Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Makarna Tarifi

Makarna, pratikliği ile şüphesiz ki mutfaklarımızın kurtarıcısı. Evde hazırlayacağınız makarnalar ise tazeliğinden gelen lezzeti ile sofralarınızı zenginleştirecek. Üstelik raf ömrünü uzatmak adına kullanılan bütün katkı maddelerinden de arındırılmış hali ile tam bir vitamin deposu olacak. Bu yazımızda sizlere ev yapımı makarnanın nasıl yapılacağını anlatacağız.

Ev Yapımı Makarna Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

 • 2.5 su bardağı beyaz un
 • 1.5 su bardağı irmik unu
 • 50 gram zeytin yağı veya ayçiçek yağı
 • 10 adet yumurta
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Yarım çay kaşığı şeker

Hazırlanışı:

 1. İlk olarak mikserin içine üç yumurta kırılır. Ardından kalan yedi yumurtanın yalnızca sarısı ayrılır ve miksere eklenir. Son olarak irmik de eklenince çırpma işlemi başlatılır.
 2. Yumurtalar özleştikten sonra yağ, tuz ve şeker ilave edilir.
 3. Son olarak un eklenir ve elde edilen hamur el ile yoğurulmaya başlanır. Yoğurma işlemi en az 15 dakika boyunca deva etmelidir. Ardından elde edilen hamur bir saat kadar dinlendirmek için buzdolabına konur.
 4. Bu noktadan sonra iyice dinlendirdiğiniz makarnanızın şekil verme işlemleri başlar. Dolaptan çıkardığınız hamuru altı eş parçaya böldükten sonra bir merdane yardımıyla istediğiniz kalınlıkta açmaya başlayın.
 5. Zevke göre yarım veya bir santim kalınlıkta şeritler halinde kesin.
 6. Makarnalarınız hazır! İsterseniz hemen pişirebilir ya da havası iyice alınmış bir poşet içinde derin dondurucuda da muhafazası edebilirsiniz.

Ev Yapımı Makaranın Faydaları

Taze makarna demir ve çinko bakımından oldukça zengindir. Un ve irmik, makarnayı güçlü bir demir deposu yaparken; yumurtanın da eklenmesi ile birlikte günlük çinko ihtiyacımızın da büyük kısmını karşılayan bir besine dönüşür. Demir eksikliği, anemi adı verilen kansızlık hastalığının başlıca sebebidir. Aneminin temel belirtileri yorgunluk, güçsüz hissetme, güç odaklanma ya da konsantrasyon bozukluğu olarak karşımıza çıkar ve demir eksikliği giderilmeden onarılması imkansızdır. Vücudumuzda oksijen taşınımını sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi ve enzim sentezi için vazgeçilmez olan demir, ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığı için de vazgeçilmezdir.

Çinko ise hücrelerimizin yenilenmesi, bağışıklık sistemimizin güçlenmesi gibi oldukça önemli görevler üstlenir. Sağlıklı hücre bölünmeleri için vazgeçilmezdir. Serbest radikaller ile savaşarak özellikle kanser için önleyici olabilecek güçlü bir antioksidandır. Hormon sistemimiz üzerinde doğrudan etkisi vardır. Eksikliğinde diyabet ya da kısırlık gibi sorunlara yol açabilir.

Makarna, yine içerisindeki yüksek un miktarı ile B grubu vitamini ihtiyaçlarımızın büyük bir kısmını karşılar. Özellikle tiyamin, ribofilavin, niyasin ve folat(diğer adıyla folik asit) bakımından zengin olan makarna, içerisine yumurta eklenmesi ile de birlikte günlük ihtiyacınız olan değerin %35’ini rahatlıkla karşılayabilir. Ayrıca yine yumurta sayesinde unda bulunmayan B12 vitamini vücudumuza alınmış olur ve B12 kalp sağlığınız için büyük önem taşır.

Makarna ayrıca selenyum ve manganez bakımından da zengindir. Selenyum da çinko gibi oldukça güçlü bir antioksidandır ve hücrelerimizin yenilenmesini sağlar. Bir porsiyon makarna, günlük selenyum ihtiyacımızın üçte ikisini karşılar. Manganez ise karbonhidratların katalizlenmesinde oldukça önemli bir role sahip olup kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Bir porsiyon makarna tüketmemiz ile günlük manganez ihtiyacımız karşılanmış olur.

Ev Yapımı Makarnanın Zararları

Ev yapımı makarnanın sağlığınız için riskli olabilecek tek yönü yüksek miktarda yumurta içermesidir. Yumurta, aslında içerdiği amino asit sırası ile hücre ve kas yenilenmesinde oldukça faydalı bir besindir. Fakat ilk olarak kalori miktarının oldukça yüksek oluşu ile zayıflama çalışanlar için yardımcı olacağı söylenemez. Bir adet büyük yumurtada yaklaşık olarak 75 kalori bulunur. Yumurtayı tehlikeli yapan en önemli faktör ise kolesterol miktarıdır.

Kolesterol en kaba haliyle damar çeperlerinde birikmiş yağlı tabaka olarak tanımlanabilir. Bu durum damarlardaki kan akışını güçleştirir ve kalp, vücudunuz için gerekli kanı pompalayabilmek adına daha çok çalışmak zorunda kalır. Bu, kalp krizi geçirme riskinizin arttığı anlamına gelir. Diğer yandan araştırmalar gösteriyor ki, kolesterolü tetikleyen yumurtanın beyaz kısmından ziyade sarısıdır ve hatta, beyaz kısmı kolesterol içermiyor.

Makarna yapımında yedi yumurtanın yalnızca sarısının kullanıldığı düşünürse, tüketilen miktarda oldukça dikkatli olunmalıdır. Son olarak, kolesterol hastalarının da taze makarna yerine kurutulmuş makarna tariflerine yönelmelerini tavsiye etmek yerinde olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.