Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Keçi Sütü Nasıl Mayalanır?

Son yıllarda bir yandan katkı maddelerinin zararları hakkında bilinçlenme artarken, diğer yandan prebiyotik içeren besinlerin sağlığımıza olan faydaları giderek ön plana çıkıyor. Bu durum bizleri paketlenmiş yoğurt tüketiminden uzaklaştırıp, kendi yoğurdumuzu taze taze tüketmeye yöneltiyor. Çoğunlukla mayalamak üzere inek sütü tercih etmemize rağmen keçi sütü ile diyetimizi pek çok yönden desteklememiz mümkün. Keçi sütüne alışkın olmayanların genellikle çekinerek yaklaştığı bu yoğurt, inek sütü ile mayalanmasına kıyasla oldukça yoğun kıvamlı ve neredeyse tamamen katı formdadır. Bu sebeple tadı da inek yoğurduna kıyasla daha yoğundur. Ancak belirtmek gerekir ki, bir kere keçi yoğurduna alışanlar için inek yoğurdu tadı olmayan, yavan bir yiyeceğe dönüşecektir. Şimdi yazımızda, ev yapımı keçi yoğurdunun nasıl hazırlandığına ve sağlığınız için faydalarına değineceğiz.

Keçi Sütünden Ev Yapımı Yoğurt Nasıl Mayalanır?

Malzemeler:

  • 3 litre keçi sütü
  • 3 yemek kaşığı keçi yoğurdu ya da inek yoğurdu

Hazırlanışı:

  1. 3 litre süt tencereye alınıp kaynatılır. Kaynatma işlemine uzun süre devam edilmeyip, tek bir fokurdamadan sonra ocağın altı kapatılmalıdır.
  2. Ardından sütün sıcaklığının 40-45 dereceye düşmesi beklenir. Sıcaklık 40-45 derece sıcaklığa erişmiş ise mayalanmaya hazırdır.
  3. Kaseye aldığınız yoğurdun üzerine yaklaşık bir çay bardağı keçi sütü ekleyip güzelce çırpın. Ardından yavaş yavaş bu süt-yoğurt karışımını tencerede kalan keçi sütüne ekleyin ve güzelce karıştırın.
  4. Son olarak, kalınca bir örtü ile sardığınız yoğurdunuzu 3-5 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu esnada üzerini kapak ile örtmemeniz önemli çünkü süt, soğuma esnasında buharlaşma yapacak ve bu da yoğurdunuzun sulu olmasına sebep olacaktır. Yoğurdunuz bir gece buzdolabında dinlendirildikten sonra yemeye hazırdır.

Keçi Sütünün Faydaları

Dünyada tüketimi çok yaygın olmamasına rağmen, ülkemizde bilinen, sıklıkla tüketilen mucizevi bir yiyecek ve inek yoğurduna kıyasla besin değerleri oldukça yüksektir. Bir bardak keçi sütünde yaklaşık olarak 168 kalori bulunur. Yine bir bardak keçi sütünün %33’ü yani yaklaşık olarak 6,5 gramı doymuş yağ, 11 gramı karbonhidrat, 11 gramı protein, 11 gramı şeker, 12 gramı sodyum ve 27 miligramı kolesteroldür. Mineral ve vitamin grubu bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bol miktarda kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, bakır ve çinko mineralleri ile; A vitamini, B2 vitamini, C ve D vitaminlerini barındırır.

En önemli artısı hazımsızlık çekenleri yakından ilgilendiriyor. Çünkü keçi yoğurdu, hazmı oldukça kolay bir besindir. Yağ içeriği bakımından inek ve keçi sütü oldukça benzer değerler taşımasına rağmen, keçi sütünün içerisindeki yağ molekülleri daha küçük yapıdır ve bu durum onu sindirim dostu yapar. Ayrıca proteinlerin yapısı da yine inek sütüne oranla daha sindirilebilir olduğunda, mide yanması ile karşılaşma olasılığınız daha düşüktür.

Keçi Sütünü İnek Sütünden Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Keçi sütünü inek sütünden daha tüketilebilir yapan bir diğer özelliği ise laktoz intoleransı olanları oldukça sevindirecektir. Eğer inek sütünden elde edilen ürünler sizde alerjik belirtilere yol açıyor ise, bir de keçi sütünü deneyebilirsiniz. Çünkü içerisindeki laktoz miktarı, inek sütüne oranla oldukça düşüktür.

İnek sütü tüketiminde sorunlarla karşılaşılmasına sebep olan çoğunlukla A1 kazein adı verilen bir proteindir. Keçi sütü ise, A2 kazein adı verilen proteini içerir ve bu özelliği sayesinde özellikle bebeklerde ve alerjik duyarlılığı olan bireylerde tercih edilmesi gereken bir besindir.

Keçi sütü, kalsiyum bakımından zengin olan gıdaların başında gelir. Bir bardak keçi sütü tüketiminizle günlük kalsiyum ihtiyacınızın %30’unu karşılamış olacaksınız. Aynı zamanda yağ asidi içeriği de inek sütüne oranla oldukça yüksektir. Yani, keçi sütü tüketimi kolesterolünüzü düşürmenize inek sütüne oranla daha fazla yardımcı olacaktır. Ayrıca kalp veya bağırsak rahatsızlıkları yaşama olasılığınızı da düşürecektir. Aynı zamanda halk arasında iyi kolesterol olarak bilinen HDL değerinizi yükseltecektir.

Keçi sütü, cilt sağlığınız için de oldukça faydalıdır. Yine yağ asitleri ve ayrıca trigliserid içeriği sayesinde vücudunuzu içeriden besleyerek cildinizi yumuşatıp, parlatır. Yüksek A vitamini sayesinde aknelerle savaşır. Yine içerisindeki laktik asit sayesinde, cildinize doğrudan sürmeniz deri hücrelerinizi canlandıracak ve cildinizin ışıldamasına yardımcı olacaktır. Yine aynı yöntem, sivilce tedavisi için de tavsiye edilir.

Özellikle demir, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller açısından inek sütü ile benzer değerlere sahip olmasına rağmen çalışmalar gösteriyor ki vücudumuz keçi sütünü inek sütüne oranla daha kolay hazmeder ve bu sayede bahsi geçen minerallerden daha yüksek emilim sağlayabilmekteyiz. Özellikle anemi, osteoporoz ya da uzun süreli demir tedavisi gören hastalar için düzenli keçi sütü tüketimi tavsiye edilir. Bu sayede hemoglobin üretimi ve yenilenmesi kolaylaşacak ve bu hastalıklara karşı doğal bir savunma mekanizması geliştirilecektir. Çinko ve selenyum içeriği sayesinde de nörolojik dejenerasyonu engelleyici etki gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.