunuz.

Elbette bazı kişisel bakım ürünleri insanlara evlerde yapılamaz gibi gelebilir. Örneğin deodorantlar içerikleri itibari ile insanlara ev ortamında hazırlanamaz gibi görülebiliyor. Oysa deodorant aslında teoride kötü kokuları ve terlemeyi önlemez için kullanılan bir kişisel bakım ürünü. Yani temel olarak sağlaması gereken en önemli şeyler kötü kokuları ve terlemeyi önlemesi, bunun yanı sıra da koltuk altındaki cildi yumuşak ve sağlıklı bir forma sokması.

Ancak dışarıda satılan ürünler maalesef bu özelliklerin biraz dışına çıkabiliyorlar. Sırf bu yüzden aklımızdaki deodorant imajını değiştirmemizde de fayda var. Mesela dışarıda satılan ve bildiğimiz formattaki deodorantlar yerine evlerimizde çok kolay ve çok pratik bir şekilde doğal deodorantlar hazırlayabiliriz. Rujların, cilt ve el kremlerinin, diş macunlarının ve şampuanlarının yanı sıra artık insanlar deodorantlarını da evlerinde kendileri hazırlıyor ve kullanıyorlar. Bu hem kişinin kendi sağlığı için çok faydalı hem de çevreye tamamen duyarlı bir ürün oluyor. O yüzden siz de evinizde bazı birkaç doğal ürünü kullanarak üstelik tamamen kendi istediğiniz ve sevdiğiniz kokularda krem ya da macun kıvamında deodorantlar hazırlayabilir ve kullanabilirsiniz. Bu kullanım aslında dünyada yeni yeni yükselen bir trend ve sağlıklı bir yaşam ve az tüketim için de çok tercih edilen bir yol. Bu sayede bütçenize de büyük katkılar sağladığınızı göreceksiniz. Çünkü satın aldığınız her deodorantta deodoratın ambalajına da hiç istemeyerek de olsa para ödüyor hale geliyorsunuz. Oysa evde hazırladığınız deodorantların ambalajlarını deodorant bittikten sonra yıkayıp tekrar doldurup yeniden kullanabilirsiniz. Bazı kişiler ev yapımı deodorantların çok da işe yaramayacağını düşünebilirler ancak aslında içeriğindeki maddeler tam olarak kişinin bir deodoranttan beklediği her şeyi karşılar nitelikte. Tek fark ise ev yapımı deodorantların kıvamlarının ve genel yapılarının kullanmaya alışkın olduğumuz ve dışarıda satılan deodorantlardan biraz farklı olması. Elbette bazı insanlar deodorantı yanlış kullanım olarak kıyafetlerinin üstüne de sıkabiliyorlar. Bu aslında yanlış bir kullanım fakat ev yapımı deodorantları bu şekilde kullanmak haliyle mümkün olmuyor.

Ev Yapımı Deodorant Nasıl Hazırlanır?

Ev Yapımı Deodorant

Malzemeler:

  • 1/3 su bardağı kadar mısır nişastası
  • 1/3 su bardağı kadar kabartma tozu
  • 10 damla lavanta esanslı yağ, okaliptüs yağı ya da çay çiçeği yağı. (Bu ürünlerin her biri antibakteriyel özelliği taşıyor.)
  • 10 damla nane esanslı yağ ya da sandal ağacı esanslı yağ (erkekler bu miktarı 20 damla olarak da kullanabilirler.)
  • 3 yemek kaşığı kadar hindistan cevizi yağı
  • 2 yemek kaşığı kadar E vitamini yağı

Hazırlanışı:

1- İlk olarak bir kabın içine mısır nişastasını ve kabartma tozunu koyup iyice karıştırın.

2- Ardından içine esansları ve tüm yağları da ilave edip iyice karıştırmaya devam edin.

3- Karışım homojen bir kıvama geldiğinde ve macun gibi olduğunda karıştırmayı durdurun.

4- Tercihen küçük bir cam kavanozun ya da boş bir krem kutusunun içine macun kıvamındaki karışımı koyun.

5- Karışımı sıcak ile çok fazla temas etmeyecek bir yerde saklayın.

6- Karışımın tazeliğini koruması için her defasında az az yapıp öyle kullanın. Tek seferde çok miktarlı malzemeler kullanarak hazırlamayın.

Ev Yapımı Deodorant Nelere İyi Gelir?

