Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Sivrisinek Kovucu Tarifi

Özellikle yaz aylarında ve çok sıcak olan günlerde herkesin korkulu rüyası sivrisinekler olmaktadır. Sadece sesleri ile rahatsız etmeleri değil aynı zamanda en olmadık anlarda en olmadık bölgelerden ısırarak müthiş bir kaşıntıya neden olmaları herkesi çileden çıkartır. Hatta genelde sivrisinekler ısırdıktan sonra izleri ve kaşıntıları birkaç gün boyunca sürmeye de devam eder. Üstelik sivrisinekler yaş ve cinsiyet de ayırt etmezler. Fakat bazı araştırmalar neticesinde belirli kan grupları ile terleme konusunda hassas olan kişilere daha çok geldikleri de ortaya konmuştur. Bir de bebeklerin çok daha fazla savunmasız olmaları onları sivrisinekler için çok daha iyi bir yem haline getirebilmektedir maalesef ki. Bu yüzden de sivrisinekleri ortamdan kaçırmaktan başka bir yol kalmamaktadır.

Sivrisineklerden kendinizi korumanız için kullanabileceğiniz pek çok ürün piyasada satılmaktadır. Bunların bir kısmı direkt olarak cilde uygulanabildiği gibi bir kısmı da ortamda bir çeşit koku yayarak sivrisineklerin kaçmasına neden olmaktadır. Ne var ki bu maddelerin her biri kimyasal içermektedir ve gerek koku yolu ile gerekse direkt olarak cilde temas yolu ile kişiye zarar verebilmektedir. Bu yüzden de her daim zararsız durmamaktadır. Oysa sivrisinekleri uzaklaştırmanın doğal formülleri de vardır. Siz de güzel bir yaz akşamını ya da güzel bir uykuyu mahvetmemeleri için bu doğal sivrisinek kovucu tarifleri deneyebilirsiniz. Üstelik bu sivrisinek kovucu tariflerinin pek çoğunun malzemelerini evinizde kolayca bulabilir ve hiçbir zarar olmadan gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Piyasada bulunan bazı ürünlerin içeriği kişide alerji yapabilmektedir. Fakat bu ürünler tamamen doğal malzemelerden yapılmaktadır. Dolayısıyla çok yaygın bir zararları olmamaktadır. Yine de her madde herkeste farklı etki gösterebilir. Bu yüzden kullanmada önce doktora danışmanın ve kullandıktan sonra şayet beklenmeyen bir etki görülür ise mutlaka bir hastaneye ya da doktora gitmenin önemi büyüktür.

Ev Yapımı Sivrisinek Kovucu Nasıl Hazırlanır?

Sarımsaklı Sivrisinek Kovucu

sarımsak

Malzemeler:

 • Bebe şampuanı
 • 1 litre su
 • 30 diş sarımsak

Hazırlanışı:

1- İlk olarak sarımsağı bir litre suyun içine koyun ve bu şekilde demleyin.

2- Ardından bebe şampuanının içine bu demlenmiş sarımsak çayını dökün.

3- Tüm malzemeleri iyice birbirlerine karışana dek çırpın.

Okaliptüslü Sivrisinek Kovucu

okaliptüs

Malzemeler:

 • 250 gram okaliptüs yaprağı
 • 1 litre su

Hazırlanışı:

1- Bir tencerenin içine bir litre suyu boşaltın.

2- Ardından tencerenin içine okaliptüs yapraklarını da ilave edin.

3- Bu iki malzemeleri okaliptüs yapraklarının kokusu suya geçene kadar yani yaklaşık 45 dakika süresince kaynatın.

Bademli Sivrisinek Kovucu

badem

Malzemeler:

 • 100 ml badem yağı
 • 20 damla kadar ıtır çiçeği yağı (geranium)
 • 20 damla kadar fesleğen yağı

Hazırlanışı:

1- Tüm malzemeleri bir kabın içine tam doğru miktarları ile boşaltın.

2- Tüm yağlar birbirine iyice karışacak biçimde karıştırın ve sonrasında cildinize uygulamaya başlayın.

Lavantalı Sivrisinek Kovucu

lavanta

Malzemeler:

 • 100 ml lavanta yağı
 • Nemlendirici krem

Hazırlanışı:

1- Tercih ettiğiniz ancak mümkün mertebe en sade ve en doğal olan nemlendirici kremi bir kabın içine boşaltın.

2- Sonrasında yavaş yavaş ve kremi karıştıra karıştıra içine lavanta yağını eklemeye başlayın.

3- Lavanta yağı ile nemlendirici krem birbirine iyice karıştıktan sonra direkt olarak cildinize uygulayın.

Yağ ve Alkollü Sivrisinek Kovucu

yağ ve alkol

Malzemeler:

 • 10 ya da 25 damla kadar aromatik yağ (limon, hint yağı, sitronella, tarçın ya da okaliptüs tercih edilebilir)
 • 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı, ayçiçek yağı ya da mısır yağı
 • Yağa alternatif olarak 2 yemek kaşığı alkol
 • Aloe vera yağı (tercihen)

Hazırlanışı:

1- Bir kabın içine tercih ettiğiniz aromatik yağı boşaltın.

