Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ev Yapımı Vanilyalı Parfüm Tarifi

Vanilya eşsiz kokusu ve tadına doyulmaz lezzeti ile herkesin çok sık tercih ettiği malzemelerden bir tanesi olmaktadır. Özellikle vanilya yemeklerde, tatlılarda ve farklı hamur işlerinde çok güzel durmakta ve her birine çok hoş aromalar vermektedir. Ancak bunların yanı sıra vanilya kozmetik ürünlerinin de vazgeçilmez maddesidir. Eşsiz kokusu ve her tende bıraktığı muhteşem esintiler ile büyüleyici bir madde olan vanilya kozmetik sektörünü neredeyse domine eden kokular arasında yer alır. Hatta bazen alternatif tıp ürünlerinde ve ilaçlarında da vanilyanın kullanıldığı görülmektedir. Çünkü tüm bunların yanı sıra vanilya oldukça sağlıklı bir maddedir. Ancak elbette vanilyanın en çok tercih edilen ve en çok sevilen hali de parfüm olduğu halidir. Bu yüzden dikkat edilir ise pek çok popüler ve meşhur parfümün içinde vanilya kokusu bulunur. Elbette parfümler kadınların da erkeklerin de vazgeçemedikleri kişisel bakım ürünleridir. Fakat bazen bu kişisel bakım ürünleri insanlara ekstra çok fazla maliyet çıkartabilmektedir. Oysa bu problemi ortadan kaldırmak için de çok etkili bir yöntem vardır. Evde yapılan deterjanlardan, kremlerden, diş macunlarından ve şampuanlardan sonra evde parfüm yapmak da oldukça mümkündür. Üstelik muhteşem vanilya kokusunu kullanarak çok uygun fiyatlara eşsiz bir esansa sahip olan bu parfümü siz de evinizde pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Hatta bu ev yapımı vanilyalı parfümü hazırladıktan sonra yine evinizde hazırladığınız vücut kremlerinize ve duş jellerinize de vanilya esansı ekleyerek tüm kişisel bakım ürünlerinde aynı aromayı yakalayarak kokunun çok daha kalıcı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Böylece dışarıda aynı esansa sahip setlere vereceğiniz paranın çok daha azına muhteşem bir kokuya sahip olabilirsiniz. Ancak bu ürünlerin her birini önceleri az az yapıp, bittikçe tekrar ilave etmekte fayda vardır. Çünkü bozulma riskleri her daim vardır ve kokular yapılarını en uygun şekilde korusunlar diye çok fazla bekletmemek de gerekmektedir.

Eğer siz de vanilyalı parfümlerin cildinize çok yakıştığını düşünüyor ve vanilyalı parfümün tam olarak sizi, karakteriniz ve ruh halinizi yansıttığını düşünüyor iseniz mutlaka evinizde vanilyalı parfüm yapmayı denemelisiniz. Bu çok pratik ve uygun fiyatlı yöntem ile artık dışarıdan vanilyalı parfüm alma zahmetine girmeyebilirsiniz. Aynı şekilde vanilyalı parfümünüzü kendi sevdiğiniz başka kokular ile özelleştirmek isterseniz de içine sevdiğiniz çeşitli esansları ilave edebilirsiniz. Ancak her esans birbiri ile uyumlu olmayabilir. Bunun için az miktarlarda deneyerek ilk olarak kokusuna bakmayı tercih edebilirsiniz. Eğer ortaya çıkan koku hoşunuza gider ise daha büyük miktarlarda yapmaya da başlayabilirsiniz. Sonuçta piyasada satılan parfümlerin içinde de tek bir esans ve aroma bulunmuyor. Her biri farklı bitkilerin esanslarının karıştırılıp bir araya getirilmesinden doğan parfümler aslında.

Ev Yapımı Vanilyalı Parfüm Nasıl Hazırlanır?

ev yapımı vanilyalı parfüm

Malzemeler:

  • Bir adet cam kap ve kapak
  • Bir adet parfüm şişesi
  • Bıçak
  • Kahve filtresi
  • %70’lik alkol
  • 4 ya da 5 adet vanilya çubuğu
  • 20 damla cocoba ya da tatlı badem yağı

Hazırlanışı:

1- İlk olarak tüm vanilya çubuklarının içini açın ve içindeki taneleri çıkartın. Bu taneleri bir cam kabın içine koyun. Geride kalan vanilyaları da çok çok küçük bir biçimde doğrayarak yine aynı kabın içine ilave edin.

2- Ardından bu cam kabın içine tüm vanilya kabuklarını ve çekirdeklerini tamamıyla örtecek şekilde alkol ilave edin. Sonrasında cam kabın kapağını kapatın ve kuru olan bir yerde ortalama altı hafta kadar beklemeye bırakın.

