Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Osmanlı Şerbeti Tarifi

Özellikle İtalya, Fransa gibi dünya mutfaklarında da rastlayacağımız şerbet, Osmanlı’da en zengin içeriğine erişmiş ve adeta günümüze kadar uzanan kültürel bir miras halini almıştır. Sarayın “helvahane” adlı bölümünde pişirilen şerbet, yemeklerle birlikte sunulan hem lezzetli hem de şifalı bir içecek olmuştur. Gülden limona, iğdeden yasemine kadar oldukça çeşitli aroma verici bitkiler kullanılarak hazırlanan şerbet tarifleri olmakla birlikte, bu yazımızda ev yapımı Osmanlı şerbeti için gülhatmi olarak da bilinen ebegümeci çiçeği ile hazırlanan tarifi seçeceğiz. Bu sayede hem günlük beslenme düzenimizde sıklıkla tercih etmediğimiz ebegümecinin şifasıyla vücudunuzu beslerken hem de oldukça lezzetli bir şerbet elde edeceksiniz.

Ev Yapımı Osmanlı Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler:

  • 3-4 yemek kaşığı kurutulmuş ebegümeci çiçeği
  • 2 adet çubuk tarçın
  • 8 adet karanfil
  • 2 litre su
  • İstenilen kadar şeker ya da bal

Hazırlanışı:

  1. Öncelikle ebegümeci çiçeğinin doğada kırmızı, mavi, beyaz ve sarı renklerde bulunacağını unutmayın. Kırmızı renkli bir şerbet elde etmek için ilkbaharda toplanıp kurutulmuş ebegümeci çiçekleri tercih edilir.
  2. Bütün malzemeler bir tencereye koyulur.
  3. Üzerine su eklenip kaynamaya bırakılır.
  4. Beş dakika kadar kaynayan şerbetinizin üzerine tatlandırmak isterseniz şeker veya bal ilave edilerek karıştırılır ve bir süre daha kaynatılarak kıvam alması sağlanır.
  5. Soğutulduktan sonra ev yapımı Osmanlı şerbetiniz hazır demektir.

Bal Nelere İyi Gelir?

Doğal olan bal kullanıldığı zaman vücuda birçok fayda sağlar. Balın ilk olarak sindirim sistemini düzenleyici etkisi bulunur. Sindirim sisteminde meydana gelen bir hastalık olan gastrit, bal içerisindeki maddeler sayesinde kısa sürede iyileşme gösterir. Bal, diyabet hastaları için de şifa kaynağıdır. Şekeri düzenleyici etkisinden dolayı diyabet hastalarının balı kullanması gerekir. Burada kastettiğimiz bal, mutlaka doğal olmalıdır. Yapay şekerlendirici bulunan ballar diyabet hastalar için tehlikeli olabilir. Bal, içeriğinde bulunan mineraller ve aminoasitler sayesinde kilo vermeye de yardımcı olur.

Karanfil Nelere İyi Gelir?

Karanfilin en çok bilinen ve en faydalı olduğu durum diş ağrısıdır. Dişin ağrıması durumunda, ağrıyan dişe koyulan karanfil dişin ağrısını alır. Ayrıca mide bulantısı ve kusma gibi durumlarda karanfil kurtarıcı bir rol üstlenir. Karanfilin ödem söktürücü etkisi de vardır. Vücudunuzda ödem meydana geldiği zaman su ile karanfili karıştırıp, ardından içebilirsiniz. Son olarak karanfilin en etkili olduğu nokta sinir sistemidir. Sinir ve stres oluşumu zamanlarında tüketeceğiniz karanfil o an rahatlama sağlar.

Ebegümeci Çiçeği Nelere İyi Gelir?

Ülkemizde genellikle çiçeğinden değil de yeşil kısımlarından ve yapraklarından faydalanılıp yemeği ile bilinir, fakat çiçeğinden elde edilecek çay, şerbet gibi içecekler de en az kendisi kadar faydalıdır. Antioksidan özelliği oldukça yüksek olduğundan sağlığınız açısından oldukça destekleyici bir bitkidir.

İlk olarak, Amerikan Kalp Derneği 2008 yılında hazırladığı raporda, ebegümeci çiçeğinden elde edilen içeceklerin kan basıncını düzenleyici etkisi olduğunu duyurmuştur. Yüksek tansiyon üzerinde düşürücü etkisi vardır ve ayrıca kalbi koruyucu nitelikler taşır. Ayrıca anti-inflamatuvar etkisi de kan basıncının düşmesine yardımcıdır. Ayrıca, günde üç bardak ebegümecinden elde edilen içeceklerin tüketilmesi ile idrar söktürücü etkisinden de faydalanılır ve bu durum da dolaylı yollardan kan basıncınızın düşmesini sağlar.

Aynı zamanda, iyi bir kolesterol düşürücüdür. LDL adı verilen ve halk arasında kötü kolesterol olarak bilinen değerinizin azalmasına yardımcı olarak kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltırken, kan damarlarınızı da korur. Hipolipidemik ve hipogilisemik adı verilen özellikleri ile kandaki şeker miktarını düzenler ve diyabete karşı koruma sağlar.

Bir diğer faydası karaciğerinizi korumaya yöneliktir. Yüksek antioksidan seviyesi sayesinde, karaciğerinizden zararlı toksinleri uzaklaştırır. Ayrıca hücrelerinizi serbest radikallerden arındırarak daha sağlıklı bir hayat sürmenizi sağlayacaktır. Yine içerisindeki protokatekuik asitten gelen antioksidan niteliği sayesinde, tümörlerin büyüme hızını düşürür. Yani, kanserle mücadele için de doğal bir şifa kaynağıdır.

Ebegümeci Çiçeğinin Zararlı Olabileceği Durumlar

Bunca olumlu özelliğinin yanında ne yazık ki sakınılması gerekli olan birkaç durum da söz konusudur. Yazımızın içerisinde belirttiğimiz üzere, kan basıncını azaltıcı etkisinden ötürü düşük tansiyondan müzdarip olan bireylerin ebegümeci çiçeğinden uzak durması gerekir. Aksi halde baş dönmesi, sersemlik ve hatta bayılma gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınabilir.

Ayrıca hamilelik durumunda da zararlı bir bitkiye dönüşebilir. İçerisindeki kimyasallar, ebegümeci çiçeğine emenagog etkisi yani adet hızlandırıcı etki kazandırır. Bu sebeple uterus ya da pelvis bölgesinde kanamalara sebep olabilir. Doğum kontrol hapı gibi hormonal ilaç kullananların da doktorlarına danışarak tüketmesi tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.