Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Evde Arpacık Tedavisi

Arpacık Nedir?

Arpacık, uykusuzluk, yorgunluk, vücutta su kaybı, yetersiz beslenme gibi durumlarda sıkça karşılaşılan bir durumdur. Bağışıklık sisteminin güçsüz olduğu dönemlerde göz üstünde oluşan arpacık; yanma, kızarıklık, şişlik, kanlanma ve kaşıntı şeklindeki belirtilerle birlikte ortaya çıkar. Belirtilerin sonunda göz üstünde iltihaplı şişme meydana gelir. Bu iltihaplı şişlik büyüdükçe gerilerek patlayabilir. İçindeki iltihabın dışarı atılması iyi olsa da enfeksiyon ihtimali doğuracağı için tehlikeli de olabilir. Bu sebeple eğer iyice şişmiş bir arpacığınız varsa çok fazla ellememenizi ve doktora görünmenizi tavsiye ediyoruz. Aşağıda vereceğimiz evde kolayca yapabileceğiniz arpacık tedavilerini ortaya çıkan hafif belirtileri azaltmak için uygulayabilirsiniz.

Evde Arpacık Tedavisi için 11 Farklı Yöntem

1. Çay Tedavisi

Çay bilindiği gibi demlendikten sonra içerisinde barındırdığı antiseptik maddeler sayesinde, göz nezlesi, iltihaplanma gibi birçok göz rahatsızlıklarında evde kolayca uygulanabilen bir evde tedavi yöntemidir. Bu antiseptik maddelerden olan teofilin gözdeki iltihaplanmaları en aza indirir.

Öncelikle demlediğiniz çay poşetlerini alarak gözünüzü yakmayacak şekilde soğumasını beklemelisiniz. Hafif sıcaklıktaki çay poşetini çok sert olmayacak şekilde gözünüzün üzerindeki arpacık olan bölgeye yerleştiriniz. Günde iki kez düzenli şekilde uyguladığınız çay tedavisi ile gözünüzdeki şişlik ve kızarıklığın azaldığını göreceksiniz.

2. Patates Kabuğu Tedavisi

Patates kabuğu yöntemi gözde ve çevresinde meydana gelen rahatsızlıklar için evde uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden biridir. Gözdeki ödem, şişlik ve ağrıları en aza indirdiği bilinen patates kabuğunu gözünüzü kapacak boyutta soymalısınız. Kabuğu gözünüzün üzerine yerleştirerek 5-10 dakika kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Anlattığımız bu işlemi günde iki kez düzenli bir şekilde uyguladığınızda gözünüzdeki arpacık belirtilerinden şişlikten ve ağrıdan kurtulabilirsiniz.

3. Sarımsak Tedavisi

Sarımsak da arpacık tedavisi için vazgeçilmez yöntemlerdendir. Direk göze uygulanmasa da gözünüzde arpacık çıktığı dönemlerde bağışıklık sistemini düzenlemek amacıyla sarımsaklı yiyecekler tüketmeniz de gözünüz için iyi olacaktır. Çünkü direkt göze üzerine uygulandığında hatta çok hafifte olsa göze kaçtığında aşırı yanma yapacağı için önerilen bir yöntem değildir. Bunun yerine birkaç damla taze sarımsak suyunu küçük bir pamuk yardımı ile arpacık çıkan bölgeye hafifçe uygulamalısınız. Sarımsak suyu kuruyana kadar gözünüzü açmamalısınız. Bu işlemi gün içerisinde rutin şekilde uyguladığınızda birkaç gün içerisinde arpacık belirtilerini en aza indirebilirsiniz.

4. Kişniş Tohumu Tedavisi

Kişniş de maydanozgillerden bir bitkidir ve yiyecekler için sıkça kullanılan baharatlardandır. İçerisinde barındırdığı antioksidan maddeler enfeksiyonlara karşı etkili olmasını sağlamaktadır.

Bir miktar su içerisine atacağınız bir tutam kadar kişniş tohumunu kaynatarak işleme başlayabilirsiniz. Sonrasında demlenen suyu tohumları süzerek bir pamuk yardımı ile arpacık üzerine günde 3 ila 5 kez uygulayabilirsiniz. Uyguladıktan sonra durulayarak temizlemeniz de önemli olacaktır. Birkaç gün düzenli şekilde uygulanan kişniş tohumu tedavisi arpacık belirtilerinizi ve şişliği yok edecektir.

5. Aloe Vera Tedavisi

Aloe Vera içerisinde barındırdığı birçok vitamin ve mineral sayesinde yüzyıllardır kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olması yönüyle de arpacık tedavisinde kullanılır. Aloe Vera çok kolay bir şekilde kullanıldığı için de çok sık tercih edilen bir yöntemdir.

Bir parça kopardıktan sonra içindeki jel ya da parçacıkları gözünüzün üzerindeki arpacığa sürerek bir müddet beklemelisiniz. Sürdüğünüz jel katılaşana kadar bekleyerek arpacık belirtilerinden olan kaşıntıların ve ağrıların ciddi şekilde azaldığını görebilirsiniz. Her gün düzenli şekilde uygulandığında beş güne kadar arpacık ve belirtileri yok olacaktır.

