Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Diyabetik Reçel Tarifi

Diyabetli kişiler, şeker hastalığı olan hamile kadınlar, küçük çocuklar ve sağlığına dikkat ederek sağlıklı reçel yemek isteyenler diyabetik reçel tarifini uygulayabilirler. Ev yapımı diyabetik reçel tarifi ile gönül rahatlığıyla siz de reçel yiyebilirsiniz. Kullanılacak olan malzemeye göre ayva reçeli, çilek reçeli gibi diyabetik reçeller hazırlayabilirsiniz. Yazımızda sizlere diyabetik ayva reçeli ve diyabetik çilek reçeli tariflerini anlatacağız. İsterseniz çok sulu olmayan başka bir meyve kullanarak da reçel hazırlayabilirsiniz.

Ev Yapımı Diyabetik Ayva Reçeli Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 • 2 kilogram ayva
 • 2 su bardağı elma suyu
 • 3 yemek kaşığı pekmez
 • 2 çay kaşığı limon tozu

Hazırlanışı:

 1. Orta büyüklükte bir tencere içerisine elma suyunu koyun. Rengi koyulaşıncaya dek kısık ateşte kaynatın.
 2. Elma suyu tam olarak koyulaşınca içerisine çekirdekleri çıkarılmış olan meyveleri ilave edin.
 3. Ocağın altını kısın ve ardından meyvelerin elma suyu ile birlikte pişmesini bekleyin
 4. Bu süreçte karışımın içine pekmez ve tuzu ekleyin
 5. Karışım reçel kıvamına ulaştığında tencerenin altını kapatın ve reçeli soğumaya bırakın
 6. Reçel soğuyunca bir kavanoz içerisine alabilirsiniz

Ayva Nelere İyi Gelir?

Ayva, birçok açıdan sağlığa yararlıdır. Ayvanın içerisinde ortalama olarak 35-40 gram kadar C vitamini bulunur. Bu miktar da günlük olarak karşılanması gereken C vitamininin yarısına tekabül eder. Ayva içerisinde yer alan fenolik bileşenlerin en önemli faydası antioksidan olmasıdır. Bu bileşikler ayvanın kabuğunda daha çok bulunur. Ayvanın içinde bulunan bileşikler DNA onarımını sağlar. Hücrelerin genetik kodu DNA, sağlam kaldığında kanseri önler.

Yapılan araştırmalara göre, ayva ishale de iyi gelir. Ayva, gıdaların bağırsaktaki hareketlerini yavaşlatır ve ishal oluşumunu engeller. İshalin sebeplerinden birisi sindirim sistemine giren zararlı bakterilerdir. Ayva bu zararlı bakteriler için anti bakteriyel özelliği ile vücut için yararlıdır. Ayvanın kan şekerini yükseltme hızı da düşüktür. Kan şekerine dikkat etmek isteyenler ile kilo almaktan çekinen insanlar ayvayı tüketebilirler. Ayva üzerinde yapılan araştırmalara göre, şeker hastalığında yan etki olarak ortaya çıkan böbrek hasarları, karaciğer hasarı ve yüksek kolesterol gibi sağlık problemlerinin hafifletilebileceği görülmüştür. Aynı zamanda ayva, uzun zamandan beri öksürük için doğal tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Ev Yapımı Diyabetik Çilek Reçeli Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 • 4 su bardağı dilimlenmiş çilek
 • 2,5 yemek kaşığı limon suyu
 • 2-3 yemek kaşığı su
 • 1 çay kaşığı rendelenmiş limon kabuğu
 • 1,5 yemek kaşığı sade jelatin

Hazırlanışı:

 1. Tencere içerisine dilimlenmiş çilekleri ve limon kabuklarını koyun
 2. Çilekleri çatal ile hafif bir şekilde ezin ve çileklerin suyunu çıkarın.
 3. İçerisine su ekleyerek kaynatın
 4. 1,5 yemek kaşığı jelatini içerisine atın ve bir güzel karıştırın.
 5. Ocaktan tencereyi almadan 10 dakika önce limon suyunu katın
 6. Ardından hazırlanan reçeli sıcak sıcak kavanozların içine dökün

Çilek Nelere İyi Gelir?

Diyabet: Uzmanlar tarafından çileğin lifli yapısının uzun süre tokluk hissi verdiğini ve uzun süren tokluk hissinin de gün boyunca daha az miktarda karbonhidrat tüketilmesini sağladığı belirtiliyor.

Kalp ve Damar Sağlığı: Çileğin sahip olduğu antioksidan içerik, kalp ve damar hastalıkları için zemin hazırlayan oksidatif strese karşı koruma sağlar. Yapılan araştırmalara göre kalp krizi oranını da belirli oranlarda azaltmış olduğu belirtiliyor.

Cilt: Çilek cilt için de yararlıdır. Cilt için yararlı olmasını sağlayan, içerisinde barındırmış olduğu C vitaminidir. Greyfurt ve portakaldan daha fazla C vitamini içerir. Bu da çileğin cilt kuruluğu, zamanından önce ortaya çıkan kırışıklıklar gibi sorunları önlemesini sağlar.

Kemik Sağlığı: Çilek, kemiklerin yapısını koruyan enzimlerin üretilmesini sağlayan manganez mineralini bulundurur. Manganez minerali aynı zamanda gıda yolu ile alınan ve kemik sağlığı konusunda son derece önemli olan kalsiyumun, vücut tarafından emilmesini sağlayan bir mineraldir.

Kanserden Korunma: Çilek antioksidan etkisi sayesinde çeşitli kanser türlerinin yolunu açan serbest radikallerin artmasını önler. Bu da başlı başına kanser riskinin azalmasını sağlayan bir durumdur. Çilek, kanser gelişimini önleyen ”ellagic asit” adlı maddeyi de bulundurur. Ellagic asit, bazı kanser türlerinde tümörün büyümesine baskı uygular.

Kolesterol: Çileğin kolesterol üzerindeki etkisi üzerinde yapılan çalışmalara göre, düzenli olarak çilek tüketimi kötü kolesterol seviyesinin düşmesini sağlar. Uzmanlara göre çileğin kötü kolesterolü düşürmesini sağlayan, meyveye kırmızı rengi veren antosiyanin adlı pigmenttir.

Antioksidan: Hastalıklar için vücut direncinin artmasını sağlayan, kansere karşı koruma sağlayan ve Alzheimer riskini azaltan özelliklere sahiptir. Çilek aynı zamanda kalp ve damar sağlığını koruyan, özellikle de yaşlanmaya bağlı olarak oluşan sağlık sorunlarının önlenmesini sağlar. Bunlar çileğin içerisinde bol miktarda bulunan antioksidanlar sayesinde gerçekleşir. Çilek, antioksidan bakımından en zengin 50 yiyecek arasında yer alır. Çileğin sahip olduğu antioksidan etkisi, meyvenin parlak kırmızı rengini veren antosiyanin adlı bileşenden ve yüksek miktarda C vitamini içermesinden gelir. Aynı zamanda çilekte bulunan kuersetin pigmenti de antioksidan etkisi oluşturur.

Kabızlık: Kronik olarak ya da akut kabızlık için en iyi çözüm yollarından birisi gün içerisinde gıdalardan alınan besin lifi miktarının arttırılmasıdır. Çilekte de bol miktarda lif bulunduğu için kabızlığa iyi gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.