Koltuk altı

İnsanlar bazen dışarıda satılan deodorantları kullandıklarında deodorantlar koltuk altlarına çeşitli zararlar verebiliyor ve koltuk altları tahriş olabiliyor. Benzer şekilde bu deodorantların kokuları da hoşlarına gitmeyebilir. Ayrıca kimi insanlar ciltlerinde sürekli olarak kimyasal ürün kullanmak istemeyebiliyor. İşte tüm bu sorunları ortadan kaldırmak için evde doğal ürünler ile yapılan deodorantlar çok faydalı oluyor ve insanlara çok iyi gelebiliyor.

Dışarıda satılan pek çok kozmetik ürünü kişilerin ciltlerindeki gözenekleri tıkayıp ciltlerinin yeteri kadar hava almasını engelleyebiliyor. Hatta terlemeyi önlemesi için içlerine konulan alüminyum tuzu yerine geçen alüminyum klorhidrat da bazen zarar verici olabiliyor. Yani hazır deodorantların içinde bulunan ürünler insan vücudunun ısıyı düzenleme sistemine direkt olarak olumsuz etki edebiliyor. Bunun sonucunda da vücut sistemi normal bir şekilde ilerleyemiyor. Bu da tabii ciltte bazı bir takım sorunlara yol açabiliyor. Hatta yapılan bazı araştırmalara göre deodorant kullanıldığında göğüs kanseri riski de ortaya çıkabiliyor. Çünkü deodorantın içinde yer alan bazı zararlı olabilecek maddeler derinin içine yerleşerek orada birikebiliyor.

Zaten o yüzden özellikle uzmanlar alüminyum tuzunu içinde bulundurmayan deodorantların kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Fakat tüm bu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak, terlemeyi ve kötü kokuları en aza indirip sağlıklı bir koltuk altı derisine sahip olabilmek için evde yapılan doğal deodorantlar çok daha etkili olabiliyor ve iyi gelebiliyor. Özellikle ev yapımı doğal deodorantlar kullanıldığında cilt derisi ve cildin normal çalışma fonksiyonları da normal haline kısa sürede geri gelebiliyor. Aynı şekilde kötü kokular da doğal deodorantın içinde bulunan çeşitli güzel kokulu esanslar sayesinde kolay bir şekilde bastırılabiliyor. Üstelik içerisinde yabancı ve zararlı hiçbir madde bulundurmayan bu doğal ve ev yapımı deodorantlar herhangi bir cilt hastalığı ve kansere de neden olmuyor. Bu yüzden gerçekten sağlıklı bir deodorant kullanımı, ter kokusu önlenmesi ve koltuk altı rahatlığı için ev yapımı deodorantlar çok ama çok etkili ve iyi oluyor.

Ev Yapımı Deodorant Kullanımı

Ev Yapımı Deodorant Tarifleri

Evde yapılan doğal deodorantlar günlük kullanım için uygun. Aslında normal deodorantlar gibi kullanmaktan çok da büyük bir farkları olmuyor. Yalnızca bunlar sprey gibi bir forma sahip olmadıkları için direkt olarak bölgeye el ile sürülerek kullanılabiliyor. Fakat yine de bu ev yapımı deodorantları da gereğinden fazla ve aşırı kullanmamak gerekiyor. Aksi takdirde her ürün ve maddede olduğu gibi bir takım tahrişler meydana gelebiliyor. Çünkü ciltteki deriyi rahat bırakmak ve nefes almasını sağlamak da büyük bir önem taşıyor. Aynı şekilde bazı maddeler her insanın cildinde farklı bir etki yaratabilir. Bunun için ev yapımı deodorantı bir kez kullandıktan sonra iyi bir şekilde gözlemlemek gerekiyor. Eğer herhangi bir problem ya da cilt sorunu ile karşılaşılmadı ise kullanmaya devam edilebilir. Fakat ciltte beklenmeyen bir etki yarattığı görülür ise mutlaka bir cilt doktoruna ya da uzmana danışmakta ve kullanımı bir süre durdurmakta yarar var.

Hazırlamış olduğunuz deodorantı daha önce satın almış olduğunuz stick roll on kutusunun içini boşaltarak onun içine ilave edip biraz da dondurarak kullanmanız da mümkün. Böylece normal formunun çok da dışında olmayan bir kullanım yöntemi ile ev yapımı deodoranta alışmanız çok daha kolay bir hale gelebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.