Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Deterjan Tarifi

Çamaşırların yeterince temiz olması herkes için çok önemli bir konu. Ancak buna ekstra olarak bebekli aileler çok daha fazla özen gösteriyorlar. Çünkü bebeklerin cildi çok daha hassas oluyor ve yeterince temizlenmemiş olan bir giysi cildine zarar verebiliyor. Bu tedirginlikten kurtulmak için elbette piyasada satılan pek çok farklı markaya ait deterjanları kullanmak mümkün. Fakat o ürünlerin bile ne kadar etkili olacağı konusu bazen belirsiz olabiliyor. Hatta o ürünlerin içindeki zararlı maddeler düşünüldüğünde hijyen için kullanmak isterken sağlığımız için zararlı bir şey yapmış olabiliyoruz.

Bilindiği üzere son zamanlarda yeni bir trend başladı. Bu trend çerçevesinde insanlar artık pek çok kozmetik, kişisel bakım ve temizlik ürününü evde kendileri doğal yollardan hazırlıyorlar. Böylece ürünler hem sağlığa zararlı olmuyor hem de temizleyici olduğu konusunda akıllara herhangi bir şüphe gelmiyor.

Aslında son zamanlarda şampuan, cilt maskesi, diş macunu, deodorant ve bakım kremi gibi ürünlerin evde doğal bir şekilde yapıldığını görüyoruz. Fakat insanlar deterjanlar için hala biraz daha çekimser davranıyor. Fakat düşünüldüğünde aslında büyüklerimiz de bu tip ürünleri evlerinde hazırlayarak kullanmışlardı. Yani o zamanlarda da piyasada satılan klasik deterjanlar bulunmuyordu. Üstelik bu evde satılan deterjanlar ile tamamen organik ve çok uygun fiyatlı ürünlere de sahip olunabiliyor.

Ancak eğer isterseniz siz de evinizde kendi çamaşır deterjanlarınızı kendiniz üretebilir ve gönül rahatlığı ile kıyafetlerinizde kullanabilirsiniz. Üstelik bu güzel ve doğal deterjanların kokusu da tamamen sizin zevkinize göre değişebiliyor. Hatta bir kaç aromatik yağı karıştırarak enteresan ve ilgi çekici kokuları kendiniz bile imal edebilirsiniz.

Ev Yapımı Deterjan Nasıl Hazırlanır?

ev yapımı deterjan

Malzemeler:

  • 1 ya da 2 kalıp yıkama sabunu
  • 2 fincan kadar borax
  • 2 fincan kadar sodyum bikarbonat
  • Bir miktar limon yağı ya da lavanta yağı
  • Su
  • Kova
  • Orta boy bir tencere
  • Tahta kaşık

Hazırlanışı:

1- İlk olarak yıkama sabununu iyice rendeleyin. Bu sabun rendesi yaklaşık iki kahve fincanı kadar olacak.

2- Sonrasında tencerenin içine yaklaşık bir litre suyu dökün. Ocağın altını yakın ve suyun kaynamasını sağlayın.

3-Kaynadıktan sonra içine rendelemiş olduğunuz sabunları ilave edin. Ocağın altını kısın ve kısık ateşte tahta kaşık yardımı ile karıştırmaya ve kaynatmaya devam edin.

4- Ayrı bir kap alın ve içine borax ile karbonatı koyun. İki malzemeyi güzelce karıştırın. Ardından kaynatmış olduğunuz sabunlu suyu da o kabın içine dökün. Tüm malzemeler bir araya geldiğinde tahta kaşık yardımı ile malzemelerin hepsi eriyene kadar iyice karıştırın.

5- Deterjan bu şekilde kıvama geldikten sonra güzel bir kokuya sahip olması için içine sevdiğiniz aromatik yağlardan ilave edin.

6- Yaklaşık 15 ml kadar eklediğiniz aromatik yağlardan sonra karışımı yeniden karıştırın. Sonra kabın kapağını kapatın.

7- Bir su şişesi ya da boş bir deterjan kabını alın ve hazırladığınız doğal deterjanı bu kabın içine koyun. Ağzını sürekli kapalı tutmaya özen gösterin. Her kullanımdan önce kıvamını koruması için bir miktar karıştırın.

Ev Yapımı Deterjan Nelere İyi Gelir?

ev yapımı deterjan

Ev yapımı deterjanın en büyük faydası kesinlikle vücuda zarar vermemesi. Bu sayede cilt kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini de ciddi oranda azalabiliyor. Bunun yanı sıra bu şekilde deterjan hazırlamak malzemeleri ve yapılışı itibari ile çok daha uygun fiyatlı olacağı için bütçeye de katkı sağlayabiliyor. Aynı şekilde yapımı da bir hayli kolay. Yani hazırlanış aşamasında yapan kişiyi hiç yormuyor.