3- Cam kap içindeki malzemeler bir yerde bekler iken haftada bir kez kabın kapağını açın ve içine karıştırın. Her işlem sonunda yeniden kabın kapağını kapatmayı ihmal etmeyin.

4- Altı haftanın ardından cam kabı alın ve kapağını açın. Sonrasında bir kahve filtresi yardımı ile karışımı iyice süzün.

5- Karışımı iyi bir şekilde süzdükten sonra bir parfüm şişesine doldurup kullanmaya başlayın. Eğer parfümün uzun bir süre dayanmasını istiyor iseniz parfümü bir buzdolabının içinde bekletin kullanmadığınız zamanlarda.

Vanilya Kokusu Nelere İyi Gelir?

vanilya kokusu

Vanilya kokusu elbette pek çokları için vazgeçilmez kokular arasında yer almaktadır. Aynı zamanda vanilya kokusunun pek çok farklı yararı da bulunmaktadır. Özellikle koklandığı ilk andan itibaren vanilya kokusu ciddi ölçüde enerji vermektedir. Bunun yanı sıra kaygıyı hafifleten bir özelliği de vardır ki bu özelliği ruhun dinlenebilmesine ve kişinin sakinleşebilmesine yardımcı olur. Bu yüzden de depresyon ile alakalı problemleri olan kişilerin vanilyalı parfüm ya da kişisel bakım ürünleri kullanmaları bazı uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Eğer stresli bir hayatınız var ise ve sürekli olarak gergin olduğunuzu düşünüyor iseniz mutlaka rahatlamak için vanilyalı parfüm tercih etmelisiniz. Aynı şekilde bazen stres uyku problemlerini de beraberinde getirir. Bunun için de vanilya kokusunun pek çok faydası olmaktadır. İyi bir uyku çekmek için vanilya kokusu size eşlik etmelidir.

Benzer şekilde vanilya kokusunun sivrisinekleri kovan bir etkisi de vardır. O yüzden özellikle yaz aylarında evinizde ya da odanızda vanilya kokulu ürünler kullanırsanız sivrisinekleri mekandan rahat bir şekilde uzaklaştırabilirsiniz. Bunun için vanilya esansına sahip olan oda parfümleri etkili olacaktır. Ya da içeriğinde vanilya kokusu bulunduran tütsüler de benzer bir görev üstlenebilirler. Ancak elbette bu parfümü aşırı miktarda sıkıp kendinizi rahatsız edecek bir şekilde kullanmamalısınız. Vanilya kokusu ortamda hafif bir miktar bulunduğunda ancak bu etkiyi etkin bir şekilde gösterebilmektedir. Elbette her daim en iyisi ortamın sürekli havadar olmasıdır.

Ev Yapımı Vanilyalı Parfümün Kullanımı

ev yapımı vanilya parfümü

Ev yapımı vanilyalı parfümü ister günlük kullanımınız için isterseniz de özel zamanlarda kullanmak için tercih edebilirsiniz. Ev yapımı vanilyalı parfüm de tıpkı diğer parfümler gibi yalnızca belirli bölümlere sıkılarak tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra ev yapımı vanilyalı parfümü mümkün mertebe seri ve kuru olan yerlerde saklamak gerekir. Bunun için şişenin ağzı iyice kapalı olduğu takdirde buzdolabı iyi bir alternatif olabilir. Ancak ev yapımı vanilya parfüm kesinlikle güneş altında uzun bir süre bekletilmemelidir. Çünkü kokusunda ciddi bir ölçüde bozulma olabilir. Evinizde hazırlamış olduğunuz vanilyalı parfüm ortalama olarak birkaç ay süre ile dayanabilir. Bu birkaç ayın sonunda koku artık yavaş yavaş etkisini kaybetmeye başlar. O nedenle mümkün mertebe dört aydan kısa zamanda bitirmeye çalışmalısınız. Eğer çok yoğun bir şekilde parfüm kullanmıyor iseniz mutlaka vanilyalı parfümü az miktarda yapıp bittikçe yenisini yapma yoluna gitmelisiniz. Bu hem bütçeniz için hem de parfümün dayanıklı olması için en etkili yöntem olacaktır. Eğer ev yapımı vanilyalı parfümü sıktıktan sonra üzerinizde uzun süre kalmadığını düşünüyor iseniz içine doğal olan çeşitli yağlardan ilave edip bu şekilde de kullanabilirsiniz. Bu yağlar vanilyalı parfümü sıktıktan sonra vücudunuzda çok daha uzun bir süre kalmayı kolaylaştıracaktır. Böylece bir parfümü sıktığınız zaman uzun süre yenileme ihtiyacı hissetmezsiniz. Ancak parfümü kullandıktan sonra duş alma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Yine de yağlar ciltte kolayca emilebilen maddeler oldukları için çok da fazla bir zarar ve rahatsızlık vermeyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.