Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Lohusa Şerbeti Tarifi

Lohusa şerbeti, Anadolu’nun kendine has kültüründen doğmuş oldukça faydalı bir içecektir. Eskiden, doğumu müjdelemek üzere aile büyükleri tarafından hazırlanıp dağıtılırdı. Şimdilerde ise bebek görmeye gelen misafirlere ikram edilerek bu gelenek devam ettirilir. İçerisindeki yedi farklı baharat sayesinde, lohusa şerbetinin annenin süt miktarını arttırdığına inanılır ve ayrıca yine baharatlar sayesinde anneyi sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi vardır.

Ev Yapımı Lohusa Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 • 2-3 parça havlıcan
 • 7-8 adet karanfil
 • 2 kök zencefil
 • 3-4 adet çubuk tarçın
 • 5-6 adet kakule
 • 4-5 adet anason
 • 4-5 adet yenibahar
 • 1.5 kg toz şeker
 • Varsa 1 adet lohusa şekeri
 • 5 litre kadar su

Hazırlanışı:

 1. Su ve şekeri bir tencereye alıp şeker eriyinceye kadar ısıtın.
 2. Şekerin erimesinin ardından bütün baharatları bir bezin ya da tülbetin içine koyup tencerenin içine atın. Eğer elinizde lohusa şekeri varsa, bu noktada eklenir.
 3. Altını iyice kısıp şerbetinizin yavaş yavaş kaynamasını sağlayın. Bu esnada baharatların da tadını tamamen vermesini sağlayacaksınız.
 4. Kaynadıktan sonra kısık ateşte 20 dakika kadar ocakta tutmaya devam edin.
 5. Şerbetiniz hazır! Soğuk veya sıcak olarak tüketebilirsiniz.

Lohusa şerbeti, yalnızca yeni doğum yapmış anne üzerinde etkilerindeki dolayı değil, ziyaretçilerin de sağlığına sağlık katan oldukça şifalı bir içecek olmasından dolayı yeri kültürümüzde oldukça ayrıdır. Günlük beslenme dinamiklerimizde çok sık karşılaşmadığımız havlıcan, zencefil, kakule, anason gibi bitkilerden bu sayede faydalanmış oluruz. Yazımızın ilerleyen kısmında, adı geçen bu yedi baharatın nelere iyi geldiğinden kısaca bahsedeceğiz.

Havlıcan Nelere İyi Gelir?

Havlıcan, hazımsızlık ve hazımsızlıktan doğan ağrılara, anoteksiyaya ve karın ağrısına iyi gelir. Ayrıca, hıçkırık, mide bulantısı, kusma, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkların da geleneksel tedavisinde kullanılır. Bileşenleri sayesinde, ağrı kesici ve ateş düşürücü yani analjetik ve antipiretik etkiye sahiptir.

Karanfil Nelere İyi Gelir?

Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan karanfil, aynı zamanda antimikrobiyal özellik taşır. Kansere karşı savaşır, karaciğeri destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve diyabeti kontrol edicidir. Halk arasında yaygın olarak bilinen bir diğer faydası ise diş ağrılarına oldukça iyi gelmesidir.

Zencefil Nelere İyi Gelir?

Zencefil bileşenleri sayesinde iyileştirici etkisi oldukça yüksek bir baharattır. Güçlü bir antioksidan ve iltihap söktürücüdür. Mide bulantısına iyi gelir. Yalnızca lohusalık döneminde değil aynı zamanda hamile kadınların da tercih etmesi yerinde olacaktır. Çünkü özellikle mide bulantısı ile uyanan anne adaylarının şikayetlerini dindirecek ve kas ağrılarını dindirecektir.

Zencefil, osteoartritden muzdarip hastalar için de devadır. Anti-diyabetik niteliği sayesinde kalp krizi riskini düşürür. Kan şekeri üzerindeki etkisi ile tip 2 diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Kronik hazımsızlık çekenlerin zencefilden faydalanması durumunda, hem karın ve bağırsak ağrılarını giderecek hem de hazımsızlık sorununu çözecektir. Ayrıca regl ağrılarının da düşmanıdır. İçerisindeki mefenamik asit ve ibuprofen adlı kimyasallar reglinizin daha az sancılı geçmesini sağlar.

Tarçın Nelere İyi Gelir?

Alternatif tıbbın yüzyıllardır sıklıkla başvurduğu bir diğer baharat ise tarçındır. Tarçın, ilk olarak yüksek antioksidan içeriği ile dikkat çeker. İçerisindeki yüksek manganez miktarı, kalsiyum, demir ve K vitamini içeriği ile oldukça faydalı bir baharat olan tarçın, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Kalp krizi riskini azaltırken aynı zamanda diyabete karşı da koruma sağlar. Bir yandan kötü kolesterol olarak bilinen LDL değerinizi düşürürken, diğer yandan iyi kolesterolünüzü yani HDL değerinizi yükseltir.

Yine güçlü bir antioksidan oluşu sayesinde beyin faaliyetlerini destekleyip parkinson ve alzheimer gibi hastalıklara karşı direnç kazanmanızı sağlar. Kış ayların vazgeçilmezidir. Çünkü bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve virüsel enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Kakule Nelere İyi Gelir?

Kakulenin en dikkat çekici faydası sindirim sistemi üzerindedir. Diğer yandan kolesterol kontrolünü sağlar, kansere karşı koruyucudur, kardiovasküler sistem üzerinde etkilidir. Ayrıca sistit, böbrek yangısı gibi şikayetleri de hafifletir. Afrodizyak özellik taşır. Diğer baharatlar gibi kakule de güçlü bir antioksidandır. İçerisinde bol miktarda niyasin, piridoksin, ribofilavin ve tiyamin bulundurur. A vitamini, C vitamini, sodyum, potasyum, kalsiyum, bakır, demir, manganez, magnezyum, fosfor ve çinko içerisindeki diğer dikkat çekici vitamin ve minerallerdir. Anti depresan etkisi ile doğum sonrası sendromlara iyi gelir, stresi azaltır.

Anason Nelere İyi Gelir?

Anason sindirim sistemi için oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle hazımsızlığı giderici etkisi mevcuttur. Katarakt üzerinde de iyileştirici etkisi vardır. İnsomnia adı verilen uykusuzluk hastalığı için oldukça faydalıdır. Bal ile karıştırılıp tüketildiğinde uykuya dalmanızı kolaylaştıracaktır. Son olarak, anason astım üzerindeki olumlu etkisiyle de oldukça faydalı bir bitkidir.

Yenibahar Nelere İyi Gelir?

Yenibahar, anestezik olarak tanımlayabileceğimiz yatıştırıcı ve uyuşturucu etkiye sahip olan bir baharattır. Aynı zamanda ağrı kesici, antioksidan, antiseptik, gaz söktürücü ve rahatlatıcıdır. Özellikle sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Rahatlamayı, stresi uzaklaştırmayı sağlar. Aynı zamanda da bakterilerin üremesini engelleyerek enfeksiyon riskini azaltır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.