6. Zerdeçal Tedavisi

Zerdeçal içinde bulunan antiseptik maddeler sayesinde arpacıktan kurtulabilirsiniz. Bir bardak suyun içerisine bir tutam zerdeçal ekleyerek iyice karıştırmalısınız ve göz üstündeki arpacığa pamuk yardımı ile uygulamalısınız. Günde iki kez olacak şekilde düzenli uygulandıktan sonra arpacık ve belirtileri ciddi anlamda azalacaktır.

7. Tuz ve Su Tedavisi

Tuz vücutta su tutulmasını sağladığı için önemlidir. Tuzlu su karışımı arpacık tedavisinde etkili yöntemlerden biridir. 2 çay kaşığı tuz ile 1 litre kaynamış suyu karıştırarak soğumasını beklemelisiniz. Bu karışımı gözünüze zarar vermemek için sıcakken asla gözünüze uygulamamalısınız. Ilık şekildeki tuzlu suyu küçük bir havlu aracılığı ile arpacık olan gözünüzde bir müddet bekletmelisiniz. Bu işlemi günde bir kaç kez düzenli bir şekilde gerçekleştirdiğinizde arpacık belirtilerini en aza indirmiş olacaksınız.

8. Pişmiş Yumurta Tedavisi

Saç İçin Yumurta Maskesi nasıl yapılır

Arpacık tedavisinde gözdeki şişliğe en iyi gelen şeylerden biri sıcaklıktır. Bu nedenle kaynattığınız yumurtaları aşırı sıcak olmayacak şekilde hafif soğuttuktan sonra arpacık olan bölgeye koyarak 10-15 dakika kadar bekletmelisiniz. Aynı şekilde bu yöntem arpacık ağrıları için de birebirdir. Yumurtada bulunan mineraller gözünüzdeki arpacık için verimli bir tedavi olacaktır. Tek dikkat edilmesi gereken aşırı sıcak olmaması ve gözünüze zarar vermemeniz için yumurtaları bir süre soğutmanız olacaktır.

9. Soğan Tedavisi

Gözdeki arpacık belirtilerinden ağrıların azaltılması için en etkili yöntemlerden biri de soğandır. Güçlü bir antioksidan olan soğan, aynı zamanda C vitamini ve demir de içermektedir. Bilindiği gibi soğan doğrandığında gözde aşırı yanma ve göz yaşının akmasını sağlamaktadır. Bu işlem can yakıcı olsa da üretilen göz yaşı ile gözdeki rahatsızlıkları temizlemesi açısından önemlidir. Bu durum aynı şekilde gözdeki arpacıktan kaynaklanan batma ve yanma hissini de göz yaşı ile birlikte azaltmaktadır. Arpacık için yapacağınız diğer yöntem de soğan halkalarını arpacık üzerine yerleştirerek bir kısa bir süre beklemek olacaktır. Gözde batma hissi oluşturması muhtemel olan yöntemi acı eşiği düşük kişilere pek tavsiye etmiyoruz fakat bu batma hissi iyileşme sürecinin bir parçasıdır. Soğan tedavisi rutin bir şekilde tekrar edildiğinde arpacık belirtilerini azaltır.

10. Karanfil Tedavisi

Güzel kokulu karanfil bitkisi çoğu tedavi yönteminde kullanılmaktadır. Karanfil antiseptik özelliği ve bağışıklığı güçlendirmesi yönüyle arpacık tedavisi için de birebirdir. Karanfili hamur haline getirerek gözünüzdeki arpacık üzerine yerleştirerek bir müddet beklemeniz yeterli olacaktır. Fakat karanfilin kuruması uzun sürecektir bunun için biraz sabırlı olmanız gerekecektir. Kuruduktan sonra ılık su ile iyice durulayarak bu bölgeyi temizlemeniz gerekir.

11. Guava Tedavisi

Çok sık duymadığımız guava meyvesi de arpacık ve belirtilerini azaltmakta güçlü bir formüldür. Lif ve mineral açısından oldukça faydalı olan guava meyvesi içindeki A vitamini sayesinde göz sağlığı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olması yönüyle arpacık gibi enfeksiyona açık rahatsızlıklara birebirdir.

Taze guava meyvesinin kabuğu iyice soyulduktan sonra temiz ince bir bez ile sarılır. Arpacık olan yere güzel şekilde yerleştirilir ve daha etkili olması için biraz ısıtılarak ılık şekilde uygulanabilir. Yaptığınız bu işlemi düzenli bir şekilde bir hafta kadar devam ettirdiğinizde gözünüzdeki arpacık ve belirtilerinde büyük ölçüde iyileşme görebilirsiniz.

Tekrar hatırlatmakta fayda olacağı gibi yukarıda belirttiğimiz evde arpacık tedavileri, henüz rahatsızlığın başındaki belirtileri azaltmakta, şişlikleri ve ağrıları azaltacak şekildedir. Aynı şekilde aşırı şişmiş ve ilerlemiş arpacık rahatsızlığınız için mutlaka doktora görünmeli ve doktorunuzun önereceği tedaviyi uygulamanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.