Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Siyah Üzüm Reçeli Tarifi

Doğanın bizlere sunmuş olduğu eşsiz mucizevi nimetler sayesinde vücudumuzdaki herhangi bir eksikliğin giderilmesini sağlayabiliyoruz. Aynı zamanda bedenimizi dinç tutan bağışıklığımızı kuvvetlendiren bu besinlerin faydası saymakla bitmiyor. Hem bedenimize şifa oluyor hem de sofralarımızda yerini alıyor. Tüm bunlara en güzel örnek olan besin ise siyah üzüm. Siyah üzüm sadece bir meyve değil aynı zamanda vitamin ve mineral kaynağıdır. Eskiden beri çeşitli hastalıklar da kullanılan siyah üzüm şifacılık mesleğinin varoluşundan bu yana hep insanoğluna fayda sağlamıştır. Bu faydalı besinin farklı kullanım alanları da sofralarımızı zenginleştiriyor.

Kimyasal ilaçlar genelde insan bünyesinde yan etkiler oluşturuyor. Bu nedenden dolayı insanlar artık doğal ürünleri tercih ediyor. Özellikle bazı besinler bu şifalı karışımların olmazsa olmazı. Siyah üzümde bu tercih edilen doğal besinlerden birisidir. Hiç bir yan etkisinin olmamasıyla birlikte yediden yetmişe herkesin farklı alanlarda tükettiği bu besin birçok hastalığında giderilmesine yardımcı oluyor. Bu yazımızın devamında sizlerle lezzetli ve tamamen sağlıklı olan siyah üzüm reçelinin tarifi paylaşacağız.

Ev Yapımı Siyah Üzüm Reçeli Nasıl Yapılır?

Malzemeler:

  • 1.5 kilo kadar siyah üzüm
  • 3 su bardağı toz şeker

Hazırlanışı:

  1. Öncelikle üzümler iyice yıkamalısınız. Daha sonra salkımlarla üzüm tanelerini ayırın.
  2. Üzüm kabuklarını siyah üzümden ayırın.
  3. Üzüm kabuklarını bir kenara ayırıp tüm tanelere aynı işlemi uygulayın.
  4. Ayırdığınız üzümleri orta derece ısıda ocağa alın.
  5. Daha sonra tüm üzüm taneleri suyunu salıncaya dek kaynatın. Ardından beş dakika daha bekleyin.
  6. Lapa haline gelen üzümleri bir elek yardımıyla süzün. Sonra üzüm kabuklarıyla birlikte süzülen üzüm lapasını üç su bardağı şekerle beraber iyice karıştırın ve ocağa tekrar alın.
  7. Sürekli karıştırın. Sonunda kıvamını göz kararıyla belirleyip ocağın altını kapatın.

Ev Yapımı Siyah Üzüm Reçeli Kullanılışı

Siyah üzümden elde edilen siyah üzüm reçelini yaparken tercihen şekeri daha önce bir fırın kağıdına sererek fırında karamelize edebilirsiniz. Ardından işleme devam edebilirsiniz. Siyah üzüm reçelini yaptıktan sonra birkaç gün sonra kullanıma sunabilirsiniz. Ancak bazı yerlerde bu kaynatma işleminin yerine güneşte bekletme işlemi yapılır.

Böylelikle siyah üzümün içerisinde yer alan vitaminler ve minerallerin etkisi azalmaz. Daha çok yarar gösteren siyah üzüm karışımını güneşte bekleterek de elde edebilirsiniz. Siyah üzüm reçelini sabah kahvaltılarında ara öğünlerinizde kullanabileceğiniz gibi birçok tatlının içerisine de koyabilirsiniz. Aynı zamanda posası biten siyah üzüm reçelinin suyunu da suyla beraber karıştırıp doğal meyve suyu elde edebilirsiniz.

Siyah Üzümün Faydaları

İçeriğinde bol miktarda vitamin ve mineral bulunur. Yaşamsal fonksiyonlarımızı yerine getirebilmek adına çok önemli olan B1 ve B2 vitaminlerini barındıran siyah üzüm  aynı zamanda içerdiği potasyum elementiyle de hücre yapısına katılır. Bu daha sağlıklı olmamıza neden olur. Çünkü tüm bunlar bağışıklık sistemini kuvvetlendiren ve savunma mekanizmamızı güçlendiren önemli gıda değerleridir.

Siyah üzüm aynı zaman içerdiği serbest radikallerin yani kanser hücrelerine karşı da doğal bir kalkan oluşturur. Bu nedenden dolayı hem kanserli kişilerin hem de kanser tehdidi altında bulunan kişilerin bolca tüketmesi gereken önemli bir besindir.

Bunun haricinde içeriğinde meyve şekeri yani fruktoz bulunur. Fruktoz kan şekerini artıran ve hücrelerin işlevini yerine getirmesine imkan veren enerjiyi sağlar. Fruktoz oldukça küçük bir yapı taşıdır. Bu yüzden kana karışması da hızlı olur. Böylelikle kısa süre içinde hücre ihtiyacı olan enerjiye ulaşır.

C vitamini birçok besinden elde edeceğimiz bir vitamindir. Ancak vücuttaki emilimi biraz zordur. Bu yüzden siyah üzüm C vitamin emilimini yükselterek hem C vitamini sağlar hem de salgı bezlerin çalışmasına yardımcı olur. Asit içeren siyah üzüm mide ph’nı bozmadan karaciğerin ve böbreklerin çalışmasına yardımcı olur.

Siyah üzüm zengin içeriğiyle birlikte cildin ihtiyacı olan minerallerin de aktifleşmesini sağlar. Cildin temiz ve parlak görünümünü geri kazandıran siyah üzüm birçok cilt sorununun da üstesinden gelinmesine yardımcı olur.

Siyah üzümün çekirdekleri genelde çıkarılır. Bu çekirdekleri de üzümle beraber tüketildiğinde metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Bu da sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir. Siyah üzüm aynı zamanda kanın sulanmasına yardımı olarak kalp sağlığını korur.

Siyah üzümün içeriğinde yer alan bazı elementler kemiklerin daha güçlü olmasına neden oluyor. Bu da özellikle kireçlenme problemi yaşayan kişilerin siyah üzümü tercih etmesini sağlıyor. Siyah üzüm aynı zamanda ara öğünlerde tüketilecek en faydalı besinlerden biridir. Ara öğünlerin bu şekilde geçirilmesi kişinin kilo dengesini de sağlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.