Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Koyun Yoğurdu Tarifi

Ev Yapımı Koyun Yoğurdu Nasıl Mayalanır?

Koyun yoğurdu, inek yoğurduna oranla vitamin ve mineraller bakımından daha zengin bir içeriğe sahiptir. Yağ miktarının da daha çok olması sebebiyle, inek yoğurduna göre yapısı daha katı, tadı daha yoğundur. İlk kez koyun yoğurdu tüketecekler için kokusu rahatsız edici olabilir, fakat yine de sağlığınıza katkılarını öğrenince ev yapımı koyun yoğurdu tarifimizi deneyeceğinizi umuyoruz.

Malzemeler

  • 3 litre koyun sütü
  • 3-4 kaşık inek ya da koyun yoğurdu

Hazırlanışı

  1. İlk olarak koyun sütünüzü bir tencereye alarak kaynatmaya başlayın.
  2. Fokurdamaya başladıktan sonra altını kapatın ve 40-45 dereceye düşünceye kadar bekleyin. Eğer dereceniz yoksa, 7 saniye testi uygulanmalıdır. Küçük parmağınızı sütün içine batırın ve 7 saniye sonra yanmaya başlıyorsa, sütünüz doğru sıcaklığa ulaşmış demektir.
  3. Bir kaseye aldığınız yoğurdunuzu çırpın. İnek ya da koyun yoğurdu kullanmanız fark etmeyecektir ancak inek yoğurdu ile mayalayacağınız yoğurdunuz ilk seferde sarf koyun yoğurdu olmayacaktır.
  4. Tencerenin içinden bir miktar süt alıp yoğurdu sıvılaştırınız ve ardından bu karışımı tencerenin içindeki süte döküp, karıştırınız. Yoğurdunuz hazır.
  5. Bir örtü yardımıyla 4-5 saat boyunca oda sıcaklığında bekletin ve ardından bir gece boyunca buzdolabında dinlendirin. Bu yoğurdunuzun daha katı olmasını sağlayacaktır.

Koyun Sütünün Faydaları Nelerdir?

Özellikle Akdeniz ülkelerinde yaygın olan koyun sütüne erişim açısından oldukça şanslı olduğumuz söylenebilir. Tüketimi esnasında, pastörize edilmemiş her türlü sütün e. coli (escherichia coli) bakterisi içereceği unutulmamalı ve kaynatma işlemine özen gösterilmelidir.

Özenle kaynatılmış ve hijyeninden emin olunmuş koyun sütü hem inek hem de keçi sütüne kıyasla protein yönünden, yaklaşık olarak %2 oranında daha zengindir. Bir bardak koyun sütünde 14.7 gram protein bulunur ve bu da günlük ihtiyacınızın %29’a yakınını karşılar. İçerdiği protein de ayrıca nitelik bakımından daha zengindir çünkü temel amino asitlerden oluşur. Daha çok protein almanız vücudunuzun kendini onarma hızını arttıracaktır. Koyun sütü ayrıca inek ve keçi sütünden daha fazla laktoz içerir. Dolayısıyla laktoz intoleransı olan bireylerin kendisinden uzak durması tavsiye edilir.

Koyun sütü, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi yağ oranı bakımından inek ve keçi sütüne oranla daha zengindir. İçerisindeki yağ, inek ve keçinin 2 katı daha fazladır. (koyun sütünün bir porsiyonunda 17 gram yağ varken, inek sütünde bu miktar 8 gramdır). Bu aynı zamanda koyun sütünün daha çok kalori içermesi anlamına gelir. Bir porsiyon koyun sütünde 265 kalori varken, inek sütünde 146 kalori bulunur. Fakat bu durum onu kilo kaybetmeye çalışan bireyler için dezavantajlı yapmaz çünkü araştırmalar gösteriyor ki yağ yakımını hızlandıran konjuge linoleik asit bakımından fazlasıyla avantajlıdır. Bu asit sayesinde metabolizma hızı artar. Ayrıca konjuge linoleik asit kan akış hızını arttırır ve bu sayede diyabeti engelleyici etkisi bulunur. Üstelik içerisindeki yağ asitleri, kısa ve orta zincirlidir yani sağlığınız açısından olabilecek en iyi niteliği taşır.

Koyun sütü ayrıca vitamin ve mineraller bakımından da inek ve keçi sütünden daha yüksek besin değerleri taşır. Özellikle C vitamini, riboflavin, tiyamin ve B12 açısından göze çarpan bir üstünlüğü bulunur. Bir bardak koyun sütünde 10.3 miligram C vitamini bulunur. Bu sayede günlük C vitamini ihtiyacınızın %17’sini karşılar. C vitamini ise, bağışıklık sisteminizin güçlenmesi ve kolojen sentezi için vazgeçilmezdir.

Bir bardak koyun sütünde, 0.9 miligram riboflavin bulunur ve bu da günlük almanız gereken değerin %51’idir. İçerisindeki tiyamin 0.2 miligramdır ve günlük diyetinizin %11’ini karşılar. Tiyamin bilindiği üzere, B grubu vitaminlerinden birisidir ve karbonhidrat metabolizası üzerinde önemli rollere sahiptir, ayrıca kas kasılmalarını düzenler. Koyun sütü ayrıca içerisideki 1.7 mikrogram B 12 vitamini ile, günlük ihtiyacınızın %29’unu karşılar. Bu sayede sinir sisteminiz güçlenir ve kırmızı kan hücresi üretim mekanizmanız daha sağlıklı bir hal alır. İçerisindeki kalsiyum miktarı inek ve keçi sütünden iki kat daha fazladır. Bir bardağında 473 miligram kalsiyum bulunur ve günlük ihtiyacınızın %46’sını giderir. Fosfor bakımından da oldukça zengin olan koyun sütü, bir bardağı ile günlük ihtiyacınızın %39’unu karşılar. Bu sayede böbreklerinizin işini kolaylaştıracak ve düzensiz kalp ritmi gibi sorunlarla karşılaşma olasılığınızı gidereceksiniz. Ayrıca son yapılan araştırmalar sayesinde, fosforun B vitaminine yardımcı olarak kas kasılmaları üzerinde etkili olduğu da saptanmıştır.

İçerisindeki yağ molekülleri koyun sütüne oranla daha küçük olduğundan, sindirimi kolaydır. Bu sayede hazımsızlık, gaz gibi sorunları ortadan kaldırır. Demir bakımından inek veya koyun sütüne oranla %50 oranında daha zengindir. Bilindiği üzere demir, anemi tedavisinde vazgeçilmezdir. Demir eksiliği durumunda kanınızın oksijen taşıma kapasitesi azalacak ve kronik yorgunluk gibi sorunlarla yüzleşeceksiniz. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak adına diyetinize koyun sütü takviye etmek çözüm olabilir.

Nükleozid ve nükleotidler bakımından daha zengin bir niteliğe sahiptir. Bu sayede tam bir kanser düşmanıdır. Nükleozid ve nükleotidler daha sağlıklı hücre büyümesi sağlayıp, oksidatif stresi uzaklaştırır. Oksidatif stres sonucunda serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermelerinin yolu açılır. Vücudunuz bu zararları uzaklaştırabilmek için antioksidanlara ihtiyaç duyar ve uzaklaştırılamamaları durumunda da kansere yakalanma riskiniz yükselir. Koyun sütü, içeriği sayesinde vücudunuzun ihtiyaçlarını gidererek hatalı hücre bölünmelerini engeller ve kanser riskini azaltır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.