2- Ardından içine zeytinyağı, ayçiçek yağı ya da mısır yağından bir tanesini veya iki yemek kaşığı kadar alkolü koyun.

3- Tüm malzemeleri iyice karıştırın.

4- Eğer biraz daha kıvamlı olmasını istiyor iseniz karışımın içine aloe vera yağı da ilave edin ve yeniden karıştırın.

Ev Yapımı Sivrisinek Kovucu Kullanımı

sivrisinek koruyucu

Her sivrisinek kovucu içerikleri itibari ile farklı kullanım alanlarına sahiptir. Bir kısmı direkt olarak sivrisineklerin temas edebilecekleri kol, yüz, ayak, bacak ya da sırt gibi bölgelere sürülebilir iken, bir kısmı da sivrisineklerin uzak durmasını istediğiniz ortamlara dökülebilir. Bu ikinci yöntem için en etkili yerler de evdeki nemli alanlar, kapı kenarları ve pencere kenarları olmaktadır. Bu sayede sivrisinekler evden içeriye bir türlü girememektedir.

Aynı şekilde bazı ev yapımı sivrisinek kovucularının etkilerini devam ettirebilmeleri için iki saatte bir yenilenmesi ve tekrar sürülmesi gerekebilmektedir. Özellikle yüzücü olanlar, sporcu olanlar ya da sürekli terleyen kişiler bu işlemi her saat başı uygulayabilirler. Hatta bazı sivrisinek kovucular kıyafetlerin üstüne de sürülebilmektedir. Fakat kesinlikle hiçbirinin göz, burun ya da dudaklar ile temas etmemesi gerekir. Buna ekstra özen göstermekte fayda vardır. Aynı şekilde cilde uygulanacak bir sivrisinek kovucu için eğer ki cildiniz çok hassas ve alerjik ise kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız ya da beklenmeyen bir etki görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Bu konuda da herkesin bilhassa hassas olması gerekir. Çünkü herkese faydalı ve zararsız gelen bir madde bir kişide olumsuz bir etki bırakabilir ve hatta alerji yapabilir.

Hazırlanmış olan ev yapımı sivrisinek kovucuların bir kabın ya da şişenin içinde ve özellikle serin bir ortamda saklanması gerekmektedir. Aksi takdirde ev yapımı sivrisinek kovucu bozulabilir ve kişinin cildine çeşitli zararlar verebilir. Bu konuda da mümkün mertebe üründen az miktarlarda yapıp bittiğinde yeniden yapma yoluna gidilmesi gerekebilir. Aynı zamanda sivrisineklerden korunmayı bir kat daha arttırmak istiyorsanız ilave başka yöntemler de kullanabilirsiniz. Bunlar arasında eve ve bahçeye nane yaprağı koymak da vardır. En az nane yaprağı kadar fesleğen bitkisi de etkili olacaktır. Bunun için evinizdeki bir saksı içinde fesleğen yetiştirebilirsiniz. Özellikle yatak odalarına fesleğen konulduğunda sivrisinekler odaya girmemektedir. Aynı şekilde bahçede de sivrisineklerden korunmak için bir nevi canlı çit olan fesleğen bitkisi ekebilirsiniz bir bölüme.

Tüm bunların yanı sıra elbette tüketilen gıdaların da sivrisineklerin gelmesi ile bir ilgisi olmaktadır. Özellikle düzenli olarak ve bol miktarda C vitamini tüketilmesinin önemi çok büyüktür. Çünkü C vitamini vücutta birikmemektedir ve terlemeyi önlemektedir. Bu da sizi sivrisinekler için cazip bir kişi yapmamaktadır. O yüzden mümkün mertebe içinde bol miktarda C vitamini bulunduran portakal ve limon gibi gıdaları tüketmek gerekmektedir. Hatta fazla bilmediğimiz bazı gıdaların limon ve portakaldan daha çok içinde C vitamini bulunmaktadır. Özellikle bu tip gıdalara da yönlenebilinir. C vitaminin yanı sıra B vitamininin de sivrisinekleri uzaklaştırmak için etkili bir yönü vardır. Bunun için sivrisineklerden şikayetçi olduğunuz zamanlarda B vitamini yönünden zengin olan gıdaları tüketmeniz gerekebilir. Özellikle B vitamini bakımından zengin olan ve sivrisineklerin yaklaşmaması için düzenli bir şekilde tüketebileceğiniz gıdalar arasında mercimek, badem ve mantar bulunmaktadır. Aynı şekilde sirkenin de sivrisinekleri uzaklaştıran bir etkisi olmaktadır. Bunun için de genellikle sirke dolu bir bardağın pencere kenarlarına konması önerilmektedir. Sirke çok güçlü bir kokuya sahiptir. Bu koku sayesinde sivrisinekler pencereden içeriye kolay kolay girememektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.