Ev yapımı deterjanın belki de en güzel özelliklerinden bir tanesi tamamen organik olması. Bu da bu ürünü hem insanlar için hem de çevre için çok kullanışlı ve zararsız hale getiriyor. Aynı zamanda ev yapımı deterjanların tamamen anti-alerjik olmaları da onları kullanmak için güçlü bir sebep. Çünkü piyasada satılan bazı ürünler hassas ciltlere sahip olan kişilerin vücudunda çeşitli alerjilere yol açabiliyor. Özellikle bu konuda bebekler de çok fazla bir tehdit altında olabiliyor. Ancak ev yapımı deterjan sayesinde herhangi bir alerji tehlikesi yaşanmıyor.

Aynı zamanda evde hazırlayacağınız deterjanın içinde bulunan malzemeler güzel koku verici özelliğin yanı sıra dezenfektan özellik de taşıyorlar. Bu yönleri ile insan sağlığına herhangi bir tehlikesi olmayan doğal ürünler olduklarını da söyleyebiliriz. Hatta deterjanın içinde kullanılacak olan sabun da çok eski zamanlarda da çamaşırlar için kullanılan gerçek ve doğal sabun. Yani onun da tam anlamı ile cilt dostu olduğunu söylemek mümkün. Hatta dilerseniz bu sabunu çeşitli doğal yağlar kullanarak siz de evinizde imal edebilirsiniz.

Ev Yapımı Deterjan Kullanımı

ev yapımı deterjan

Ev yapımı deterjanı aslında direkt olarak marketten satın aldığınız deterjanın yöntemi ile ve aynı sıklıkta kullanabilirsiniz. Bunun hiçbir mahsuru bulunmuyor. Bunun yanı sıra doğal deterjanınız hazır ama herkes deterjanın yanında yumuşatıcı da kullanmak ister. O yumuşatıcı için de en etkili, en uygun fiyatlı ve en doğal alternatif tabii ki sirke. Çünkü sirke çamaşırları temizlemesinin yanı sıra temizlenmelerini de sağlıyor ve fazla elektriklenmelerinin önüne geçiyor. Hatta sirkenin en güzel özelliği suda bulunan kireç ile de mücadele etmesi. Bu açıdan bakınca deterjanlar nedeni ile çamaşır makinelerinin borularında oluşma ihtimali olan kireçten de endişe etmeye sirke sayesinde gerek kalmıyor. Eğer yumuşatıcının aynı zamanda güzel koku da vermesini istiyorsanız içine bir miktarda da doğal esansiyel yağlardan ilave edebilirsiniz. Bu noktada çamaşır makinesinin deterjan gözüne ev yapımı doğal deterjanı ve yumuşatıcı gözüne de direkt olarak sirkeyi koyarak yıkama işlemini gönül rahatlığı ile başlatabilirsiniz. Esansiyel yağ olarak da citrusu yani limon, portakal ve mandalina karışımını kullanabilirsiniz. Bu yağ çok güzel bir koku vermesinin yanı sıra kıyafetlerdeki yağ kalıntılarını da temizleyerek her şeyin derinlemesine temizlenmesine olanak sağlar. Lavanta bakım ve temizlik ürünlerinde çok sık kullanılan bir madde zaten. O yüzden esansiyel yağ olarak lavanta da tercih edilebilir. Bu ürün dezenfekte etme özelliğinin yanı sıra yumuşatıcı, temizleyici ve rahatlatıcı bir özelliğe de sahiptir. Eğer ki genel anlamda vücudunuzda bir mantar tehdidi var ise kesinlikle çay ağacı aromatik ve esansiyel yağını kullanmalısınız. Çünkü çay ağacının güzel kokusunun yanı sıra mantarları yok etme gibi bir etkisi de bulunuyor. Tamamen insanı tazeleyen ve cildi yenileyen bir aroma olan okaliptüs hoş kokusunun yanı sıra mikropları da ortadan kaldıran bir özelliğe sahip. Zaten bu yüzden de pek çok temizlik ürününde yer alıyor. Fakat eğer ki elinizde herhangi bir esansiyel yağ bulunmuyor ve buna da para vermek istemiyorsanız sirkenin içine bir miktar limon suyu dökerek o şekilde yumuşatıcı olarak kullanabilirsiniz.

Eğer ki yıkayacağınız kıyafetlerde çok zor lekeler bulunduğunu düşünüyorsanız yine endişelenmenize gerek yok. Çünkü onları temizlemenin de doğal bir yöntemi bulunuyor. Bunun için lekenin bulunduğu alana biraz karbonat ve biraz da sirke dökmeniz gerekiyor. Sonrasında bir diş fırçası ile lekenin üstünde malzemeyi ovaladığınız zaman malzemenin çözüldüğünü görebilirsiniz. Ardından çamaşırı makineye atıp eğer renkli ise minimum 40 derecede, beyaz ise minimum 60 derecede rahatça yıkayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.